Lew górski w systemie Mac OS X

Mountain Lion wreszcie tu jest. W środę użytkownicy komputerów Mac na całym świecie mogli odwiedzić Mac App Store i pobrać system Mac OS X Mountain Lion. Po spędzeniu większości dnia na pobieraniu i instalowaniu oprogramowania muszę powiedzieć, że trochę za bardzo przypomina iOS. To trochę jak sytuacja: „jeśli coś śmierdzi, chodzi i wygląda jak kot, to jest to kot”. Chociaż Mountain Lion nie jest systemem iOS, z pewnością tak wygląda. Oto nasza szczegółowa recenzja oprogramowania.

Pobieranie doświadczenia

Stwierdzenie, że pobranie Mountain Lion nie było spacerkiem po parku, jest lekkim niedopowiedzeniem. Można śmiało powiedzieć, że większość osób, które pobrały Mountain Lion, napotkała co najmniej jeden problem lub nawet drobną irytację. Różni użytkownicy komputerów Mac, z którymi się kontaktowałem, powiedzieli mi o napotkanych problemach, począwszy od zawieszania się pobierania po komunikaty o błędach pojawiające się w różnych miejscach. Moje osobiste doświadczenia również nie były pożądane.

Po pobraniu Mountain Lion z App Store od razu pojawił się komunikat informujący, że aplikacji nie można pobrać. Jednak nadal miałem otwarte okno, co pozwalało mi kontynuować instalację. Oparłem się na zdrowym rozsądku i przystąpiłem do instalacji, ignorując wiadomość, która pobrała się pomyślnie. Jest prawdopodobne, że gdybym kliknął „spróbuj ponownie”, dwugodzinne pobieranie zostałoby wznowione.

Mountain Lion: bardzo w stylu iOS

Ostatecznie Mountain Lion to system operacyjny, który wygląda i działa bardziej jak iOS niż kiedykolwiek. Jeśli jesteś użytkownikiem iOS, prawdopodobnie spodoba ci się ta integracja. Nowe funkcje, w tym Przypomnienia, Notatki i Centrum powiadomień, sprawiają, że codzienny użytkownik iOS naprawdę czuje się jak w domu.

Dzięki Przypomnieniom i notatom synchronizowanie elementów między komputerem Mac a urządzeniem z systemem iOS jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Kiedy tworzyłem listę zakupów w Notatkach, skorzystałem z FaceTime, aby porozmawiać o ostatecznej liście. Lista ta została następnie udostępniona na moim iPadzie, gdzie mogłem wypisać (w połączeniu z Przypomnieniami) to, co było potrzebne do zakupu. Mountain Lion tworzy ładne połączenie iOS i OS X.

Preferencje systemowe: Odblokowane

Pierwszą poważną zmianą, jaką widzimy w preferencjach, są Powiadomienia. Powinno to być jedno z pierwszych miejsc, do których się udasz po załadowaniu Mountain Lion. Centrum powiadomień będzie jedną z najbardziej przydatnych części systemu OS X, umożliwiającą ujednolicenie wszystkich powiadomień wyświetlanych na komputerze Mac.

Sekcja powiadomień w preferencjach umożliwia automatyczne przeglądanie programów obsługiwanych przez Centrum powiadomień na komputerze Mac, co pozwala określić, czy w razie potrzeby ma być wyświetlana plakietka, baner lub alert. W sekcji Poczta, kontakty i kalendarze będziesz mógł zobaczyć wszystkie nowe obsługiwane usługi. Nowe obsługiwane usługi obejmują Twitter, Vimeo i Flickr oraz różne chińskie sieci społecznościowe, które zostały niedawno obsługiwane w Mountain Lion.

Na koniec, część, przy której trochę się bawię, to sekcja Dyktowanie i mowa. Jest to jedna z najbardziej przydatnych i używanych funkcji Mountain Lion, z której korzystam.

Po pierwsze, próbowałem dyktowania. Do tej pory używałem go do pisania e-maili, tweetów i wiadomości iMessage. Jednak z pewnością wkrótce wypróbuję ostateczny test, który będzie dyktował cały artykuł. Mam teraz lewy klawisz Command przeznaczony do dyktowania, co oznacza, że ​​dzielą mnie tylko dwa naciśnięcia klawisza Command od dyktowania czegokolwiek.

Jeśli chodzi o zamianę tekstu na mowę, mamy kilka nowych głosów, a nawet kilka nowych głosów do pobrania, w tym wiele nowych głosów międzynarodowych (od niemieckiego po turecki i wiele innych pomiędzy). Oprócz mówienia tekstu głosy te są również używane, gdy włączę opcję ogłaszania przez komputer Mac nowego powiadomienia.

Miło jest mieć Maca informującego o nowym e-mailu, który otrzymałeś podczas porannego mycia zębów, dzięki czemu możesz odróżnić ważne powiadomienia od przyziemnych. Nowe powiadomienie, że otrzymałem retweet, zignorowane, nowe powiadomienie od redaktora, odpowiedziało!

Ukryte cechy Mountain Lion

Jak w przypadku wszystkiego, co wypuściło na rynek Apple, przynajmniej w przypadku oprogramowania, w oprogramowaniu można znaleźć małe tajemnice. W większości przypadków są one dodawane w ostatecznej wersji, są zbyt małe, aby o nich wspomnieć, lub są mniej skupione na części większej funkcji.

  • Pierwszą ukrytą funkcją Mountain Lion jest możliwość aktualizowania kontaktów za pomocą informacji z Twittera. Jest to funkcja dostępna wcześniej w systemie iOS 5, ale teraz, dzięki integracji Twittera (i jesienią Facebooka) z systemem OS X Mountain Lion, dostępna jest teraz ta funkcja w Mountain Lion.
  • Aby przesłać wiele zdjęć do serwisu Flickr lub Twittera, możesz skorzystać z obejścia folderu Finder, znajdując zdjęcie w Finderze, zaznaczając je wszystkie, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy, kliknij Udostępnij i wybierz usługę. Jest to idealne rozwiązanie, gdy nie chcesz zajmować się udostępnianiem bezpośrednio na stronie internetowej.
  • Po pełnych dwóch dniach reportażu o Mountain Lion z pewnością jutro będę potrzebował przerwy. Aby zrobić sobie przerwę od otrzymywania powiadomień w Centrum powiadomień, po prostu kliknij Opcje, klikając symbol Centrum powiadomień w prawym górnym rogu. Gdy jest wyszarzony, jest wyłączony, gdy jest czarny, jest aktywny. Aby uaktywnić, kliknij Opcja i ponownie symbol. Jeśli zapomnisz włączyć go ponownie, nie martw się, zostanie on wyłączony tylko na jeden dzień.

Doświadczenie użytkownika

Jeśli chodzi o usprawnienie wszystkiego, widać to nawet w Safari. Zniknął pasek wyszukiwania, teraz łączy się z paskiem adresu. Nawet po tak długim czasie używania Mountain Lion przyzwyczajenie się do tego zajmuje trochę czasu. Jedną rzecz, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że dopóki pasek adresu nie rozpozna nazwy domeny (.com, .co, .net itp.), automatycznie potraktuje Twoje słowo jako wynik wyszukiwania Google. Pojedynczy użytkownicy mogą teraz korzystać z Game Center, dzięki czemu mogą śledzić swoje punkty i zdobywać więcej na komputerze Mac.

Opinie i werdykt

Osobiście uważam, że Mountain Lion dodał wiele funkcji, które znacznie ułatwiają życie na komputerze Mac. To nie był system operacyjny pełen funkcji, raczej system operacyjny zapewniający ulepszenia. W celu centralizacji powiadomień stworzono Centrum Powiadomień. Aby Twoje rzeczy były dostępne wszędzie, przynajmniej cyfrowo, usługa iCloud jest dostępna w większej liczbie miejsc na Twoim Macu.

Aplikacja Mountain Lion jest już dostępna w sklepie Mac App Store za 19,99 USD.

Indeks
  1. Pobieranie doświadczenia
  2. Mountain Lion: bardzo w stylu iOS
  3. Preferencje systemowe: Odblokowane
  4. Ukryte cechy Mountain Lion
  5. Doświadczenie użytkownika
  6. Opinie i werdykt

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up