Jak otworzyć plik w różnych aplikacjach na komputerze Mac

Indeks
  1. Korzystanie z menu „Otwórz za pomocą” do otwierania pliku
  2. Korzystanie z menu „Zawsze otwieraj za pomocą” do otwierania pliku
  3. Korzystanie z opcji „Zmień wszystko” przy otwieraniu plików
  4. Wniosek

Z każdym formatem pliku na komputerze Mac jest powiązana aplikacja, która jest uruchamiana po otwarciu pliku określonego typu. Na przykład wszystkie pliki obrazów na komputerze Mac mogą być ustawione tak, aby uruchamiały się w trybie podglądu. Kiedy próbujesz otworzyć plik na komputerze Mac, w rzeczywistości pojawia się kilka opcji do wyboru, w jaki sposób chcesz otworzyć plik. Opcje te to „Otwórz za pomocą” i „Zawsze otwieraj za pomocą”.

Większość użytkowników komputerów Mac jest zdezorientowana tym, czym te opcje różnią się od siebie. Ponieważ Apple dodał je osobno do menu kontekstowego, musi być ku temu powód. W ten sposób Apple umożliwia otwieranie plików w różnych aplikacjach na komputerze Mac. Na przykład plik PDF można otworzyć i odczytać zarówno w programie Adobe Reader, jak i w podglądzie, a Ty decydujesz, w którym chcesz go otworzyć.

W tym artykule pokażemy, jak otworzyć plik w różnych aplikacjach, korzystając z różnych opcji komputera Mac.

Korzystanie z menu „Otwórz za pomocą” do otwierania pliku

Po kliknięciu pliku na komputerze Mac prawym przyciskiem myszy zostanie wyświetlona opcja „Otwórz za pomocą”. Opcja umożliwia wybranie innej aplikacji niż domyślna do uruchomienia pliku. Na przykład pliki obrazów zwykle uruchamiają się za pomocą Podglądu na komputerze Mac, ale jeśli chcesz uruchomić obraz w Photoshopie, możesz to zrobić za pomocą opcji „Otwórz za pomocą” znajdującej się w menu kontekstowym.

Po wybraniu tej opcji zobaczysz kilka aplikacji, za pomocą których można otworzyć wybrany plik. Jeśli klikniesz plik obrazu prawym przyciskiem myszy, zobaczysz tylko aplikacje, które mają dostęp do pliku obrazu itd.

Załóżmy, że zdecydowałeś się otworzyć plik obrazu w Photoshopie; następnym razem nie otworzy się w tej samej aplikacji. Powróci do domyślnej aplikacji do otwarcia.

Korzystanie z menu „Zawsze otwieraj za pomocą” do otwierania pliku

Następną dostępną opcją otwierania pliku jest „Zawsze otwieraj za pomocą”. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala zawsze otworzyć plik w określonej aplikacji.

Na przykład, jeśli masz plik o nazwie „IMG1.png” na komputerze Mac i chcesz, aby ten konkretny plik był zawsze uruchamiany w programie Photoshop zamiast w podglądzie, możesz skorzystać z opcji „Zawsze otwieraj za pomocą”.

Opcja „Zawsze otwieraj za pomocą” jest widoczna po kliknięciu pliku prawym przyciskiem myszy i przytrzymaniu klawisza Option na klawiaturze.

Ta opcja działa tylko w przypadku tego konkretnego pliku, a nie plików o tym konkretnym rozszerzeniu. Podobnie jak w powyższym przykładzie, nie wszystkie pliki w formacie PNG zostaną uruchomione w Photoshopie, nawet jeśli wybrałeś plik „IMG1.png” do uruchomienia z tą aplikacją.

Korzystanie z opcji „Zmień wszystko” przy otwieraniu plików

Trzecia opcja to „Zmień wszystko”. Ta opcja umożliwia wybranie domyślnej aplikacji dla określonego typu pliku. Na przykład, jeśli chcesz otworzyć wszystkie pliki PDF w programie Adobe Reader zamiast w podglądzie, możesz skorzystać z opcji „Zmień wszystko”, co spowoduje zawsze uruchomienie wszystkich plików PDF w aplikacji Adobe Reader.

Dostęp do opcji „Zmień wszystko” można uzyskać, klikając prawym przyciskiem myszy żądany plik i wybierając „Pobierz informacje”. Tutaj możesz ustawić domyślną aplikację dla określonego typu pliku.

Wniosek

Jeśli przez cały czas zastanawiałeś się nad różnicą pomiędzy różnymi opcjami uruchamiania plików, powyższy przewodnik wyjaśni je szczegółowo.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up