Potężny edytor filmów czy po prostu „iMovie Pro”?

Kiedy kilka miesięcy temu wypuszczono Final Cut Pro, oprogramowanie otrzymało mieszane recenzje. Niektóre osoby uważały, że oprogramowanie jest dobre do tego, co robi, a punkt widzenia podzielali głównie byli użytkownicy iMovie. Jednak inne osoby uważały, że nowe oprogramowanie pozbyło się wielu niezbędnych narzędzi, które można było znaleźć w poprzedniej wersji Final Cut. Ten punkt widzenia pochodzi głównie od byłych użytkowników Final Cut. Podsumowując, zaawansowani użytkownicy niepokoili się nowym oprogramowaniem, podczas gdy amatorscy użytkownicy iMovie uważali, że jest ono w sam raz. Niezależnie od tego, czy nazwałeś Final Cut Pro X najnowszym Final Cut, czy po prostu „iMovie Pro”, przetestowaliśmy całe oprogramowanie i jesteśmy tutaj, aby dokonać ostatecznej oceny. Czy warto kupić Final Cut Pro X, czy nie? Przeczytaj naszą recenzję, aby się dowiedzieć.

Zmiany interfejsu

Final Cut Pro X został stworzony jako nowy, własny system, a nie aktualizacja. Z tego powodu postaram się nie używać w tym artykule zbyt często słowa aktualizacja, ale jeśli popełnię błąd, proszę o wybaczenie. Pomimo tego, że jest to nowy system montażu filmów, interfejs wygląda jak połączenie Final Cut/iMovie z dominacją iMovie. W takim przypadku interfejs Final Cut Pro X koncentruje się głównie wokół osi czasu, czyli małego obszaru w lewym dolnym rogu. Tutaj będziesz kontrolować większość tego, co dzieje się w górnym regionie, co jest czymś zupełnie innym niż iMovie. Jest to bardzo czasochłonne, ale może być dość mylące podczas wykonywania zaawansowanej edycji. Jedną z części osi czasu, która naprawdę mi się podoba, jest to, że jeśli przeciągniesz do niej jakiekolwiek media, powitają je z otwartymi ramionami. Na przykład podczas edycji filmu na YouTube przeciągnąłem starszy klip .mov i klip został dodany bez konieczności ładowania lub przetwarzania.

Tworzenie nowego filmu

Aby utworzyć nowy projekt, po prostu kliknij dwoma palcami i kliknij „Nowy projekt”. Stamtąd możesz nazwać swój projekt, ustawić wydarzenie domyślne, ustawić właściwości wideo i ustawienia audio. Zapewnia to wiele właściwości, których nie można było ustawić w iMovie podczas tworzenia projektu. Po utworzeniu projektu zostaniesz przekierowany do pustej osi czasu i wydarzenia wypełnionego klipami, jeśli już je utworzyłeś. Stamtąd możesz przeciągać klipy i tworzyć film. Masz możliwość dostosowania dźwięku i wideo po prawej stronie, dodania tytułów i efektów w prawym dolnym rogu i nie tylko.

Szybkość i przetwarzanie

Final Cut Pro X to bardzo szybkie narzędzie do edycji wideo. Jak zawsze zależy to od miejsca na dysku twardym i szybkości, ale z moich testów mogę potwierdzić, że działało dobrze na Macbooku, Macbooku Pro i iMacu. Bez wątpienia działa również bezproblemowo na komputerze Mac Pro, ale nie miałem takiego, aby to na pewno przetestować. A zatem, biorąc pod uwagę ogólnie dobre wyniki, jaki jest tego powód? Odpowiedź znajduje się w zadaniach w tle. Final Cut Pro X przetwarza wszystko w tle, dzięki czemu możesz szybciej wykonać więcej zadań. Aby uzyskać więcej informacji o zadaniach w tle, możesz zwrócić uwagę na zielone kółko z wartością procentową w środku, aby wiedzieć, kiedy zadanie w tle zostało ukończone. Jeśli tak nie jest, procent będzie odzwierciedlał, kiedy to się skończy. Podsumowując, Final Cut Pro X zapewnia prawdziwą wielozadaniowość.

Mnóstwo opcji

Podczas edycji filmu może się okazać, że tytuł lub efekt będzie niezbędny dla Twojego projektu. Twoje możliwości są teraz nieograniczone dzięki Final Cut Pro X. System oferuje setki efektów dla Twojego wideo i audio. Od wzmocnienia koloru po efekt kamery — dostępnych jest wiele efektów wideo i dźwiękowych, które możesz wykorzystać. Możesz kliknąć aparat, aby dodać zdjęcia z iPhoto, klikając muzykę, możesz dodać muzykę z iTunes, efekty dźwiękowe i nie tylko. Final Cut Pro X umożliwia także dodawanie przejść, tekstu i innych elementów, podobnie jak w przypadku iMovie i starszej wersji Final Cut Pro, tylko z większą liczbą opcji.

Po fakcie

Twój film jest już gotowy i możesz go wyeksportować. Najlepszą opcją w przypadku dowolnego edytora filmów Apple (iMovie, Final Cut itp.) jest kliknięcie „Udostępnij -> Eksportuj multimedia”. Dzięki Final Cut Pro X możesz wybrać najlepszy format do eksportu, możesz także wybrać ostatnio używane ustawienia, aby eksport był łatwiejszy i szybszy. Ogólna zasada jest taka, że ​​opcje mogą być przytłaczające, ale w przypadku kamerzystów, którzy często udostępniają filmy w Internecie, powinni eksportować głównie w formacie H.264. Podczas eksportowania zostaniesz przeniesiony do miejsca, w którym możesz wybrać, gdzie film trafi po wyeksportowaniu, po czym rozpocznie się eksportowanie.

Eksport trwał bardzo krótko, zwykle mniej więcej tyle, ile trwał film. Na przykład eksport mojego pięciominutowego filmu, który edytowałem wczoraj wieczorem, trwał około czterech i pół do pięciu minut. Final Cut Pro X ma także świetne zdolności organizacyjne, w tym możliwość sortowania na podstawie słów kluczowych wyszukiwania, usuwania drgań i usuwania cichych fragmentów wideo. Nie martw się, wszystkie te zmiany organizacyjne zostaną wprowadzone tylko wtedy, gdy je wybierzesz. Dzięki temu Twój niemy film jest bezpieczny.

Mocne strony i wady

Final Cut Pro X to świetne, szybkie oprogramowanie do edycji wideo. Funkcja zadań w tle pozwala na prawdziwą wielozadaniowość bez żadnych problemów. Znajomy interfejs iMovie sprawia, że ​​jest on atrakcyjny dla byłych użytkowników iMovie, którzy albo bali się zakupu oprogramowania do edycji wideo, albo zdecydowaliby się na wycofaną już wersję Final Cut Express. Z wielu z tych samych powodów możemy teraz zrozumieć, dlaczego profesjonaliści z branży wideo nie kochają tego tak bardzo. Final Cut Pro 7 na razie wydaje się najlepszą opcją dla osób zajmujących się filmowaniem, takich jak ja. Final Cut Pro X jest również, że tak powiem, rozwodniony dla profesjonalistów.

Podsumowując, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Final Cut Pro X, ale ogólnie z Final Cut, nie daj się zwieść znajomemu projektowi. Wiele nawigacji uległo zmianie, więc bądź cierpliwy i przygotuj się na nauczenie się kilku rzeczy.

Indeks
  1. Zmiany interfejsu
  2. Tworzenie nowego filmu
  3. Szybkość i przetwarzanie
  4. Mnóstwo opcji
  5. Po fakcie
  6. Mocne strony i wady

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up