Zmuś się do zrobienia sobie przerwy dzięki darmowej przerwie

Jeśli jesteś osobą, która cały dzień pracuje przy komputerze, wiesz, jak łatwo jest stracić poczucie czasu i pominąć przerwy. Wielu informatyków jest tak pochłoniętych swoją pracą, że nawet nie zdaje sobie sprawy, że minęło 5-6 godzin bez przerwy. Jest to nie tylko zły nawyk, ale siedzenie w tej samej pozycji przez tak długi czas może również być szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli należysz do tej niezdrowej, pracoholicznej kategorii i korzystasz z komputera Mac, Time Out Free z pewnością może Ci pomóc. To darmowa aplikacja na Maca, która zmusza Cię do zrobienia sobie przerwy w pracy. Istnieje sporo opcji dostosowywania, a nawet kilka dodatkowych funkcji.

O określonej godzinie Time Out Free zaświeci i przejmie kontrolę nad ekranem, przez co będziesz zmuszony przerwać pracę. Nie martw się jednak, możesz odłożyć lub pominąć przerwę na tym ekranie (można to dostosować w ustawieniach). Po zakończeniu zniknie. Brzmi prosto, prawda?

Zobaczmy jak to wszystko działa.

Pierwsze kroki

Możesz pobrać Limit czasu bezpłatny ze sklepu z aplikacjami dla komputerów Mac. Działa od razu po wyjęciu z pudełka, więc jeśli chcesz, możesz użyć ustawień domyślnych lub dostosować je jeszcze bardziej.

Domyślnie Time Out Free nie uruchamia się automatycznie po zalogowaniu, ale możesz to zmienić w ustawieniach ogólnych.

Normalne ustawienia

Regulator czasowy

Opcja Time Out Free ma dwa różne typy przerw, które są domyślnie włączone: normalną i mikro. Normalne przerwy na żądanie są głównymi przerwami i są najdłuższe. Oczywiście możesz w tym czasie robić, co chcesz, ale zaleca się przynajmniej wstać i poruszać się.

W ustawieniach możesz dostosować, ile minut powinno upłynąć, zanim przejmie funkcję Time Out Free. Następnie możesz wybrać, jak długo będzie on wyświetlany na ekranie. Domyślnie pozwala pracować przez 50 minut, a następnie każe zrobić 10 minut przerwy. Można także dostosować czas pojawiania się i zanikania sygnału (w sekundach).

Przyjemnie jest też mieć ustawienie, dzięki któremu możesz zresetować limit czasu bezczynności, jeśli jesteś bezczynny przez określoną liczbę minut. Dzięki temu czas Twojej nieobecności przy komputerze (poza przerwą) nie będzie wliczany do Twojego czasu pracy.

Wygląd

W obszarze wyglądu możesz zmienić kolor tła, które będzie pojawiać się w otwartych oknach i aplikacjach. Domyślny szary ze średnim kryciem jest ładny, ale jeśli wolisz inny kolor lub inne krycie lub przezroczystość, możesz go zmienić zgodnie ze swoimi preferencjami.

Tutaj możesz także wybrać pokazanie jednego lub dwóch przycisków odroczenia wraz z przyciskiem „pomiń przerwę”. To miły akcent, ponieważ możesz być w trakcie czegoś, co chcesz dokończyć, lub po prostu chcesz (lub musisz) pominąć tę przerwę.

Dźwięki i skrypty

Możesz dostosować dźwięk odtwarzany na początku i/lub na końcu przerw – kolejna fajna funkcja. Domyślnie nie ma żadnych dźwięków. Możesz wybrać plik MP3, ale zaleca się użycie krótkiego.

Możesz także uruchomić automatyczne przepływy pracy, skrypty lub aplikacje na początku i/lub na końcu przerw. Może to być bardzo przydatne, gdy skończy się przerwa. Możesz na przykład otworzyć swoją ulubioną aplikację Mail, aby móc szybko sprawdzić pocztę przed powrotem do pracy.

Mikroustawienia

Mikroprzerwy na czas to krótkie i częste przerwy, które możesz mieć pomiędzy normalnymi przerwami na czas. Tego czasu nie należy wykorzystywać na wstawanie, ale po prostu na przerwę od klawiatury i odwrócenie wzroku od monitora komputera.

Są one również domyślnie włączone i będą się pojawiać co 10 minut przez 15 sekund. Ponownie możesz dostosować te przerwy w ustawieniach – podobnie jak w przypadku normalnych przerw w pracy. Wszystkie ustawienia są takie same, więc nie będę ich ponownie omawiać.

Pamiętaj tylko, że możesz je wyłączyć, jeśli chcesz mieć tylko normalne przerwy. Mikroprzerwy czasowe są jednak naprawdę świetne, jeśli chodzi o chwilę odpoczynku dla oczu, więc wspaniale jest mieć taką opcję.

Wyłączenia

Korzystałem z kilku innych aplikacji podobnych do Time Out Free i nigdy nie widziałem takiej funkcji. Dzięki wykluczeniom możesz automatycznie pominąć przerwę, jeśli uruchomiona jest określona aplikacja, na przykład gra, Skype itp. Możesz wykluczyć dowolną aplikację zainstalowaną na komputerze Mac.

Jest to świetna opcja, ponieważ jeśli grasz w grę na pełnym ekranie lub rozmawiasz na czacie FaceTime, na pewno nie będziesz chciał, aby Ci przeszkadzano.

Końcowe przemyślenia

Time Out Free z pewnością oferuje wiele wspaniałych funkcji w tej bezpłatnej aplikacji na komputery Mac. Jest to dobre dla zdrowia, ponieważ zmusza do odsunięcia się na kilka minut od komputera. Oferuje także zaawansowane opcje dostosowywania, co jest zaskakujące w przypadku bezpłatnej aplikacji.

Czy w takiej aplikacji naprawdę potrzebne są jeszcze jakieś inne funkcje? Czy korzystasz z innej aplikacji, która zmusza Cię do zrobienia sobie przerwy? Jeśli tak, jak to się ma do Time Out Free?

Indeks
 1. Pierwsze kroki
 2. Normalne ustawienia
  1. Regulator czasowy
  2. Wygląd
  3. Dźwięki i skrypty
 3. Mikroustawienia
 4. Wyłączenia
 5. Końcowe przemyślenia

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up