Jak naprawić problemy z Wi-Fi na komputerze Mac i zerwane połączenia

Jak każdy komputer, Twój Mac może być podatny na problemy z Wi-Fi i zrywanie połączeń. W tym artykule pokażemy, jak rozwiązać wiele problemów z Wi-Fi na komputerze Mac. Zajmujemy się dostosowywaniem rozmiaru pakietu, resetowaniem pamięci PRAM i SMC, konfiguracją DNS, zmianą lokalizacji, resetowaniem konfiguracji Wi-Fi i nie tylko.

Przeczytaj także: Mac nie może skomunikować się z drukarką? Wypróbuj te poprawki

Jak zdiagnozować problemy z Wi-Fi na komputerze Mac

Dobrym miejscem na rozpoczęcie rozwiązywania problemów z Wi-Fi na komputerze Mac oraz zrywania lub utraty połączeń jest zdiagnozowanie problemu. Natywne narzędzie do diagnostyki sieci bezprzewodowej macOS może być bardzo pomocne. Jeśli masz problemy nie tylko z Wi-Fi, dobrym pomysłem może być nauczenie się, jak naprawić niereagującego Maca.

 1. Otwórz narzędzie Diagnostyka sieci bezprzewodowej macOS, korzystając z wyszukiwania Spotlight, lub szybko je uruchom, przytrzymując klawisz Opcja i otwierając ustawienia Wi-Fi w Centrum sterowania, jak pokazano poniżej.
 1. Możesz skorzystać z kreatora, aby uzyskać podstawowe wskazówki, ale w menu rozwijanym „Okno” na pasku menu znajduje się mało znany zestaw raportów i analiz. Przydatnym raportem jest „Wydajność”. Otworzy się wykres pokazujący szybkość transmisji, jakość sygnału i poziom szumów w Twojej sieci Wi-Fi.
 1. W wielu przypadkach szybkość transmisji i jakość sygnału wpływają na siebie. Możesz poprawić sygnał, umieszczając komputer Mac bliżej routera. To proste rozwiązanie czasami złożonego problemu. Raport wydajności wyświetlony poniżej przedstawia stabilne i spójne połączenie Wi-Fi.

Wskazówka: jeśli poziom hałasu jest wysoki lub gwałtownie rośnie, spróbuj znaleźć lepszy kanał Wi-Fi. Możesz także zalogować się do ustawień routera za pośrednictwem przeglądarki i zmienić pasmo 2,4 GHz na 5 GHz.

Jak naprawić Wi-Fi Mac nie działa po cyklu uśpienia i czuwania

Jest to częsty problem użytkowników komputerów Mac. Po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia Wi-Fi nie będzie działać lub połączenie będzie ciągle zrywane.

 1. Jedno z możliwych rozwiązań polega na przejściu do „Preferencji systemowych -> Sieć -> Wi-Fi”. W Ventura jest to „Ustawienia systemu -> Wi-Fi”.
 1. Kliknij przycisk „Zaawansowane” w prawym dolnym rogu.
 2. Na następnym ekranie usuń każdą sieć z listy, klikając ją kursorem.
 1. Naciśnij przycisk „OK” po wybraniu sieci, które chcesz usunąć, a następnie kliknij menu rozwijane „Lokalizacje -> Edytuj lokalizacje” na głównym ekranie Sieć. W Ventura będziesz musiał użyć polecenia networksetup w aplikacji Terminal, aby skonfigurować lokalizację sieciową.
 1. Wybierz ikonę plusa „+” i nadaj nowej lokalizacji wybraną przez siebie nazwę. Kliknij „Gotowe”, aby odtąd korzystać z tej lokalizacji.

Przeczytaj także: Czy gładzik Twojego MacBooka nie działa? Oto poprawki!

 1. Połącz się ponownie z domową siecią Wi-Fi i sprawdź, czy to rzeczywiście rozwiązuje ten frustrujący problem Wi-Fi na komputerze Mac.

Jak naprawić typowe problemy z Wi-Fi na komputerze Mac

Poniżej znajduje się kilka różnych rozwiązań, które można wypróbować, gdy komputer Mac nie łączy się z Wi-Fi. Nie są one ułożone w określonej kolejności, więc możesz wybrać taki, który wydaje się być pomocny w rozwiązaniu Twoich problemów. Jeśli pierwsza wypróbowana opcja nie zadziała, przejdź do innej. Rozwiązania te dotyczą zarówno Monterey jak i Ventury.

Uruchom ponownie komputer Mac

Zanim przejdziesz do bardziej złożonych rozwiązań, spróbuj ponownie uruchomić komputer Mac, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problemy z przerywaniem połączenia Wi-Fi. Jeśli Twój Mac łączy się z Wi-Fi po ponownym uruchomieniu, może to być tymczasowa usterka.

Kliknij logo Apple na pasku menu i wybierz pozycję „Uruchom ponownie” z listy rozwijanej. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby ponownie uruchomić komputer Mac.

Przeczytaj także: Jak usunąć niechciane połączenia z sieci Wi-Fi

Odłącz urządzenia sygnałowe USB i bezprzewodowe

Jest to prosta metoda rozwiązywania problemów. Możesz przywrócić działanie urządzenia, tymczasowo odłączając wszystkie urządzenia USB i USB-C. Jest prosty powód, dla którego mogłoby to być rozwiązanie: niektóre urządzenia USB emitują sygnał bezprzewodowy, który może zakłócać połączenie.

Urządzenia takie jak koncentratory USB mogą również wyłączać port Wi-Fi. Przypomina to sposób, w jaki podłączony kabel Ethernet może wyłączyć połączenie Wi-Fi. Najpierw spróbuj odłączać urządzenia USB jedno po drugim, aby sprawdzić, czy połączenie Wi-Fi zostanie przywrócone.

Przeczytaj także: Jaka jest różnica między trybem „punktu dostępu” a trybem „repeatera” na routerach?

Zresetuj pamięć NVRAM/PRAM i SMC

Możesz także spróbować zresetować pamięć parametrów o dostępie swobodnym (PRAM) / nieulotną pamięć o dostępie swobodnym (NVRAM) i kontroler zarządzania systemem (SMC).

Są to obszary komputera Mac kontrolujące podstawowe operacje krytyczne dla podstawowych funkcji systemu. Jednak nie będzie można tego zresetować na komputerze Apple Silicon, ponieważ nie ma on SMC. Odpowiednikiem jest wyłączenie komputera, odczekanie 30 sekund, a następnie ponowne uruchomienie.

W przypadku komputera Intel zacznij od pamięci PRAM. Istnieje pięć prostych kroków:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na komputerze Mac, aby go całkowicie wyłączyć. Należy poczekać, aż ekran zgaśnie i wentylatory przestaną się obracać. W tym momencie ponownie włącz komputer Mac.
 1. Gdy zobaczysz procedurę uruchamiania i dźwięk, naciśnij i przytrzymaj klawisze Command + Opcja + P + R. Przytrzymaj je, aż usłyszysz dźwięk uruchamiania i zobaczysz logo Apple.
 1. Po zwolnieniu klawiszy pamięć PRAM/NVRAM zostanie zresetowana.

Jeśli chodzi o SMC, proces będzie się różnić w zależności od tego, czy Twój Mac jest komputerem stacjonarnym czy laptopem i czy ma wymienną baterię. Wyszukaj konkretną maszynę Intel lub Apple Silicon, aby dowiedzieć się, jaką metodę należy zastosować, aby zresetować SMC.

Przeczytaj także: Wszystko o Apple Silicon i chipie M1, co musisz wiedzieć

Skonfiguruj ponownie DNS

W skrócie, serwer nazw domen (DNS) konwertuje adresy IP na czytelne adresy internetowe (takie jak „maketecheasier.com”). Przypomina to swego rodzaju książkę telefoniczną w Internecie. Ten krok rozwiąże jedynie problemy z łącznością internetową, zakładając, że Twój Mac może połączyć się z Twoją siecią Wi-Fi.

Czasami jednak podany DNS dostawcy usług nie będzie działał poprawnie. Możesz przetestować tę teorię za pomocą bezpłatnego publicznego DNS. Jest kilku dostawców, ale Google I Tanie imię mają solidne rozwiązania. Tutaj używamy publicznego DNS Namecheap lub 198.54.117.10. Wykonaj poniższe kroki, aby ponownie skonfigurować DNS.

 1. Przejdź do ekranu Wi-Fi, wybierz sieć Wi-Fi i kliknij przycisk „Szczegóły”.
 2. Z listy pozycji menu po lewej stronie wybierz zakładkę DNS.
 1. Stąd kliknij ikonę „+”, aby dodać nowy serwer DNS, a następnie adres IP. Kiedy będziesz gotowy, kliknij przycisk „OK”, a następnie monitoruj połączenie pod kątem ewentualnych problemów.

Przeczytaj także: Jak połączyć dwa konta macOS w jedno

Dostosuj rozmiar pakietu

Jeśli nie ładują się tylko niektóre strony, przyczyną może być liczba pakietów (lub „danych”), które mogą być przesyłane w sieci. Dostosuj wartość, aby wszystkie witryny ładowały się bezbłędnie.

 1. Przejdź do „Preferencje systemowe -> Sieć -> Zaawansowane” lub, jeśli zaktualizowałeś system operacyjny do najnowszej wersji, przejdź do „Ustawienia systemu -> Wi-Fi -> Szczegóły”. Następnie wybierz zakładkę „Sprzęt”.
 1. Zobaczysz dwie opcje. Najpierw zmień ustawienie „Konfiguruj” z „Automatycznie” na „Ręcznie”, aby zmienić ustawienie MTU.
 2. Wybierz „Niestandardowy” dla „MTU”. Jako wartość MTU poniżej wpisz „1453” i potwierdź zmiany.

Będziesz musiał monitorować wydajność i połączenie, podobnie jak w przypadku ponownej konfiguracji DNS, aby upewnić się, czy te zmiany rozwiążą Twoje problemy.

Przeczytaj także: 9 najlepszych dostawców dynamicznego DNS, z których możesz korzystać za darmo

Zmień lokalizację sieciową i odnów dzierżawę DHCP

Czasami automatyczna lokalizacja określona przez komputer Mac jest nieprawidłowa. W takich przypadkach możemy skonfigurować niestandardową lokalizację i ustawienia oraz odnowić dzierżawę protokołu dynamicznej konfiguracji hosta (DHCP) i adresu protokołu internetowego (IP). DHCP to protokół pomagający uporządkować adresy IP, więc jego zmiana może pomóc w zapewnieniu, że ruch będzie kierowany do właściwej lokalizacji.

 1. Przejdź do panelu Sieć w Preferencjach systemowych i kliknij menu rozwijane oznaczone „Lokalizacje”.
 2. Wybierz „Edytuj lokalizacje”.
 1. Kliknij ikonę „+” i nadaj swojej lokalizacji nową nazwę. Nie będzie to miało wpływu na wyniki, więc może to być cokolwiek chcesz. W tym przykładzie po prostu nazwaliśmy nową lokalizację „Test”. Po zakończeniu dodawania nowej lokalizacji naciśnij przycisk „Gotowe”.
 1. Zauważysz, że pod opcją Wi-Fi w panelu po lewej stronie pojawia się komunikat „Brak adresu IP”.
 1. Przejdź do ekranu „Zaawansowane” i wybierz kartę „TCP/IP”. Kliknij przycisk „Odnów dzierżawę DHCP”, aby przypisać nowy adres IP do urządzenia. Aby zakończyć tę czynność, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, wybierając „Zastosuj”.

Przeglądaj sieć i monitoruj wydajność oraz połączenie, zanim wypróbujesz inną opcję z tej listy.

Przeczytaj także: Jak ukryć pliki, foldery i ikony pulpitu na komputerze Mac

Zapomnij o swojej sieci Wi-Fi

Jeśli masz problemy z ustanowieniem niezawodnego połączenia z siecią Wi-Fi, spróbuj „zapomnieć” sieć przed ponownym nawiązaniem połączenia. Twój Mac będzie zawsze próbował automatycznie połączyć się z sieciami Wi-Fi, z którymi był wcześniej połączony. Jeśli próba nawiązania połączenia nie powiedzie się, komputer Mac będzie podejmował kolejne próby bez powodzenia. Przerwij ten niekończący się cykl, zapominając o sieci, z którą próbujesz się połączyć.

 1. Przejdź ponownie do karty Sieć lub Wi-Fi i kliknij przycisk „Szczegóły” po prawej stronie nazwy sieci, z którą próbujesz się połączyć.
 1. Wybierz przycisk z napisem „Zapomnij tę sieć”. Podczas próby ponownego połączenia się z siecią możesz zostać poproszony o podanie danych uwierzytelniających.

Sprawdź dostępność aktualizacji oprogramowania systemowego

Apple często publikuje aktualizacje systemu macOS rozwiązujące niektóre z najczęstszych problemów z łącznością sieciową. Jeśli masz trudności z utrzymaniem stabilnego połączenia Wi-Fi, warto aktualizować komputer Mac.

 1. Otwórz „Preferencje systemowe -> Aktualizacje oprogramowania”. Jeśli korzystasz z najnowszej wersji systemu operacyjnego, przejdź do „Ustawienia systemu -> Ogólne -> Aktualizacja oprogramowania”.
 1. Kliknij przycisk „Aktualizuj teraz” lub „Uaktualnij teraz”, aby zainstalować najnowszą aktualizację.

Przeczytaj także: Jak AirPlay na Maca z iPhone'a

Często Zadawane Pytania

Czy istnieją narzędzia innych firm, które mogą pomóc mi rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac?

Natywne narzędzia komputera Mac są często idealne do diagnozowania problemów z Wi-Fi, dlatego nie sugerujemy korzystania z wersji premium jako czegoś oczywistego. Można jednak analizować swoją sieć za pomocą rozwiązań takich jak NetSpot Lub Eksplorator Wi-Fi. Większość rozwiązań można szybko wdrożyć, dlatego zalecamy rozwiązanie innej firmy tylko w przypadku długotrwałych problemów, które trudno wykorzenić.

Czy powinienem kupić nowy router, aby rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac?

W wielu przypadkach nie będzie konieczności kupowania nowego routera. zmiana ustawień rozwiąże większość problemów. Możesz jednak chcieć rozszerzyć swoje połączenie za pomocą wzmacniacza Wi-Fi lub sieci Mesh. Jeśli mieszkasz w dużym domu lub masz grube ściany, to i tak jest to dobry pomysł, niezależnie od tego, czy masz problemy. Jeśli nadal występują problemy, spróbuj odłączyć router, a następnie odczekaj co najmniej 30 sekund przed ponownym podłączeniem.

Jak mogę rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac, jeśli nie mogę zlokalizować ustawień Wi-Fi na pasku menu?

Jeśli na pasku menu na komputerze Mac nie widać wskaźnika stanu Wi-Fi, być może usunąłeś go przez przypadek lub podczas dostosowywania paska menu. Aby dodać go ponownie, po prostu przeciągnij wskaźnik Wi-Fi z Centrum sterowania i z powrotem na pasek menu, aby szybko uzyskać dostęp do ustawień Wi-Fi jednym kliknięciem.

Indeks
 1. Jak zdiagnozować problemy z Wi-Fi na komputerze Mac
 2. Jak naprawić Wi-Fi Mac nie działa po cyklu uśpienia i czuwania
 3. Jak naprawić typowe problemy z Wi-Fi na komputerze Mac
 4. Uruchom ponownie komputer Mac
 5. Odłącz urządzenia sygnałowe USB i bezprzewodowe
 6. Zresetuj pamięć NVRAM/PRAM i SMC
 7. Skonfiguruj ponownie DNS
 8. Dostosuj rozmiar pakietu
 9. Zmień lokalizację sieciową i odnów dzierżawę DHCP
 10. Zapomnij o swojej sieci Wi-Fi
 11. Sprawdź dostępność aktualizacji oprogramowania systemowego
 12. Często Zadawane Pytania
  1. Czy istnieją narzędzia innych firm, które mogą pomóc mi rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac?
  2. Czy powinienem kupić nowy router, aby rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac?
  3. Jak mogę rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac, jeśli nie mogę zlokalizować ustawień Wi-Fi na pasku menu?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up