XtraFinder dodaje karty, nowe elementy menu i nie tylko do Findera

Indeks
  1. Instalacja
  2. Preferencje
    1. Cechy
    2. Dodaj pozycje do menu
  3. Końcowe przemyślenia

Czy zastąpiłeś Findera na komputerze Mac fajną alternatywą lub czy używasz wtyczki, aby go ulepszyć? Jako użytkownik komputera Mac jestem pewien, że już wiesz, jak ważny jest Finder.

Niestety wielu użytkowników komputerów Mac nie jest zadowolonych z domyślnej konfiguracji Findera, dlatego często szukają zamiennika lub sposobów na jego ulepszenie. Narzędzia takie jak TotalFinder i Wyszukiwarka ścieżek są popularnymi alternatywami.

Dzisiaj przyjrzymy się nowej wtyczce ulepszającej Finder, zwanej XtraFinder. Podobnie jak TotalFinder, XtraFinder jest bezpłatny (przynajmniej na razie) i dodaje karty, nowe elementy menu i inne przydatne funkcje do Findera.

Instalacja

XtraFinder można pobrać z oficjalnej strony internetowej. Pobierzesz plik .dmg i zainstalujesz go na komputerze Mac. Ten proces uruchomi ponownie Findera, więc nie powinieneś w tym czasie robić nic ważnego. Po instalacji musisz uruchomić XtraFinder, aby otworzyć okno preferencji. Otrzymasz także nową ikonę paska menu, chociaż możesz ją ukryć, jeśli wolisz jej nie mieć.

Za pomocą ikony na pasku menu możesz: uzyskać dostęp do preferencji, wyświetlić okna, które można przypinać i podwójne okna, ukryć ikonę paska menu, ponownie uruchomić Findera, odinstalować XtraFinder, wyświetlić informacje „o” (gdzie możesz włączyć automatyczne sprawdzanie aktualizacji) i sprawdzić dostępność aktualizacji.

Preferencje

Okno preferencji jest bardzo ważne, ponieważ możesz włączać/wyłączać funkcje i dodawać elementy do menu Findera.

Cechy

Funkcje zakładek są eksperymentalne; musisz być bardzo ostrożny i, oczywiście, spodziewane są błędy. Naprawdę uwielbiam mieć karty w Finderze, ponieważ eliminuje to potrzebę otwierania wielu okien Findera. Oszczędza to czas, oszczędza miejsce na ekranie i pomaga zwiększyć produktywność.

Wszystkie dostępne funkcje możesz zobaczyć na zrzucie ekranu poniżej. Chociaż większość z nich to drobne dodatki, są one bardzo przydatne i sprawiają, że XtraFinder jest tego wart.

Jak widać, żadna z funkcji nie jest domyślnie włączona poza „zapisywaniem otwartych kart przy zamykaniu Findera”, więc na początku nie zauważysz niczego innego. Mieszanie folderów i plików naprawdę mnie denerwuje, dlatego uwielbiam opcję „ułóż foldery na górze”. Tylko po włączeniu tej funkcji Finder wygląda już lepiej!

Może ci się wydawać, że opcja „wytnij i wklej” nie jest potrzebna, ale często korzystam z niej na komputerze z systemem Windows, dlatego cieszę się, że mogę teraz z niej korzystać na komputerze Mac. Czasami możesz chcieć całkowicie usunąć plik z jednej lokalizacji i przenieść go do innej. Chociaż foldery sprężynowe doskonale nadają się do przenoszenia plików, jeśli jest to długa podróż, może to zająć więcej czasu, a jeden mały błąd sprawi, że zaczniesz wszystko od nowa!

„Jasny tekst na ciemnym tle” świetnie sprawdza się w nocy, ale w ciągu dnia prawdopodobnie oślepnie. „Kolorowe ikony na pasku bocznym” to coś, co naprawdę mi się podoba, ponieważ ożywia pasek boczny Findera.

Aby skorzystać z funkcji paska ścieżki, upewnij się, że pasek ścieżki jest wyświetlany jako pierwszy. Jeśli jesteś podobny do mnie, jest on zawsze ukryty, ale możesz go wyświetlić, przechodząc do „widok -> pokaż pasek ścieżki” w menu Findera. Co prowadzi mnie do innego ulubionego: „kliknij dowolny element na pasku ścieżki, aby wyświetlić menu zawartości”. Porozmawiaj o oszczędzaniu czasu; to naprawdę zmniejszy liczbę kliknięć i nawigację po tonach folderów.

Dodaj pozycje do menu

Nie będę szczegółowo omawiał elementów, które można dodać do menu Findera. Wspomnę, że w przypadku większości pozycji można także utworzyć skrót klawiaturowy. Jest to świetne rozwiązanie dla użytkowników komputerów Mac, którzy uwielbiają używać skrótów, a jeśli rzeczywiście potrafisz je wszystkie zapamiętać, to jeszcze lepiej.

Wybierając elementy, będziesz musiał je wyszukać, aby zobaczyć, do których menu zostały dodane. Pasek wyszukiwania w menu „pomoc” Findera doskonale nadaje się do tego zadania. Po prostu wpisz nazwę dodanego elementu, a wyświetli się jego lokalizacja.

Moją ulubioną opcją jest „Kopiuj ścieżkę” – jest to kolejna funkcja, której często używam w systemie Windows, ale której brakuje mi na komputerze Mac. To naprawdę świetny dodatek do Findera.

Końcowe przemyślenia

Po raz pierwszy korzystam z wtyczki do Findera i nie korzystałem też z zamiennika, więc nie mogę porównać XtraFindera z żadnym z tych narzędzi. Jeśli obecnie używasz lub używałeś czegoś podobnego w przeszłości, chętnie poznam Twoje przemyślenia na temat XtraFinder w porównaniu z tymi narzędziami.

To mój pierwszy raz. Naprawdę zakochałem się w XtraFinderze i zastanawiam się, jak mogłem żyć bez żadnych ulepszeń Findera. Dodane funkcje są niewielkie, ale stanowią ogromną poprawę funkcjonalności i interfejsu użytkownika Findera. Jako bezpłatne narzędzie XtraFinder naprawdę spełnia swoje zadanie.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up