macOS Sierra — nowości i lista zgodności

Indeks
 1. OS X nazywa się teraz macOS
 2. macOS Sierra przenosi Siri na komputer Mac
 3. Apple Pay jest teraz dostępny na Twoim Macu
 4. Automatycznie odblokuj swój komputer Mac
 5. Skopiuj na komputerze Mac i wklej do iPhone'a za pomocą uniwersalnego schowka
 6. Pliki dokumentów są teraz dostępne na wszystkich Twoich urządzeniach
 7. Nowa aplikacja Messenger
 8. Filmy typu „obraz w obrazie” na komputerze Mac
 9. Lista zgodności macOS Sierra
 10. Wniosek

Podczas tegorocznej konferencji Worldwide Developer Conference firma Apple ogłosiła najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego dla komputerów Mac – macOS Sierra. Firma z Cupertino dokonała znaczących zmian w systemie operacyjnym i nadała mu także nową nazwę.

Oto opis nowych funkcji systemu macOS Sierra.

OS X nazywa się teraz macOS

Do tej pory system operacyjny Apple dla komputerów Mac nosił nazwę OS X, ale wszystko się zmieniło. Od teraz będzie się on nazywał macOS, a Sierra to nazwa wersji systemu operacyjnego, którą firma wypuściła na rynek w tym roku. Nowa nazwa pasuje do innych systemów operacyjnych firmy – watchOS, tvOS i iOS.

macOS Sierra przenosi Siri na komputer Mac

Wirtualny asystent Apple, Siri, od lat działa dobrze na iOS, a ta aktualizacja przenosi Siri na komputery Mac. Możesz teraz poprosić Siri o pomoc na komputerze Mac, tak jak robiłeś to na iPhonie.

Chociaż Siri zrobi na Twoim Macu to samo, co robiła na iPhone'ach, ma teraz także pewne funkcje specyficzne dla komputerów Mac, które pozwalają jej korzystać ze wszystkich zasobów systemu macOS. Przez większość czasu będziesz używać Siri do wyszukiwania plików na komputerze Mac — coś, co robiłeś do tej pory w Spotlight.

Możesz uruchomić Siri na komputerze Mac, naciskając klawisz „Fn + spacja” na klawiaturze; będzie gotowy słuchać Twoich poleceń. Będziesz mieć także możliwość uruchomienia go za pomocą polecenia „Hej Siri”, dzięki czemu nie będziesz musiał dotykać klawiatury, aby go aktywować.

Apple Pay jest teraz dostępny na Twoim Macu

W systemie macOS Sierra możesz teraz płacić za zakupy za pomocą usługi Apple Pay na komputerze Mac.

Oczywiście nie oznacza to, że będziesz musiał zabrać swojego ogromnego Maca do sklepu detalicznego, aby móc dokonać płatności. Wykorzysta ulepszoną funkcję Continuity na Twoim iPhonie, aby ułatwić Ci dokonywanie płatności za pomocą komputera Mac.

Automatycznie odblokuj swój komputer Mac

Po zainstalowaniu systemu macOS Sierra możesz odblokować komputer Mac bez konieczności podawania hasła. Czyni to poprzez wykrywanie, kiedy Twój iPhone lub Apple Watch znajduje się blisko komputera Mac. Wykrywa, że ​​jesteś właścicielem komputera Mac i odblokowuje go za Ciebie.

Z pewnością oszczędzi Ci to kłopotów z wprowadzaniem hasła za każdym razem, gdy chcesz odblokować komputer Mac, ale może nie być tak bezpieczne jak metoda hasła.

Skopiuj na komputerze Mac i wklej do iPhone'a za pomocą uniwersalnego schowka

Ta nowa wersja systemu operacyjnego zawiera nową, fajną funkcję – Uniwersalny schowek. Dzięki temu schowkowi możesz teraz skopiować coś na jednym urządzeniu i wkleić to na innym.

Na przykład, jeśli skopiujesz tekst na komputer Mac i użyjesz opcji Wklej na urządzeniu z systemem iOS, tekst skopiowany na komputerze Mac będzie treścią wklejoną na urządzenie z systemem iOS. I to działa odwrotnie.

Pliki dokumentów są teraz dostępne na wszystkich Twoich urządzeniach

Dzięki aplikacji iCloud Drive na urządzeniu z systemem iOS możesz teraz uzyskać dostęp do plików pulpitu i dokumentów komputera Mac na telefonie iPhone lub iPadzie.

Pliki, które umieścisz w folderze Pulpit lub Dokumenty na komputerze Mac, będą teraz dostępne w iCloud Drive, umożliwiając dostęp do nich Twojemu iPhone'owi lub iPadowi.

Nowa aplikacja Messenger

Masz teraz ulepszoną wersję aplikacji Messenger dla systemu macOS Sierra. Nowa wersja aplikacji udostępnia podgląd linków internetowych, dzięki czemu możesz wyświetlić podgląd linku przed jego otwarciem. Obejmuje to także oglądanie wideo w aplikacji i niektóre ulepszone emoji.

Jeśli korzystasz już z aplikacji Messenger na swoim urządzeniu z systemem iOS, Apple właśnie dał ci nowy powód, aby używać jej na komputerze Mac.

Filmy typu „obraz w obrazie” na komputerze Mac

Na komputerze Mac możesz teraz odtwarzać ulubione filmy, pracując nad czymś innym. Film jest odtwarzany niezależnie od tego, czy się na nim skupiasz, czy nie, a także możesz zmienić jego rozmiar, aby idealnie pasował do ekranu.

Lista zgodności macOS Sierra

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój obecny Mac obsługuje system macOS Sierra, oto lista kompatybilności:

 • MacBook Pro (2010 i nowsze)
 • MacBook Air (2010 i nowsze)
 • Mac Mini (2010 i nowsze)
 • Mac Pro (2010 i nowsze)
 • MacBook (koniec 2009 r. i nowsze)
 • iMac (koniec 2009 r. i nowsze)

Jeśli Twój Mac zostanie uruchomiony w roku 2010 lub później, będzie można na nim uruchomić system macOS Sierra.

Wniosek

Firma Apple ogłosiła kilka nowych, ciekawych funkcji w systemie macOS Sierra, a powyższy artykuł opisuje niektóre z nich.

Daj nam znać, która funkcja najbardziej Ci się spodoba w najnowszej wersji systemu operacyjnego i jakich funkcji najbardziej się spodziewałeś.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up