Czy gładzik Twojego MacBooka nie działa? Oto poprawki!

Głównym powodem zakupu produktów Apple jest to, że „po prostu działają”. Jeśli jednak tak się nie dzieje, jest to bolesny i frustrujący czas. Chociaż prawie każda część MacBooka może zawieść, gładzik jest podatny na błędy. Zepsuty gładzik sprawia wrażenie, jakbyś ledwo mógł korzystać z komputera, a czasami nie. W tym samouczku znajdziesz kilka poprawek dotyczących niedziałającego gładzika MacBooka. Nasze pierwsze rozwiązanie powinno być także Twoje.

Przeczytaj także: 11 najlepszych stacji dokujących dla MacBooka Pro

Powody, dla których gładzik MacBooka nie działa

Najczęstsze przyczyny problemów z gładzikiem MacBooka są następujące:

 • Powierzchnia gładzika może wymagać czyszczenia.
 • Błąd oprogramowania może uniemożliwiać prawidłowe działanie gładzika.
 • Twój gładzik mógł utracić kontakt i teraz wymaga zresetowania.
 • Bateria komputera Mac może wymagać serwisu lub wymiany.

Przeczytaj także: Jak ukryć pliki, foldery i ikony pulpitu na komputerze Mac

1. Wyczyść gładzik

Zanim poświęcisz czas na rozwiązywanie problemów z gładzikiem, pamiętaj, że możliwość awarii oprogramowania lub sprzętu jest bardzo mało prawdopodobna. W większości przypadków szybkie przetarcie gładzika delikatną szmatką rozwiązuje wszelkie problemy z responsywnością.

 1. Przed czyszczeniem gładzika pamiętaj o wyłączeniu komputera Mac, przechodząc do menu Apple na pasku narzędzi.
 1. Z menu rozwijanego wybierz opcję „Zamknij…”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby wyłączyć komputer Mac.
 2. Lekko zwilż miękką, niestrzępiącą się szmatkę świeżą wodą, a następnie delikatnie przetrzyj nią gładzik. Uważaj, aby wilgoć nie dostała się do żadnych widocznych otworów, w tym wzdłuż krawędzi gładzika.

Ostrzeżenie: do czyszczenia komputera Mac nie używaj produktów zawierających nadtlenek wodoru ani wybielacze. Pamiętaj, aby nie dopuścić do przedostania się wilgoci do otworów i nie zanurzać komputera Mac w żadnych środkach czyszczących.

Przeczytaj także: Jak AirPlay na Maca z iPhone'a

2. Usuń wszystkie podłączone urządzenia peryferyjne

Potraktuj ten krok jako odpowiednik kroku „wyłącz i włącz”. Nie powinno to powodować problemu, chociaż jest to jeden z najłatwiejszych elementów do wykluczenia.

Oczywiście mysz przewodową można łatwo wykryć, chociaż moduł Bluetooth lub inny klucz bezprzewodowy może potencjalnie powodować problemy z gładzikiem MacBooka.

Jeśli podłączona jest mysz zewnętrzna, odłącz ją, a następnie uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem nadal występuje. Jeśli tak, zapoznaj się z kilkoma następnymi krokami, aby znaleźć rozwiązanie.

3. Sprawdź dostępność aktualizacji oprogramowania

Następny element do sprawdzenia jest tak prosty, jak usunięcie myszy z systemu. Aktualizacje oprogramowania mogą rozwiązać każdy problem z gładzikiem w ciągu kilku sekund. Aby zaktualizować oprogramowanie:

 1. Uruchom „Preferencje systemowe”, a następnie otwórz panel „Aktualizacja oprogramowania”.
 1. Powinno to automatycznie sprawdzić dostępność aktualizacji. Jeśli zostaną znalezione, kliknij przycisk „Aktualizuj teraz”, aby je zainicjować. Wraz z oprogramowaniem może to spowodować pobranie aktualizacji oprogramowania sprzętowego, co może rozwiązać problem z gładzikiem.

Przeczytaj także: Jak dostosować pasek menu w systemie macOS

4. Zresetuj kontroler zarządzania systemem (SMC)

SMC jest odpowiedzialny za wiele niskopoziomowych funkcji MacBooka i może być odpowiedzialny za problemy z gładzikiem, nawet jeśli nie ma z nim bezpośredniego związku.

 1. Wyłącz komputer Mac za pomocą menu Apple na pasku narzędzi.
 1. Jeśli Twój Mac ma wymienną baterię, wyjmij ją wraz ze źródłem zasilania.
 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez pięć sekund, a następnie włóż ponownie baterię i włącz komputer Mac.
 3. W przypadku komputera Mac z niewymienną baterią przytrzymaj klawisze Ctrl + Option + Shift na klawiaturze, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez dziesięć sekund.
 4. Zwolnij je i uruchom ponownie MacBooka, co powinno zresetować SMC i przywrócić działanie gładzika.
 5. Jeśli Twój Mac ma Układ zabezpieczający T2zresetuj SMC, naciskając i przytrzymując Control + Shift + Option i przycisk zasilania przez siedem sekund, a następnie uruchom ponownie komputer Mac.

5. Zresetuj pamięć parametrów (PRAM) lub nieulotną pamięć RAM (NVRAM)

W zależności od modelu i wieku MacBooka będzie on korzystał z pamięci PRAM lub NVRAM. Obydwa zawierają dedykowane ustawienia konfiguracyjne dla Twojego systemu. Obydwa mogą być przyczyną problemów z gładzikiem, a ich resetowanie odbywa się w ten sam sposób.

 1. Wyłącz komputer Mac.
 2. Naciśnij i przytrzymaj Option + Command + P + R przez około 20 sekund. Większość MacBooków odtworzy dźwięk uruchamiania, wskazując, że możesz zwolnić klawisze.
 3. W przypadku nowszych MacBooków z chipem zabezpieczającym T2 zwolnij klawisze po pojawieniu się logo Apple po raz drugi.
 4. Powinno to zresetować pamięć PRAM/NVRAM, więc sprawdź, czy gładzik działa, i kontynuuj, jeśli się nie powiedzie.

Przeczytaj także: Jak powiększać (i pomniejszać) na komputerze Mac

6. Usuń pliki listy właściwości gładzika

Może się okazać, że przyczyną może być uszkodzony plik listy właściwości (plist). Biorąc pod uwagę, że przyglądamy się problemowi gładzika w MacBooku, należy wziąć pod uwagę tylko dwa pliki.

 1. Aby je zlokalizować, otwórz Finder, a następnie menu „Idź -> Idź do folderu”. Skrót klawiaturowy umożliwiający przejście z Findera to Command + Shift + G.
 1. Wpisz ścieżkę „/Library/Preferences/”, a następnie kliknij „Idź” w wyskakującym oknie dialogowym.
 2. Poszukaj plików „com.apple.AppleMultitouchTrackpad.plist” i „com.apple.preference.trackpad.plist” w wyświetlonym oknie Findera.
 1. Jeśli którykolwiek z nich jest obecny, można go usunąć. Gdy to zrobisz, uruchom ponownie MacBooka i sprawdź, czy nie występują dalsze problemy z gładzikiem. Jeśli nadal występują, należy przeprowadzić dalszą diagnostykę.

7. Dostosuj prędkość śledzenia gładzika

Jeśli gładzik działa wolno, możliwe, że nie jest to problem sprzętowy. Możesz poprawić czas reakcji gładzika, modyfikując ustawienia kontroli wejścia w aplikacji Preferencje systemowe.

 1. W aplikacji Preferencje systemowe wybierz opcję menu „Gładzik”.
 1. Kliknij i przeciągnij suwak pod tekstem „Szybkość śledzenia”. W zależności od tego, czy chcesz, aby gładzik reagował szybciej, czy wolniej, przesuń suwak w prawo lub w lewo.

Przeczytaj także: Jak monitorować stan baterii w laptopach Mac

8. Dostosuj prędkość dwukrotnego kliknięcia na gładziku

Jeśli masz problem z zarejestrowaniem przez gładzik czynności dwukrotnego kliknięcia, wydłużenie czasu między kliknięciami w ustawieniach dostępności sterowania wskaźnikiem może sprawić, że gładzik będzie szybciej reagował.

 1. Wybierz „Dostępność” z menu głównego w Preferencjach systemowych.
 1. Z menu na pasku bocznym wybierz opcję „Sterowanie wskaźnikiem”.
 1. Na koniec użyj suwaka po prawej stronie tekstu „Szybkość podwójnego kliknięcia”, aby zwiększyć lub skrócić czas między kliknięciami podczas wykonywania podwójnego kliknięcia.

9. Wyłącz opcję Wymuś kliknięcie i sprzężenie dotykowe

Większość nowoczesnych gładzików dla komputerów Mac jest wyposażona w czujnik siły wejściowej, który wyświetla kontekstową informację zwrotną po przyłożeniu określonego nacisku na gładzik. Od czasu do czasu możesz przypadkowo aktywować kilka funkcji włączanych za pomocą opcji „Kliknięcie wymuszone i reakcja dotykowa”, w tym „Wyszukaj w górę”, „Szybkie spojrzenie” i elementy sterujące odtwarzaniem multimediów. Dostosowanie komputera Mac tak, aby ignorowało te metody wprowadzania, może zapobiec niepożądanemu działaniu gładzika.

 1. Z głównego menu Preferencji systemowych wybierz opcję „Gładzik”.
 1. Odznacz pole „Wymuś kliknięcie i dotykowe sprzężenie zwrotne” na następnym ekranie.

Przeczytaj także: Jak rozmyć obrazy na komputerze Mac

10. Uruchom Diagnostykę Apple

Jeśli po wypróbowaniu wszystkich powyższych metod Twój gładzik nadal zachowuje się nieoczekiwanie, zaleca się uruchomienie narzędzia Apple Diagnostics. Wykonaj następującą procedurę, aby sprawdzić, czy Twój Mac nie ma uszkodzeń sprzętowych, w tym uszkodzonego gładzika.

Komputery Mac z Apple Silicon

 1. Uruchom ponownie komputer Mac i nadal trzymaj przycisk Touch ID/zasilania, aż zobaczysz okno opcji uruchamiania.
 1. Naciśnij Command + D na klawiaturze.

Komputery Mac z chipami Intel

 1. Uruchom ponownie komputer Mac. Po uruchomieniu natychmiast naciśnij i przytrzymaj klawisz D, aż zobaczysz pasek postępu lub monit „wybierz język”.

Po zainicjowaniu i ukończeniu testu Apple Diagnostics będziesz mógł wyświetlić stronę wyników zawierającą szczegółowe informacje na temat wszelkich uszkodzeń sprzętu, w tym uszkodzeń gładzika. Jeśli podano kod referencyjny, zanotuj go i udostępnij Wsparcie Apple aby pomóc im zdiagnozować i rozwiązać wszelkie problemy ze sprzętem.

Wskazówka: W niektórych modelach MacBooka, szczególnie tych wydanych w 2008 roku i wcześniej, może występować rzadki problem puchnięcia baterii po przejściu od 300 do 500 cykli ładowania. Spęcznione baterie MacBooka, jeśli nie zostaną naprawione, mogą powodować zakłócenia gładzika. Jeśli uważasz, że przyczyną nieprawidłowego działania gładzika może być wadliwa bateria, rozważ skontaktowanie się ze Wsparciem Apple.

Przeczytaj także: Co to jest ładowarka GaN? 5 najlepszych ładowarek GaN, jakie możesz kupić

Często Zadawane Pytania

Czy mogę przełączać się między wbudowanym gładzikiem a zewnętrzną myszą na moim MacBooku?

Tak, powinno być możliwe płynne przełączanie między wbudowanymi i bezprzewodowymi urządzeniami peryferyjnymi, w tym samodzielnymi gładzikami i myszami. Jeśli zauważysz, że wbudowany gładzik przestaje odpowiadać, gdy podłączone są inne urządzenia sterujące wskaźnikiem, przejdź do „Preferencje systemowe -> Dostępność -> Sterowanie wskaźnikiem”, a następnie upewnij się, że pole oznaczone „Ignoruj ​​wbudowany gładzik, gdy mysz lub gładzik bezprzewodowy jest obecny” nie jest zaznaczone.

Nie tylko mój gładzik działa wolno. Jak mogę rozwiązać problemy z komputerem Mac, jeśli wydaje się niestabilny lub nie odpowiada?

Mój gładzik działa poprawnie w większości aplikacji, ale czasami nie reaguje podczas korzystania z innych aplikacji. Jak mogę to naprawić?

Jeśli posiadasz komputer Mac z systemem Apple Silicon, niektóre z zainstalowanych aplikacji mogą być zoptymalizowane pod kątem interfejsu wielodotykowego, co może powodować wrażenie, że gładzik działa nieprawidłowo. Aby aplikacje obsługujące dotyk działały bardziej natywnie na komputerze Mac, kliknij nazwę aplikacji na pasku menu, wybierz Ustawienia, a następnie upewnij się, że opcja „Alternatywy dotykowe” jest włączona. Czytaj dalej, aby sprawdzić, czy aplikacja została zoptymalizowana pod kątem Apple Silicon.

Indeks
 1. Powody, dla których gładzik MacBooka nie działa
 2. 1. Wyczyść gładzik
 3. 2. Usuń wszystkie podłączone urządzenia peryferyjne
 4. 3. Sprawdź dostępność aktualizacji oprogramowania
 5. 4. Zresetuj kontroler zarządzania systemem (SMC)
 6. 5. Zresetuj pamięć parametrów (PRAM) lub nieulotną pamięć RAM (NVRAM)
 7. 6. Usuń pliki listy właściwości gładzika
 8. 7. Dostosuj prędkość śledzenia gładzika
 9. 8. Dostosuj prędkość dwukrotnego kliknięcia na gładziku
 10. 9. Wyłącz opcję Wymuś kliknięcie i sprzężenie dotykowe
 11. 10. Uruchom Diagnostykę Apple
  1. Komputery Mac z Apple Silicon
  2. Komputery Mac z chipami Intel
 12. Często Zadawane Pytania
  1. Czy mogę przełączać się między wbudowanym gładzikiem a zewnętrzną myszą na moim MacBooku?
  2. Nie tylko mój gładzik działa wolno. Jak mogę rozwiązać problemy z komputerem Mac, jeśli wydaje się niestabilny lub nie odpowiada?
  3. Mój gładzik działa poprawnie w większości aplikacji, ale czasami nie reaguje podczas korzystania z innych aplikacji. Jak mogę to naprawić?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up