Jak zarządzać procesami za pomocą terminala [Mac]

Jednym z najbardziej frustrujących momentów, jakie może doświadczyć człowiek, jest przedwczesne pojawienie się wirującego tęczowego koła. Jest to niedogodność w najlepszym wydaniu i oznaka tymczasowej śmierci dla programu, w którym ktoś pracuje w najgorszym przypadku. Jeśli wyśmiewa Cię ten wirujący krąg kolorów, być może nadszedł czas, aby zacząć działać przeciwko niemu. Mamy kilka poleceń, które możesz wykonać w Terminalu, aby walczyć z tym kolorowym zwiastunem śmierci.

Notatka: Dla doświadczonych użytkowników Linuksa te polecenia są bardzo proste i dziecinnie proste, ale dla użytkowników komputerów Mac, którzy są zbyt przyzwyczajeni do interfejsu graficznego, znajomość tych poleceń pomoże, gdy system nie odpowiada. W przypadku nowych użytkowników Linuksa poniższe sztuczki będą działać również w Twoim systemie.

Monitorowanie procesów

Przede wszystkim należy aktywnie korzystać z terminala, aby uniemożliwić aplikacjom korzystanie z terminala. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest monitorowanie aktywności dysku. Aby w dowolnym momencie sprawdzić, co dzieje się na komputerze Mac, otwórz terminal i wpisz

Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkiego, co dzieje się pod maską Twojej maszyny.

Odczyt obejmuje procesy uruchomione w systemie. Są one pokazane w dolnej połowie ekranu. Informacje wyświetlane na ekranie mogą wydawać się trudne do odczytania, ale istnieje kilka ważnych szczegółów, które można uzyskać z terminala. Ważne obszary do sprawdzenia obejmują

  • %PROCESOR - która informuje o ilości procesora wykorzystywanego przez dany proces
  • Czas - co oznacza łączny czas, jaki zajęła aplikacja.
  • PID, czyli identyfikacja procesu - Numer ten przyda się przy rozpatrywaniu konkretnej indywidualnej aplikacji lub procesu.

Jeśli chcesz znaleźć konkretną aplikację, na której możesz się skupić – być może dlatego, że jest dla Ciebie szczególnie problematyczna – a która nie pojawia się na Twojej liście, możesz ją znaleźć w wierszach poleceń Terminala, używając polecenia

ps -ax |  grep [application name]

Na przykład, jeśli wpiszesz „ps -ax | grep TextEdit”, terminal wyplunie informacje o tej aplikacji, w tym zawsze ważny numer PID.

Zabijanie procesu

Gdy już uzyskasz PID kłopotliwego procesu, możesz z łatwością wyeliminować swoje problemy bez opuszczania terminala. To tutaj Terminal staje się Twoim mieczem przeciwko zaprzysiężonemu wrogowi, wirującemu tęczowemu kołu.

Podając identyfikator PID procesu powodującego problem, wpisz polecenie

Znak „-9” w wierszu poleceń informuje terminal, że polecenia nie można zignorować, co zasadniczo gwarantuje, że zostanie ono wykonane.

Jeśli nadal masz problemy z zamknięciem programu, może się zdarzyć, że program nie jest uruchamiany przez Ciebie, a zamiast tego jest to działanie użytkownika root. Jest na to obejście. Po prostu dodaj „sudo” na początku polecenia, aby cała linia była czytana jako

To polecenie wyświetli następnie żądanie hasła administracyjnego, które po spełnieniu zakończy żądanie zabicia.

Korzystanie z terminala może być efektywnym sposobem monitorowania procesów i ich funkcji oraz zarządzania nimi na komputerze. Jeśli zauważysz proces, którego uruchomienia nie pamiętasz, masz problemy z konkretnym programem lub po prostu musisz zwolnić część procesora, te polecenia dla terminala powinny być blisko Ciebie. Używaj ich ostrożnie, ponieważ literówka może być problematyczna. Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami powinno zapewnić satysfakcjonujący sposób zarządzania komputerem.

Indeks
  1. Monitorowanie procesów
  2. Zabijanie procesu

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up