Podsumowanie WWDC 2012: Przyszłość jest teraz!

Jestem pewien, że wszyscy fani Apple’a długo czekali na wydarzenie WWDC, aby zobaczyć, jakie wielkie ogłoszenia zostaną ogłoszone i jakie produkty zostaną wprowadzone na rynek. Dla tych, którzy przegapili przemówienie, oto podsumowanie aktualizacji i wspaniałych funkcji, które zobaczysz w najbliższej przyszłości.

MacBooka Pro i MacBooka Air

Pierwszą zapowiedzią na WWDC był nowy Macbook Air. Nowy MacBook Air jest znacznie cieńszy od swojego poprzednika. Oprócz cieńszej powierzchni MacBooka Air, laptop jest także wyposażony w ulepszony procesor Intel Core i7 i kamerę HD FaceTime. Dostępne są dwie opcje rozmiaru ekranu: 11-calowy i 13-calowy, przy czym 11-calowy jest dostępny w cenie podstawowej 999 dolarów. Podstawowa cena modelu 13-calowego wynosi 1099 dolarów.

Najważniejszym wydarzeniem jest „MacBook Pro nowej generacji”. Nowy MacBook Pro Retina będzie wyposażony w nowo wprowadzony procesor Ivy Bridge i będzie dostępny w wersjach 13- i 15-calowych z procesorem Intel Core i7. Wersja 15-calowa kosztuje 2199 dolarów.

Co za różnica?

Dużym ulepszeniem MacBooka Air jest wprowadzenie Ivy Bridge, zamiennika Sandy Bridge. Oprócz modelu 11-calowego, którego cena w przypadku MacBooka Air wynosi 999 dolarów, model 13-calowy otrzymuje rabat w wysokości 100 dolarów w porównaniu z ubiegłoroczną ceną wynoszącą 1299 dolarów. Port USB został zmodernizowany i dostępna jest również opcja pamięci o pojemności 512 GB. Poprawiła się także grafika, pamięć podwoiła się. Różnica w przypadku Pro polega na cieńszej konstrukcji i oczywiście wyświetlaczu Retina.

Więcej o siatkówce

Wyświetlacz Retina w MacBooku Pro ma teraz rozdzielczość 2880 x 1800. Ze względu na większy ekran w porównaniu do iPada i iPhone'a 4S, MacBook Pro nie może pochwalić się lepszym pomiarem liczby pikseli na cal Retina w porównaniu do obu urządzeń. Jednak w porównaniu z wysokiej jakości ekranami, takimi jak telewizor lub inny komputer, MacBook Pro ma przewagę pod względem jakości wyświetlania.

Nowy OS X: Mountain Lion

Mountain Lion zawiera wszystko, o czym wspomnieliśmy w naszej lutowej zapowiedzi. Przypomnienia, notatki, centrum powiadomień – wszystko to pojawia się w Mountain Lion. Oprócz tych nowych funkcji obejmuje także dyktowanie głosu, ulepszone wyszukiwanie w przeglądarce Safari i funkcję Power Nap. Funkcja Power Nap umożliwia komputerowi Mac aktualizowanie wszystkich powiadomień i zdjęć podczas ładowania. Mountain Lion będzie dostępny w lipcu w cenie 19,99 dolarów. Nowe MacBooki Pro i MacBook Air nie będą dostarczane z nimi, jeśli kupisz je w czerwcu, jednak od dzisiaj Mountain Lion będzie dla tych kupujących bezpłatny. Ku mojemu rozczarowaniu Siri nie pojawiła się na Macu, cóż, jeszcze nie.

iOS 6: Twój iPhone — poprawiony

Jeśli sprzęt był gwiazdą programu, iOS 6 był przynajmniej aktem otwierającym pod względem ekscytacji. iOS 6 zawierał wszystko, od ulepszonej, stworzonej od podstaw przez Apple aplikacji mapowej ze wskazówkami dojazdu krok po kroku, po Siri dla iPada, Passbook, a nawet integrację z Facebookiem.

Oprócz wskazówek mapy zawierają obrazy 3D i wysokiej jakości informacje o ruchu drogowym zgłaszane przez użytkowników iOS dla użytkowników iOS. Siri dla iPada to pierwsza instancja Siri wyrastająca z rodzica iPhone'a 4S. Więcej o Siri: aplikacja głosowa obsługuje teraz wyniki gier, informacje o filmach, rezerwacje w restauracjach oraz informacje za pośrednictwem OpenTable i Yelp. Passbook pozwala mieć wszystkie bilety i karty w jednym miejscu. Jeśli masz bilet na mecz baseballowy na ten weekend, bilety na Maui na przyszły miesiąc, bilet do kina Fandango na piątkowy wieczór oraz karty podarunkowe, Passbook przechowuje to wszystko w jednej aplikacji. Wreszcie Facebook jest w pełni zintegrowany z iOS, co pozwala na udostępnianie zdjęć, lokalizacji i linków na Facebooku.

Kiedy i ile?

Cena MacBooka Air zaczyna się od 999 dolarów za model 11-calowy.

Linia MacBooków Pro zaczyna się od 1099 dolarów za 13-calowy model podstawowy.

Obydwa modele MacBooka będą dostępne już dziś, a Mountain Lion w lipcu.

Mountain Lion będzie dostępny w cenie 19,99 USD dla obecnych użytkowników komputerów Mac, a nowi użytkownicy będą mieli dostęp do Mountain Lion bezpłatnie.

iOS 6 będzie dostępny jesienią tego roku.

Deweloperzy już dziś będą mieli dostęp do iOS 6.

Cele Apple na przyszłość

Z przemówienia WWDC wynika raczej oczywiste, że Apple integruje iOS i OSX i zapewnia im harmonijne działanie. Najlepiej widać to na przykładzie niezliczonych funkcji iOS dostępnych teraz w systemie OS X, w tym przypomnień, notatek i innych. Oprócz połączenia systemów iOS i OS X, WWDC pokazało, w jaki sposób Apple ma nadzieję łączyć ze sobą ludzi. Funkcja FaceTime obsługująca obecnie sieci komórkowe i integracja Facebooka z iOS 6 pokazują, że Apple stara się uczynić rzeczy bardziej społecznościowymi. Integracja z Facebookiem umożliwia użytkownikom pokazywanie ulubionej muzyki i aplikacji z App Store. Strumień zdjęć w systemie OS X umożliwia teraz tworzenie folderów współdzielonych, które umożliwiają udostępnianie grup zdjęć, które można udostępnić iPhoto i innym aplikacjom. Użytkownicy mogą także komentować udostępnione zdjęcia.

Choć ze zdziwieniem stwierdzam, że recenzje tegorocznego WWDC były mieszane. Niektórzy, w tym ja, zachwalali to jako najlepsze jak dotąd WWDC, inni uważają, że mogło być lepiej. Jaka jest Twoja opinia na temat WWDC 2012? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Indeks
  1. MacBooka Pro i MacBooka Air
  2. Nowy OS X: Mountain Lion
  3. iOS 6: Twój iPhone — poprawiony
  4. Kiedy i ile?
  5. Cele Apple na przyszłość

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up