Jak zablokować notatki Apple za pomocą Touch ID i hasła

Kiedy mówimy o aplikacjach do robienia notatek, zarówno na komputery stacjonarne, jak i mobilne, na pierwszym miejscu pojawia się nazwa Evernote. Może to być jedna z najsłynniejszych i najbardziej funkcjonalnych aplikacji do robienia notatek dostępnych obecnie. Jednak obecna decyzja o ograniczeniu funkcji dla użytkowników bezpłatnych i zwiększeniu opłaty abonamentowej dla użytkowników płatnych czyni ją mniej atrakcyjną. Wielu obecnych użytkowników Evernote szuka realnej alternatywy, a jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac lub iOS, masz do wyboru Apple Notes.

Aplikacja Notatki jest bezpłatna, można ją bezproblemowo zsynchronizować ze wszystkimi urządzeniami Apple i jest dostępna na każdym urządzeniu za pośrednictwem sieci iCloud. Notatki nie są tak w pełni funkcjonalne jak Evernote, ale to może być dobrze. Jest lekki i szybki, ponieważ nie jest wzdęty. Notatki mają także jedną fajną funkcję, której nie ma Evernote: możliwość ochrony notatek hasłem i Touch ID.

Oto, jak możesz zablokować swoje Apple Notes.

Ochrona Twoich notatek

Możesz skonfigurować ochronę Notatek na komputerze Mac lub urządzeniach z systemem iOS. Ponieważ jednak czujnik odcisków palców i funkcja Touch ID są dostępne tylko na urządzeniach z systemem iOS, jedynym sposobem odblokowania notatek na komputerze Mac jest użycie hasła.

Na Macu

Aby rozpocząć ochronę notatek na komputerze Mac, otwórz aplikację „Notatki” i wybierz notatkę, którą chcesz zabezpieczyć hasłem. Następnie kliknij ikonę kłódki na pasku narzędzi i wybierz „Zablokuj tę notatkę” z wyskakującego menu.

Następnym krokiem jest utworzenie hasła do notatki. Zapisz hasło dwukrotnie i zaleca się umieszczenie podpowiedzi do hasła w odpowiednim polu. Jeśli zapomnisz hasła i nie będziesz miał podpowiedzi, jak je zapamiętać, nie będziesz mógł już otworzyć tej notatki.

Następnym razem, gdy spróbujesz otworzyć zamkniętą notatkę, pojawi się ten komunikat.

Jeśli chcesz, możesz usunąć zabezpieczenie hasłem, ale najpierw musisz odblokować notatkę, ponownie kliknąć ikonę „Zablokuj” i wybrać „Usuń blokadę”.

Hasło będzie Ci potrzebne, jeśli chcesz zabezpieczyć kolejną notatkę, ponieważ program Notes o to poprosi.

Możesz zmienić swoje hasło przechodząc do menu "Notatki -> Zmień hasło" lub całkowicie je usunąć korzystając z menu "Notatki -> Resetuj hasło".

Na iOS

Proces jest mniej więcej podobny w przypadku iOS. Aby rozpocząć ochronę swoich notatek hasłem, wybierz notatkę i dotknij ikony „Udostępnij” w prawym górnym rogu ekranu (pole ze strzałką w górę). Opcja blokady znajduje się pomiędzy „Kopiuj” i „Drukuj” w wyskakującym menu.

Jeśli tworzysz notatkę chronioną hasłem po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o ustawienie hasła. W przeciwnym razie będziesz musiał użyć tylko istniejącego.

Podobnie jak w wersji na komputery Mac, możesz także usunąć blokadę, jeśli chcesz, dotykając przycisku udostępniania jeszcze raz. Ale wyjątkową rzeczą, którą możesz zrobić tylko w wersji na iOS, jest odblokowanie notatki odciskiem palca za pomocą funkcji Touch ID.

Co dalej?

Z biegiem lat aplikacja Apple Notes była aktualizowana stopniowo, zwiększając wydajność i udostępniając więcej funkcji. Dzisiejsze notatki to potężna alternatywa dla innych aplikacji do robienia notatek.

Jeśli wierzyć plotkom, możemy spodziewać się, że następna generacja komputerów stacjonarnych Apple’a będzie wyposażona w skaner linii papilarnych. Oznacza to, że wersja programu Notes na komputery Mac będzie również miała włączoną funkcję Touch ID, podobnie jak wersja na iOS.

Czy uważasz, że funkcja zabezpieczeń programu Notes wystarczy, aby skłonić Cię do zmiany? Podziel się swoją opinią, korzystając z komentarzy poniżej.

Indeks
  1. Ochrona Twoich notatek
    1. Na Macu
    2. Na iOS
  2. Co dalej?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up