Mac nie może skomunikować się z drukarką? Wypróbuj te poprawki

Indeks
 1. 1. Wyklucz oczywistość
 2. 2. Sprawdź sieć
 3. 3. Sprawdź kolejkę wydruku
 4. 4. Uzyskaj dostęp do Diagnostyki drukarki w systemie macOS
 5. 5. Dodaj drukarkę ręcznie
 6. 6. Usuń i dodaj ponownie
 7. 7. Zaktualizuj sterowniki drukarki
 8. 8. Przywróć ustawienia fabryczne
 9. Często Zadawane Pytania
  1. Dlaczego moja drukarka przestała działać po aktualizacji systemu macOS?
  2. Jakie drukarki najlepiej współpracują z komputerem Mac?
  3. Jak mogę zresetować system drukowania na komputerze Mac?

Nie możesz drukować na komputerze Mac? Technologia cały czas się rozwija, a mimo to drukarki nigdy nie działają wtedy, gdy tego potrzebujesz! Komputery Mac są znane z problemów z połączeniem z drukarkami. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów, gdy komputer Mac nie może skomunikować się z drukarką.

Po przebrnięciu przez ten samouczek powinieneś być w stanie rozwiązać problemy z drukowaniem przy minimalnym wysiłku.

Przeczytaj także: 8 sposobów naprawienia niereagujących aplikacji i zawieszania się systemu na komputerze Mac

1. Wyklucz oczywistość

Zacznijmy od wykluczenia wszystkich prostych rozwiązań. Te kroki mogą wydawać się oczywiste, ale łatwo je przeoczyć – szczególnie, gdy jesteś zły!

Jeśli używasz kabla, najpierw sprawdź, czy drukarka jest prawidłowo podłączona do komputera Mac. Nawet jeśli połączenie wydaje się pewne, nie zaszkodzi odłączyć kabel i podłączyć go ponownie. Czasami kable z czasem mogą się po cichu poluzować, co może wystarczyć do rozwiązania problemu.

Jeśli wszystko wygląda na bezpieczne, rozważ przetestowanie innego kabla drukarki. Wszystkie kable z czasem się zużywają i być może kabel, którego obecnie używasz, ugryzł kurz. Jeśli nie masz w domu dodatkowych kabli, możesz je łatwo kupić u większości głównych sprzedawców detalicznych lub zamówić na Amazon.

Należy także sprawdzić drukarkę pod kątem komunikatów o błędach lub kontrolek ostrzegawczych. Możliwe, że papier zaciął się w środku lub skończył się atrament. Czasami może się to wydawać tak, jakbyś naciskał przycisk „Drukuj” i nic się nie działo.

Nawet jeśli wydaje się, że drukarka działa prawidłowo, nadal dobrym pomysłem jest wyłączenie i ponowne włączenie drukarki. Cała technologia jest kapryśna i zwykle można ją naprawić poprzez szybkie ponowne uruchomienie.

Na koniec zalecamy wyłączenie komputera Mac, a następnie ponowne uruchomienie komputera i sprawdzenie, czy to rozwiąże problemy z połączeniem.

Przeczytaj także: Jak naprawić problemy z Wi-Fi na komputerze Mac i zerwane połączenia

2. Sprawdź sieć

Jeśli próbujesz połączyć się przez Wi-Fi, sprawdź, czy Twoja sieć jest online i działa prawidłowo. Powinieneś także sprawdzić, czy drukarka i komputer Mac są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi.

Jeśli wszystko wydaje się w porządku, ale macOS nadal nie może połączyć się z drukarką, przyczyną może być słabe lub nierówne połączenie. Jeśli to możliwe, spróbuj przenieść drukarkę bliżej routera, aby wzmocnić połączenie. Powinieneś także spróbować odłączyć komputer Mac od sieci, a następnie podłączyć go ponownie.

Jeśli nadal masz słabe lub przerywane połączenie, często możesz wzmocnić słaby sygnał, zamieniając połączenie bezprzewodowe na Ethernet. Jeśli masz dostęp do kabla Ethernet, spróbuj podłączyć komputer Mac i/lub drukarkę bezpośrednio do sieci domowej, aby sprawdzić, czy spowoduje to przyspieszenie połączenia.

Jeśli podejrzewasz, że problem leży po stronie sieci Wi-Fi, innym potencjalnym rozwiązaniem jest podłączenie drukarki do komputera Mac za pomocą fizycznego kabla. Być może nie jest to rozwiązanie trwałe, ale może uratować życie, jeśli chcesz wydrukować ważny dokument.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy aplikacja została zoptymalizowana pod kątem Apple Silicon w systemie macOS

Jeśli od jakiegoś czasu walczysz z drukarką, być może utworzyłeś kolejkę wydruku. Gdy kolejka wydruku wymknie się spod kontroli, może to spowodować, że drukarka przestanie odpowiadać. Może to sprawiać wrażenie, że Twój Mac i drukarka nie są połączone.

Aby sprawdzić, czy przypadkowo nie utworzyłeś kolejki wydruku:

 1. Wybierz logo Apple w lewym górnym rogu ekranu.
 2. Przejdź do „Preferencje systemowe -> Drukarki i skanery”.
 1. W menu po lewej stronie wybierz drukarkę, którą chcesz sprawdzić.
 1. Wybierz „Otwórz kolejkę wydruku”

Możesz teraz zobaczyć wszystkie zadania aktualnie oczekujące w kolejce dla Twojej drukarki.

Jeśli w tym oknie pojawi się lista zadań, kliknij, aby wybrać każdy element w kolejce, a następnie wybierz towarzyszącą mu ikonę „X”. Alternatywnie, jeśli element jest wstrzymany, może to blokować kolejkę wydruku. Powinieneś wybrać wstrzymane zadanie, a następnie wybrać „Wznów” lub „Rozpocznij”.

Po wyczyszczeniu kolejki wydruku drukarka może nagle zacząć reagować. Jeśli tak się nie stanie, możesz uzyskać pozytywne wyniki, ręcznie uruchamiając ponownie drukarkę.

Przeczytaj także: Wyświetlacz zewnętrzny nie działa? Wypróbuj te 15 poprawek dla systemu macOS

4. Uzyskaj dostęp do Diagnostyki drukarki w systemie macOS

Czasami trzeba kopać trochę głębiej i wykonać funkcje diagnostyczne. Proces diagnostyczny będzie się różnić w zależności od modelu drukarki. Jednak zazwyczaj ustawienia diagnostyczne znajdziesz w Preferencjach systemowych komputera Mac. Aby je znaleźć, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

 1. Wybierz logo Apple w lewym górnym rogu.
 2. Przejdź do „Preferencje systemowe -> Drukarki i skanery”.
 3. W menu po lewej stronie wybierz drukarkę, którą chcesz rozwiązać.
 4. Wybierz przycisk „Opcje i materiały eksploatacyjne”.

Powinno to uruchomić okno zawierające różne ustawienia. W zależności od drukarki opcje diagnostyczne drukarki znajdziesz w obszarze oznaczonym „Narzędzie” lub „Diagnostyka”.

Niektóre drukarki nie oferują tych opcji na komputerze Mac i zamiast tego pojawią się na drukarce. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy jest to dostępna opcja na komputerze Mac.

5. Dodaj drukarkę ręcznie

Nowoczesne komputery Mac całkiem nieźle radzą sobie z automatycznym identyfikowaniem pobliskich drukarek. Istnieje jednak ryzyko, że Twoja drukarka nie zostanie rozpoznana przez system macOS, szczególnie jeśli niedawno dodałeś drukarkę do swojej sieci.

Aby ręcznie dodać drukarkę, przejdź do „Preferencje systemowe -> Drukarki i skanery” i wybierz przycisk „+”.

Stąd masz kilka opcji:

 • Domyślny: zawiera listę wszystkich drukarek fizycznie podłączonych do komputera Mac.
 • IP: jeśli drukarka jest podłączona do Twojej sieci, spróbuj wprowadzić swój adres IP. Może to wystarczyć, aby komputer Mac rozpoznał daną drukarkę.
 • Okna: czy skonfigurowałeś udostępnianie plików na swoim Macu? Na tej karcie wyświetlane są drukarki podłączone do komputerów z systemem Windows w Twojej sieci.

Przeczytaj także: Mysz nie działa w systemie macOS? Skorzystaj z tych poprawek

6. Usuń i dodaj ponownie

Czy Twoja drukarka jest wymieniona w sekcji „Preferencje systemowe -> Drukarki i skanery”, ale system macOS nadal nie może się połączyć? Pozytywne wyniki można uzyskać, usuwając drukarkę, a następnie ręcznie dodając ją ponownie.

Aby usunąć drukarkę:

 1. Przejdź do „Preferencje systemowe -> Drukarki i skanery”.
 2. Wybierz żądaną drukarkę z menu po lewej stronie.
 3. Naciśnij przycisk. Ta drukarka zniknie teraz z Twojej listy.
 1. Wyłącz drukarkę i odłącz, jeśli jest podłączona do komputera Mac za pomocą kabla.
 2. Aby ponownie dodać drukarkę, włącz ją ponownie. Drukarka może automatycznie pojawić się w „Preferencjach systemowych -> Drukarki i skanery”. Jeśli nie, kliknij przycisk „+” i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodać go ponownie.

Przeczytaj także: Pasek dotykowy MacBooka Pro nie działa? Oto jak rozwiązać problem

7. Zaktualizuj sterowniki drukarki

Jeśli sterowniki Twojej drukarki są nieaktualne, możesz napotkać problem, który został już rozwiązany w kolejnej aktualizacji.

Aby sprawdzić, czy są dostępne aktualizacje, uruchom App Store i wybierz „Aktualizacje”.

Sprawdź listę dostępnych aktualizacji i zainstaluj wszystko, co jest związane z drukarką.

8. Przywróć ustawienia fabryczne

Jeśli wszystkie próby odzyskania połączenia nie powiodły się, możesz spróbować przywrócić ustawienia fabryczne drukarki.

Proces przywracania i konfiguracji będzie się różnić w zależności od modelu drukarki. Instrukcje dotyczące drukarki powinny być dostępne w witrynie internetowej producenta lub w fizycznej dokumentacji dołączonej do drukarki.

Przeczytaj także: Jak korzystać z Menedżera scen na komputerze Mac i iPadzie

Często Zadawane Pytania

Dlaczego moja drukarka przestała działać po aktualizacji systemu macOS?

Za każdym razem, gdy dostępna będzie nowa wersja systemu macOS, istnieje ryzyko, że niektóre urządzenia peryferyjne komputera nie będą od razu kompatybilne. Jeśli zauważysz, że drukarka przestała działać zaraz po aktualizacji, możliwe, że spowodowało to brak możliwości komunikacji komputera Mac z drukarką. Spróbuj odwiedzić witrynę internetową producenta drukarki, aby sprawdzić zgodność. Alternatywnie spróbuj przejść na poprzednią wersję systemu macOS, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

Jakie drukarki najlepiej współpracują z komputerem Mac?

Jeśli znajdziesz drukarki obsługujące funkcję AirPrint, są to często najlepsze opcje dla użytkowników komputerów Mac. HP, Canon i Lexmark oferują świetne drukarki obsługujące technologię AirPrint i kompatybilne z komputerami Mac.

Jak mogę zresetować system drukowania na komputerze Mac?

Firma Apple zaleca korzystanie z funkcji „resetowania systemu drukowania”, jeśli podczas drukowania wystąpią problemy. Dostęp do tego można uzyskać, przechodząc do „Menu Apple -> Preferencje systemowe -> Drukarki i skanery”. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl na klawiaturze, klikając listę po lewej stronie. Następnie wybierz z menu opcję „Resetuj system drukowania”.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up