Mac kontra PC, aktualizacja toczącej się debaty

Jestem pewien, że słyszałeś o debacie „Mac vs PC” i prawdopodobnie należysz do jednego z tych obozów. Celem tego artykułu nie jest wszczynanie ostrej wojny, ale przedstawienie aktualnej sytuacji komputerów PC i Mac oraz pomoc w podjęciu decyzji, który komputer wybrać na swój następny komputer.

W tym artykule określenie Mac odnosi się do komputera Apple Macintosh (czy to MacBooka Pro, Air, iMaca czy dowolnego innego komputera wyprodukowanego przez Apple), podczas gdy wspomniany tutaj komputer PC odnosi się do dowolnego komputera innego niż Apple Macintosh, czy to Dell, Hewlett-Packard, laptop, komputer stacjonarny itp.

Sprzęt komputerowy

Zbudować

Największą różnicą między komputerami Mac i PC jest sposób ich budowy. Jabłka są zbudowane tak, aby zapewniać wszystko, a wszystko, aż do śruby, jest kontrolowane przez Apple. Zaletą tego jest to, że Apple może kontrolować jakość każdej maszyny sprzedawanej klientom. Kupując komputer Mac, możesz mieć pewność, że sprzęt jest solidnie wykonany.

Komputery PC to raczej maszyna do mieszania i dopasowywania. Niezależnie od tego, czy jest to laptop, czy komputer stacjonarny, możesz wybierać spośród tysięcy różnych modeli, a każdy z nich ma inną konstrukcję. Nawet w przypadku laptopów o tej samej specyfikacji sprzętowej istnieją różne modele różnych marek. Dobrą rzeczą w tym są wybory. Z pewnością znajdziesz komputer PC o żądanej konstrukcji w przedziale cenowym, na jaki Cię stać. Z drugiej strony zbyt duży wybór oznacza również, że jest zbyt dużo szumu, który należy odfiltrować.

Stabilność

Jeśli chodzi o stabilność sprzętu, nie ma dużych różnic między komputerem Mac a komputerem PC. Obydwa mogą trwać tak długo (lub tak krótko), w zależności od tego, jak ich używasz i jak o nie dbasz. Niektórzy twierdzą, że Mac może wytrzymać dłużej niż PC, ale to głównie osobista opinia. Widziałem komputery PC (laptopy/komputery stacjonarne), które mają już 5–8 lat i nadal działają bez żadnych usterek.

Naprawa

W przypadku komputerów Mac naprawa nie jest prostym zadaniem. Być może uda Ci się rozwiązać prosty problem, ale w przypadku poważnych problemów zawsze musisz udać się do Apple Genius Bar lub autoryzowanego warsztatu Apple. W zależności od tego, jak na to spojrzeć, może to być zarówno zmorą, jak i dobrodziejstwem. Całą naprawą zajmie się Apple Genius Bar, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że Twój Mac jest w dobrych rękach. Ponieważ jednak nie są one dostępne wszędzie, być może trzeba będzie pojechać dalej, aby naprawić komputer Mac. Poza tym po pierwszym roku darmowej gwarancji Plan Ochrony AppleCare nie należy do tanich.

Jeśli chodzi o komputery PC, prawie wszędzie można znaleźć centrum serwisowe komputerów PC i zazwyczaj można znaleźć kogoś, kto ma kuzyna, ojca, siostrę lub wujka, który może to naprawić. Nawet jeśli zajdzie potrzeba wymiany części, są one łatwo dostępne.

Uaktualnienia

Uaktualnianie części sprzętowych w komputerze Mac jest trudne, do tego stopnia, że ​​prawie niemożliwe. Najnowsza wersja MacBooka Pro i Air ma stałe, lutowane części, których nie można (łatwo) wymienić po wysłaniu. Nawet w przypadku starszych komputerów Mac, które można aktualizować, będzie działać tylko z określonymi częściami zaprojektowanymi dla komputera Apple, a nie z częściami kupionymi u dowolnego sprzedawcy komputerów PC.

Większość laptopów umożliwia wymianę pamięci RAM i dysku twardego, a w przypadku komputerów stacjonarnych można nawet zbudować całą maszynę od podstaw, używając tylko tych części, które chcesz i potrzebujesz. Jeśli chodzi o aktualizację, istnieje wiele różnych sposobów, które można przeprowadzić.

Oprogramowanie

OS X kontra Windows i Linux

Na wszystkich komputerach Mac działa system operacyjny OS X, a na większości komputerów PC system Windows. Linux jest używany przez niewielką grupę użytkowników domowych i działa również na komputerach PC. Dla entuzjastów technologii możliwa jest również instalacja systemu Windows i Linux na komputerze Mac lub OS X na komputerze PC, chociaż kroki mogą być bardzo techniczne i jeśli nie zostaną wykonane prawidłowo, maszyna zostanie uszkodzona. Systemy Windows i Linux ogólnie dobrze dostosowują się do komputerów Mac (sprzęt), ale aby system OS X działał na komputerze PC, należy użyć określonych kompatybilnych części.

Ogólnie mówi się, że Mac OS X jest łatwy w użyciu i łatwy w obsłudze. Jednak interfejsy między OS X i Windows są zupełnie inne. Jeśli jesteś przyzwyczajony do systemu Windows, będziesz musiał zacząć od zera i ponownie nauczyć się korzystać z komputera.

Wirusy/hakowanie

Ataki wirusów nadal stanowią poważny problem w systemie Windows. Nie oznacza to, że OS X i Linux nie są dotknięte atakami wirusów, ale większość ataków wirusów jest wycelowana w użytkowników systemu Windows. W miarę przenoszenia naszego codziennego życia do Internetu coraz więcej ataków odbywa się za pośrednictwem przeglądarek (hakowanie hasła, zdobywanie informacji społecznościowych, kradzież plików w chmurze itp.), niezależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego używasz .

Z drugiej strony dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających stawić czoła atakom wirusów w systemie Windows. Istnieje mnóstwo aplikacji antywirusowych/złośliwego oprogramowania, które można zainstalować i nawet jeśli jesteś zainfekowany wirusem, często możesz łatwo znaleźć rozwiązanie za pomocą Google. W przypadku systemu OS X ataki wirusów nie są tak częste, ale gdy zostaniesz nimi dotknięty, skutki są często druzgocące przy niewielkiej liczbie dostępnych rozwiązań.

Gry i oprogramowanie

W gry można oczywiście grać na dowolnym systemie operacyjnym. Jednak istnieje znacznie więcej gier opracowanych dla systemu Windows niż dla systemu Linux czy OS X. Ponadto dostępnych jest więcej urządzeń peryferyjnych i gadżetów dla graczy korzystających z systemu Windows. W rzeczywistości system XBox jest produkowany przez firmę Microsoft, a jego system operacyjny oparty jest na systemie Windows.

Mac OS X może być również używany do gier, ale mówiąc poważnie, wydajność jest lepsza w systemie Windows.

Wniosek

Jestem użytkownikiem komputera Mac przez całe życie, ale dzieje się tak głównie dlatego, że wcześnie zacząłem korzystać z komputerów. Moja przygoda z komputerami miała miejsce w środowisku komercyjnej firmy poligraficznej. Najlepszym wyborem były komputery Mac i ich grafika... w tamtych czasach. Gdybym zaczął teraz, sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, ponieważ obie strony, komputery Mac i PC, są znacznie bliżej siebie niż kiedyś.

Jeśli chodzi o Ciebie, podejmując decyzję o zakupie komputera Mac lub PC, najlepiej najpierw przygotować listę rzeczy, które musisz zrobić z maszyną. Następnie możesz zdecydować, która maszyna jest bardziej odpowiednia do Twoich zadań.

Indeks
 1. Sprzęt komputerowy
  1. Zbudować
  2. Stabilność
  3. Naprawa
  4. Uaktualnienia
 2. Oprogramowanie
  1. OS X kontra Windows i Linux
  2. Wirusy/hakowanie
  3. Gry i oprogramowanie
 3. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up