5 wskazówek i tajemnic znalezionych w Mountain Lion

Firma Apple dodała ponad 200 nowych funkcji do systemu OS X Mountain Lion. Prawdopodobnie znasz większość z nich, w tym iMessage, Dictation i AirPlay Mirroring, ale być może niektóre przeszły niezauważone.

Wykorzystaj w pełni system OS X Mountain Lion, korzystając z 5 porad i wskazówek, które mogłeś przeoczyć.

1. 40 wspaniałych tapet

Głęboko w komputerze Mac znajduje się 40 tapet w wysokiej rozdzielczości ukrytych w systemie OS X Mountain Lion. Nie jestem pewien, dlaczego Apple zdecydowało się pominąć większość tych obrazów w opcjach wygaszacza ekranu, ale oto, jak możesz je wyświetlić.

Z menu Findera wybierz Idź -> Idź do folderu (lub naciśnij Command+Shift+G) i wpisz:

/System/Library/Frameworks/ScreenSaver.Framework/Versions/A/Resources/Default Collections/

Pojawi się okno „Kolekcje domyślne”, pokazujące cztery foldery wypełnione krajobrazami, zwierzętami i wzorami. Wśród obrazów znajdują się także wspaniałe zdjęcia z kosmicznego teleskopu Hubble'a i National Geographic.

Pozostaw to okno otwarte podczas wykonywania kolejnych kroków.

Uruchom „Preferencje systemowe”, wybierz „Pulpit i wygaszacz ekranu” z pierwszego wiersza i kliknij „Pulpit”.

Teraz możesz przeciągnąć każdy folder z okna „Kolekcje domyślne” do kategorii Foldery na liście tapet po lewej stronie. Dzięki temu uzyskasz skrót do obrazów bez tworzenia duplikatów.

Ponieważ obrazy mają rozdzielczość 3200 x 2000, wyglądają niesamowicie na komputerze Mac, a jeszcze lepiej na MacBooku Retina.

2. Skróty Centrum powiadomień

Uzyskaj szybki dostęp do Centrum powiadomień na komputerze Mac, przesuwając dwoma palcami od prawej krawędzi gładzika w lewo.

Centrum powiadomień w Mountain Lion może być niezwykle przydatne - użyj go, aby na przykład wysłać szybki tweet. Kliknij ikonę „Ustawienia” na dole, aby wprowadzić różne zmiany w rodzaju otrzymywanych alertów i ich stylu. Można na przykład dezaktywować dźwięki lub przełączać czas wyświetlania określonego alertu na ekranie.

Jeśli jesteś zainteresowany, możesz także automatycznie importować powiadomienia Growl do Centrum powiadomień, aktualizując do wersji 2.0, aby tymczasowo wyłączyć alerty Centrum powiadomień, przytrzymaj klawisz „Opcja” na klawiaturze i kliknij jego ikonę na pasku menu.

3. Safari (uszczypnij, aby zminimalizować)

Bez względu na to, jakiej przeglądarki używasz, przełączanie między kilkoma kartami może być uciążliwe; spróbuj skorzystać z poniższej wskazówki, która sprawi, że wielozadaniowość online stanie się dziecinnie prosta.

Użyj gestu szczypania na gładziku, aby zminimalizować wszystkie otwarte karty w przeglądarce Safari do mniejszych okien, podobnie jak w jej odpowiedniku na iOS. Przełączaj się z jednej karty na drugą, przesuwając dwoma palcami.

4. Wysyłanie plików przez iMessage

Mountain Lion umożliwia używanie iMessage do wysyłania dowolnego typu plików poniżej 100 MB (muzyka, wideo, PDF itp.) na inny komputer Mac lub urządzenie z systemem iOS. Możesz nawet wysyłać obrazy w formacie .gif, chociaż będą one odtwarzane tylko w trybie podglądu.

Fani emoji mogą uzyskać dostęp do swoich ulubionych postaci, naciskając „Opcja + Command + T”.

5. Przywróć opcję „Zapisz jako”.

Opcja „Zapisz jako” jest dostępna w Mountain Lion, ale nie została uwzględniona w opcjach menu tych aplikacji. Tylko Apple może odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Jasne, możesz wypróbować skrót „Command + Opcja + Shift + S”, ale są prostsze sposoby.

Notatka: Niestety, w przypadku wybrania opcji „Zapisz jako” w Mountain Lion zmiany zostaną zapisane ZARÓWNO w dokumencie oryginalnym, jak i nowo utworzonym. Jeśli zamierzasz skorzystać z tej funkcji, pamiętaj, aby zrobić to przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.

Opcja 1. Przytrzymaj klawisz „Opcja” podczas klikania menu Plik w aplikacjach, w których nie ma funkcji Zapisz jako.

Opcja 2. Uruchom Preferencje systemowe i przejdź do „Klawiatura -> Skróty klawiaturowe”. Teraz wybierz „Skróty do aplikacji” z lewej kolumny. Utworzymy tutaj dwa skróty, jeden dla „Zapisz jako” i drugi dla „Duplikuj”.

Kliknij znak „+”, wpisz „Zapisz jako tytuł menu” i ustaw „Command + Shift + S” jako skrót klawiaturowy. Powtórz ten proces i wpisz drugi skrót dla Duplikatu, powiedz „Command+Option+Shift+D”. Wykonaj te kroki, a po kliknięciu menu Plik znajdziesz opcje „Zapisz jako” i „Duplikuj” wraz z powiązanymi skrótami klawiaturowymi.

Inne subtelne cechy

  • Możesz przesyłać strumieniowo dźwięk z komputera Mac do Apple TV za pośrednictwem Airplay. Uzyskaj dostęp do tej funkcji, wybierając opcję „Dźwięk” z panelu „Ustawienia”.
  • Twórz foldery w Launchpadzie, przeciągając jedną ikonę na drugą. Można zmieniać nazwy folderów.
  • Nazwy plików można zmieniać bezpośrednio z paska tytułu.

Ciekawe, ile funkcji Apple zapożyczyło z iOS i stało się częścią Mountain Lion. Mam nadzieję, że opisałem jeden lub dwa, o których nie wiedziałeś. Podziel się w komentarzach poniżej wszystkim, na co natrafiłeś.

Indeks
  1. 1. 40 wspaniałych tapet
  2. 2. Skróty Centrum powiadomień
  3. 3. Safari (uszczypnij, aby zminimalizować)
  4. 4. Wysyłanie plików przez iMessage
  5. 5. Przywróć opcję „Zapisz jako”.
  6. Inne subtelne cechy

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up