Podręcznik użytkownika komputera Mac dotyczący Time Machine

Pijąc ostatnio kawę z przyjaciółką, wspomniała, jak jej Mac ostatnio się zapełnia pod względem miejsca na dysku, i przedstawiła zalecenia dotyczące przeciwdziałania temu problemowi. Dla każdego użytkownika komputera, gdy zaczyna brakować pamięci, najlepszym rozwiązaniem jest dysk twardy. Jednak niektóre osoby są zdezorientowane, jak to jest skonfigurowane na komputerze Mac. Dzisiaj pokażę Ci, jak Time Machine na wszystkich komputerach Mac będzie niezbędny do skonfigurowania kopii zapasowej pamięci na komputerze Mac.

Co musisz wiedzieć?

Zanim zaczniesz korzystać z Time Machine, musisz zaopatrzyć się w zewnętrzny dysk twardy. Apple ma oficjalny zewnętrzny dysk twardy znany jako Time Capsule, który kosztuje od 299 do 499 dolarów, w zależności od tego, czy kupisz model o pojemności 500 GB czy 1 TB. Można także skorzystać z własnego zewnętrznego dysku twardego.

Przed zakupem lub użyciem dysku twardego należy upewnić się, że można go wykorzystać w miejscu, w którym chcesz wykonać kopię zapasową. Jeśli dysk twardy nie jest wystarczająco duży, aby pomieścić początkową i dodatkową pamięć, konieczne będzie zakupienie i skonfigurowanie nowego dysku twardego. Aby dowiedzieć się, jak duży jest folder, wykonaj następujące kroki:

 1. Aktywuj Findera
 2. Po prostu kliknij „Command + I”.
 3. Po wejściu na stronę zobaczysz, jak duży jest twój wewnętrzny dysk twardy. Zewnętrzny dysk twardy musi być co najmniej tej wielkości, aby pomieścić pamięć komputera.

Dysk twardy i Twój Mac

Masz kilka możliwości podłączenia zewnętrznych dysków twardych i Time Machine. Pierwszą opcją jest Thunderbolt, drugą USB, a trzecią FireWire. Krótko mówiąc, Thunderbolt jest najnowszy, USB jest najbardziej znany, a FireWire jest najszybszy. Będzie to miało również odzwierciedlenie w cenach. Dyski twarde USB są najtańsze, a Thunderbolt i FireWire to najdroższe opcje. Najlepszą opcją jest zakup dysku twardego FireWire. Porty Thunderbolt nie są dostępne na wszystkich komputerach Mac, a dyski twarde USB są nieco za wolne.

Jeśli stwierdzisz, że nie chcesz tworzyć kopii zapasowej wszystkich rzeczy na komputerze Mac, możesz wybrać, który element ma zostać ujęty w kopii zapasowej, a który nie. Może to być opcja, jeśli budżet nie pozwala na zakup dysku twardego wystarczająco dużego dla całego komputera Mac. Ponadto sprawdzi się to, jeśli chcesz zapisywać tylko dokumenty i multimedia, które będziesz przechowywać przez dłuższy czas, a nie inne różne rzeczy.

 1. Aktywuj wehikuł czasu
 2. Podłącz dysk twardy
 3. Kliknij „Opcje”
 4. Aby wykluczyć sekcję z kopii zapasowej, kliknij przycisk „+”.

Więcej o ustawianiu konfiguracji

Po podłączeniu dysku twardego do komputera Mac pojawi się aplikacja Time Machine. Aby prawidłowo utworzyć kopię zapasową komputera, kliknij opcję „Użyj jako dysku kopii zapasowej”. To okienko będzie się pojawiać przy każdym połączeniu. Powinieneś jednak pamiętać, że pierwszy raz będzie oczywiście długi.

Każda następna kopia zapasowa będzie znacznie krótsza, ponieważ dodajesz ją do początkowej kopii zapasowej. Po utworzeniu kopii zapasowej dysku twardego, gotowe! To najtrudniejsza i najdłuższa część całej kopii zapasowej. Jednak długość czasu zależy również od tego, ile miejsca zostanie dodane. Nadchodzi moment, w którym dysk twardy się zapełni.

Wypełniony wehikuł czasu: nieuniknione?

Jeśli regularnie tworzysz kopię zapasową plików, może się zdarzyć, że zewnętrzny dysk twardy się zapełni. Gdy to nastąpi, Time Machine usunie najstarszą kopię zapasową, aby dopasować ją do najnowszej. Jeśli jednak masz tylko dwie kopie zapasowe, a druga ma astronomiczny rozmiar, możesz nie chcieć usuwać informacji, które zaimportowałeś zaledwie tydzień temu. W takim przypadku nadszedł czas, aby posprzątać komputer Mac i pozbyć się bezużytecznych rzeczy. Alternatywnie może nadszedł czas, aby kupić nowy i większy dysk twardy.

Spraw, aby wehikuł czasu pracował dla Ciebie

Nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać Time Machine, jeśli nie będziesz regularnie tworzyć kopii zapasowych swoich treści. Szczególnie w przypadku laptopa nie jest najłatwiejszą rzeczą na świecie chodzić z dużym dyskiem twardym wiszącym na laptopie. Jeśli jednak będziesz pamiętać o ciągłym podłączaniu dysku twardego, Time Machine utworzy kopię zapasową za każdym razem, gdy podłączysz dysk twardy. Na szczęście obok ikony na pasku menu będzie widoczny wykrzyknik, który będzie informował, kiedy zalecane jest utworzenie kopii zapasowej. Postępuj zgodnie z tymi sugestiami tak szybko, jak to możliwe, ponieważ od nich zależy Twoja treść.

Wniosek

Jeśli chcesz coś wyciągnąć z tego artykułu, pamiętaj, że istnieje wiele opcji dysków twardych. Od Thunderbolt po USB i FireWire pomiędzy nimi, opcje różnią się szybkością i ceną. Wszystko zależy od tego, co Twój Mac może obsługiwać w oparciu o kompatybilność i porty. Gdy już znajdziesz odpowiedni dla siebie, pamiętaj, że utworzenie kopii zapasowej danych może zająć sporo czasu, więc zaplanuj to odpowiednio. Po utworzeniu kopii zapasowej dysk twardy można podłączyć do komputera Mac, który będzie tworzył kopię zapasową danych co godzinę, lub można go podłączać częściej, aby informacje były zawsze aktualne. Dysk twardy jest ważnym elementem sprzętu zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników komputerów

Indeks
 1. Co musisz wiedzieć?
 2. Dysk twardy i Twój Mac
 3. Więcej o ustawianiu konfiguracji
 4. Wypełniony wehikuł czasu: nieuniknione?
 5. Spraw, aby wehikuł czasu pracował dla Ciebie
 6. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up