Rodzina i ich komputery Mac: niezbędne wskazówki

Coraz więcej osób ma w swoich domach komputery Mac nie tylko jako komputer osobisty, ale także komputer rodzinny, do którego mają dostęp wszyscy członkowie rodziny. W większości przypadków komputer rodzinny jest najbardziej zepsutym komputerem, ponieważ nie masz kontroli (lub nie wiesz, jak kontrolować) nad tym, kto może przeglądać/usuwać/edytować jakie pliki i/lub zapobiegać pobieraniu przez nie wirusów i złośliwe oprogramowanie przypadkowo. Na komputerze Mac dostępnych jest kilka funkcji umożliwiających lepszą kontrolę nad użytkownikami i grupami oraz ustawienie zapory zabezpieczającej dla dzieci. Jeśli Ty lub Twoja rodzina posiadacie komputer Mac, ten przewodnik jest dla Ciebie.

Ustawianie użytkowników i grup

Użytkownicy i grupy umożliwiają wielu osobom korzystanie z tego samego komputera Mac na swój własny, niepowtarzalny sposób. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin posiadających tylko jednego Maca. Reguluje się to w sekcji ustawień preferencji na komputerze Mac. W przypadku użytkowników i grup masz sekcję dla administratora. Jest to osoba, która reguluje wszystkie zasady i kontrole użytkownika. W rodzinie administratorem byliby rodzice lub opiekunowie dzieci i gości. Drugie ustawienie użytkownika jest idealne dla dzieci. Ta grupa korzysta z aplikacji preinstalowanych przez administratora i może także surfować po Internecie, ale nie może usuwać ani pobierać więcej aplikacji. Grupy są również dostępne dla rodzin, które chcą mieć konto centralne. Idealny dla wielu administratorów (takich jak obaj opiekunowie).

Środki bezpieczeństwa: ochrona dzieci

Mac ma wiele ustawień, które mogą pomóc chronić najmłodszych użytkowników rodzinnego Maca. Jednym z głównych sposobów ochrony dzieci jest kontrola rodzicielska. Te funkcje kontroli rodzicielskiej mogą ustalać standardy dotyczące tego, co dziecko może przeglądać w Internecie, usuwać i pobierać i nie tylko. W ustawieniach kontroli bezpieczeństwa możesz zmienić ustawienia dostępu do aplikacji, Internetu, osób i nie tylko. Ustawienia aplikacji to miejsce, w którym chcesz ustawić limity dla funkcji Finder, centrum komputera Mac. W zależności od skonfigurowanych ustawień użytkownik będzie musiał uzyskać hasło administratora, aby uzyskać dostęp do Findera.

Podobnie jak wszystkie formy rozrywki, aplikacje mają oceny na podstawie wieku. Zamiast przeglądać każdą aplikację w celu zablokowania pobierania, możesz ustawić, które można pobrać, a które nie, na podstawie ich oceny. Jeśli Twoje dziecko przyjdzie do Ciebie po hasło przed pobraniem, nie martw się zbytnio. Może się zdarzyć, że aplikacja będzie całkowicie bezpieczna, ale będzie ograniczona. Na przykład przeglądarka internetowa Opera została zablokowana dla wszystkich poniżej 18 roku życia ze względu na możliwość przeglądania poufnych informacji. Jednak przeglądarka internetowa nie należy do rzeczy, które naszym zdaniem mogą być szkodliwe dla dzieci. Dlatego każdą prośbę traktuj z przymrużeniem oka.

Obszar ustawień umożliwia także ustawienie ograniczeń dotyczących tego, co użytkownicy mogą, a czego nie mogą oglądać w Internecie, w tym ograniczania treści dla dorosłych i innych witryn internetowych, które można uznać za nieodpowiednie dla młodszych odbiorców. Ponadto, jeśli Facebook nie jest witryną, do której Twoim zdaniem powinno mieć dostęp Twoje dziecko, możesz dodać go do listy, aby ograniczyć dziecku dostęp.

Ustawianie limitów czasowych

Od gier online po oglądanie zabawnych programów telewizyjnych w Internecie — spędzanie czasu online może być łatwe dla Twojego dziecka. Dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest ustalenie ograniczeń nie tylko tego, co mogą oglądać w Internecie, ale także tego, jak długo mogą przebywać przy komputerze. W zakładce ustawień sekcja limitu czasowego umożliwia ustawienie określonej liczby godzin każdego dnia, w których dziecko może korzystać z ulgi na Internet. Można także ustawić w oparciu o dzień tygodnia, dzięki czemu można ustawić łagodniejsze zasady na weekend. Aby zapobiec zakradaniu się dziecka po pójściu spać, możesz ustawić godzinę uniemożliwiającą logowanie po określonej godzinie. Gdy nadejdzie ten czas, zostaną wylogowani na resztę wieczoru.

Problem z multimediami

Jedną rzecz, którą powinienem był jeszcze raz powtórzyć, jest to, że jeśli masz konto, zawiera ono tylko Twoje osobiste rzeczy, a nie inne. Oznacza to, że siedmiolatek nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twoich plików ani przenieść ich do kosza. Informacje i aplikacje wszystkich osób są przechowywane oddzielnie. W przypadku treści, które chcesz udostępnić wszystkim, świetnym sposobem jest utworzenie folderów udostępnionych. Należy jednak pamiętać, że udostępnienie czegoś oznacza, że ​​wszyscy mają takie same prawa własności do tego folderu. Zatem kiedy plik zostanie usunięty lub dodany, wszyscy go zobaczą. Może to być jeden punkt, który może Cię zachęcić lub zniechęcić do pójścia tą drogą. Jeśli członkowie Twojej rodziny nie będą zdyscyplinowani i nie będą manipulować przy folderze, wszystko, od wspomnień z wakacji po kosztowną listę odtwarzania iTunes, może pozostać w tyle.

Twój Mac i jego zawartość

Na koniec omówmy zadanie zapisywania treści. Tworzenie kopii zapasowych zawartości rodzinnego komputera Mac jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli tego nie zrobisz, masz wiele czynników, które będą przeciwko tobie. Po pierwsze, Twój Mac jest bardziej podatny na rozlanie wody i awarie, gdy dzieci trzymają go w rękach. Ponadto najprawdopodobniej znajdują się tam zdjęcia Twojej rodziny. Kiedy żyjemy w czasach, gdy albumy z wycinkami i albumy rodzinne są teraz cyfrowe, martwy komputer Mac może również spowodować utratę wspomnień. Dlatego powinieneś skonfigurować komputer Mac z Time Machine. Jest to dedykowane oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów Mac. Dzięki Time Machine Twój Mac może okresowo tworzyć kopie zapasowe danych na zewnętrznym dysku twardym. Alternatywnie możesz także rozważyć utworzenie kopii zapasowej niektórych wspomnień w chmurze, takiej jak iCloud lub Dropbox, po bardzo niskich stawkach, a nawet za darmo.

Jakich sposobów chronisz członków rodziny na komputerze Mac?

Indeks
  1. Ustawianie użytkowników i grup
  2. Środki bezpieczeństwa: ochrona dzieci
  3. Ustawianie limitów czasowych
  4. Problem z multimediami
  5. Twój Mac i jego zawartość

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up