Kompletny podręcznik użytkownika nowego komputera Mac

Jeśli więc czytasz ten artykuł, prawdopodobnie właśnie kupiłeś komputer Mac. Mimo że komputer Mac jest maszyną łatwą do opanowania, jest to zupełnie inna platforma dla osób przyzwyczajonych do korzystania z systemu Windows. Musisz poznać Findera, doki, Macintosh HD i wszystko pomiędzy. Dzisiaj pokażemy Ci, jak wspaniała jest Twoja nowa maszyna. Gdy opanujesz Maca, przekonasz się, że maszyna jest warta każdego grosza.

Przesyłanie danych i pamięci

Jedną z najtrudniejszych rzeczy związanych z przejściem na komputer Mac, nie mówiąc już o dowolnym komputerze, jest przesyłanie wszystkich plików z jednego komputera na drugi. Niezależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego używałeś wcześniej, z pewnością masz mnóstwo plików, które należy przenieść na nowy komputer Mac. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest użycie zewnętrznego dysku twardego. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć, przenieść, połączyć się z komputerem Mac i przenieść.

Po podłączeniu dysku twardego do komputera Mac możesz przesyłać pliki, po prostu przeciągając i upuszczając w sekcji zwanej „Finder”. To jest bijące serce Twojego Maca. Możesz uzyskać dostęp do wszystkich plików, a w szczególności wyszukiwać dokumenty, zdjęcia i nie tylko. Wystarczy przeciągnąć pliki z dysku twardego do odpowiednich folderów.

Alternatywnie możesz zsynchronizować swoje pliki z Dropbox. Instalując aplikację Dropbox na Maca, możesz przenieść wszystkie swoje pliki na nowy komputer po zsynchronizowaniu go z kontem online.

Zrozumienie oprogramowania

Twoje pliki są wreszcie uporządkowane na komputerze Mac, ale brakuje Ci niektórych ulubionych programów, których używałeś w systemie Windows. Na szczęście istnieje wiele preinstalowanych programów, które stanowią doskonałą alternatywę dla odpowiednika systemu Windows.

Grupa aplikacji na dole komputera Mac to obszar nazywany dokami. Masz aplikacje takie jak Kontrola Misji, które pozwalają zobaczyć z daleka wszystkie aktywne aplikacje. Możesz także kliknąć F3, aby uzyskać dostęp do Kontroli Misji. Ta funkcja jest bardziej pomocna, niż początkowo myślałem. Masz przeglądarkę Safari, iChat to komunikator, iCal jako kalendarz, Preview, który umożliwia przeglądanie plików PDF oraz lekkie przycinanie i eksportowanie zdjęć, FaceTime, który jest także aplikacją do czatowania i nie tylko. App Store umożliwia także płynne pobieranie większej liczby aplikacji.

Utrzymanie porządku w stacji dokującej

Kiedy po raz pierwszy wyjmujesz Maca z pudełka, jesteś zaskoczony aplikacjami, które są już dla Ciebie dostępne. Jednak po wejściu do Mac App Store zauważysz, że pobierasz znacznie więcej programów. Może to spowodować bałagan w doku. Musisz pamiętać, że usunięcie aplikacji ze stacji dokującej nie powoduje usunięcia aplikacji z dysku twardego. Pamiętaj, aby nie traktować tej wskazówki jako sposobu na pokazanie, jak wyczyścić dysk twardy. Aby usunąć aplikację ze stacji dokującej, najpierw zamknij program, a następnie przeciągnij ją poza stację dokującą i zwolnij. To całkiem proste i dość szybkie.

Jeśli chcesz dodać aplikację, jest to równie proste. Jeśli aktualnie korzystasz z aplikacji, po prostu naciśnij dwoma palcami, przejdź do opcji i kliknij „trzymaj w stacji dokującej”. Możesz także dodać aplikacje, których aktualnie nie używasz, przeciągając je i upuszczając w stacji dokującej w odpowiednie miejsce. Bardzo łatwo się tego nauczyć, a jeszcze łatwiej to zrobić. Nie ma więc obaw, że popełnisz błąd, jest to prawie niezawodne. Teraz czas na zrozumienie systemu Mac OS.

Zapoznanie się z klawiaturą Mac OS

Jeśli zauważyłeś, klawiatura na komputerze Mac nie jest dokładnie taka sama jak ta w systemie Windows. Dostępny jest przycisk „Polecenie”, który zasadniczo zastąpi funkcjonalność „Sterowania”. Na przykład „Command + H” ukrywa aplikację, „Command + Q” zamyka ją. Inne skróty klawiaturowe to: F1 i 2 regulują jasność ekranu, F3 prowadzą do Kontroli Misji, F4 prowadzą do widżetów, F7 - 9 to wyłącznie elementy sterujące iTunes. Jeśli spróbujesz je nacisnąć, gdy iTunes nie jest aktywny, program uruchomi się automatycznie. F10 - 12 steruje całą głośnością.

Gdzie jest moje menu Start?

Patrząc na ekran komputera Mac, różnic jest więcej. Na przykład nie ma menu startowego. Wszystkie programy znajdują się w dokach, najbliższym kuzynem menu startowego jest pasek menu u góry. W tym obszarze możesz uzyskać dostęp do elementów sterujących i kliknąć Apple, aby sprawdzić dostępność aktualizacji, uzyskać dostęp do preferencji oraz wyłączyć/uśpić/ponownie uruchomić komputer Mac. W przeciwieństwie do systemu Windows pasek menu jest zawsze dostępny, więc gdy się z nim zapoznasz, wszystko będzie gotowe.

Twój Mac, bezpieczny

Nie ma tajemnicy, komputery z systemem Windows są bardziej podatne na wirusy niż komputery Mac. Nie musi to być koniecznie jedyny czynnik decydujący o zakupie komputera Mac. Jedynym powodem, dla którego komputery Mac nie są tak podatne, jest fakt, że komputery z systemem Windows są bardziej powszechne. Komputery Mac są również wyposażone w wiele zabezpieczeń, które chronią Cię od razu po wyjęciu z pudełka. Pomijając fakt, że istnieją wirusy dla komputerów Mac, rzadko, jeśli w ogóle, wyrządzają szkody na poziomie wirusów dla systemu Windows. Osobiście nie mam żadnej ochrony antywirusowej, którą sam pobrałem i przez lata korzystania z komputera Mac wszystko było w porządku, ale nadal chodziły mi po głowie hacki i wirusy.

Ogromną rzeczą, która może pomóc w zabezpieczeniu, jest śledzenie aktualizacji oprogramowania. Zwykle nie są one wygórowane, dostaniesz kilkanaście rocznie, ale są tego warte i wymagają bardzo krótkiego czasu aktualizacji. Niektóre z nich poprawiają wydajność i wygodę aplikacji, ale większość z nich służy bezpieczeństwu i ochronie komputera Mac. Podsumowując, powinieneś wiedzieć, że Twój Mac chroni Cię i zapewnia bezpieczeństwo w Internecie.

Co jeszcze chcesz wiedzieć o systemie Mac OS?

Indeks
  1. Przesyłanie danych i pamięci
  2. Zrozumienie oprogramowania
  3. Utrzymanie porządku w stacji dokującej
  4. Zapoznanie się z klawiaturą Mac OS
  5. Gdzie jest moje menu Start?
  6. Twój Mac, bezpieczny

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up