Świetna alternatywa dla iTunes dla systemu Mac OS X

Po tym, jak kilka lat temu iTunes omyłkowo usunął moją kolekcję muzyki, zacząłem szukać alternatyw. Będąc użytkownikiem systemu Windows na pół etatu, pokochałem prostotę Winampa z jego zarządzaniem muzyką w oparciu o pliki i foldery. Niestety w systemie OSX nie było dostępnego portu. Na szczęście natknąłem się na mały projekt open source o nazwie Cog.

Cog to lekki odtwarzacz muzyki, który obsługuje wiele typów plików audio, w tym MP3, Ogg Vorbis, FLAC, AAC, Apple Lossless, Musepack, Monkeys Audio, Shorten, Wavpack, Wave/AIFF i wiele innych. Oferuje także strumieniowanie HTTP, a także kilka przydatnych funkcji, takich jak odtwarzanie bez przerw, obsługa pilotów Apple, integracja z Last.fm i powiadomienia Growl. Dodatkowo pozwala określić, które urządzenie wyjściowe audio ma zostać użyte, jeśli masz więcej niż jedno.

Indeks
  1. Układ
  2. Biblioteka muzyczna
  3. Klawisze skrótu
  4. Wniosek

Układ

Układ jest tak prosty, jak tylko się da. Posiada okno pełniące funkcję playlisty, do której można przeciągać i upuszczać muzykę z Findera lub „szuflady plików”. Możesz zapisywać i ładować listy odtwarzania, obsługiwane są zarówno formaty m3u, jak i pls. Istnieją również opcje włączania odtwarzania losowego i powtarzania, jak można się spodziewać po dowolnym odtwarzaczu muzyki, a także możesz przeszukiwać listę odtwarzania, aby szybko przejść do określonego pliku.

Biblioteka muzyczna

Niektórzy uważają, że zarządzanie naszymi folderami muzycznymi przez iTunes nie jest idealne, ponieważ reorganizuje pliki i foldery oraz zmienia ich nazwy. Jak wspomniałem wcześniej, kilka lat temu moja kolekcja muzyczna uległa katastrofalnemu pogorszeniu, kiedy iTunes zdecydował się usunąć całą kolekcję plików. Większość udało mi się odzyskać, ale nie muszę dodawać, że nigdy więcej nie zaufam iTunes. Na szczęście Cog podchodzi do zarządzania muzyką bez użycia rąk.

Cog ma tak zwaną „szufladę plików”, czyli w zasadzie zintegrowane okno wyszukiwania dołączone do głównego okna listy odtwarzania. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to określić, który folder ma być podstawą szuflady plików w preferencjach aplikacji, jak pokazano na obrazku poniżej.

Gdy już to zrobisz i zapiszesz preferencje, po prostu kliknij małą ikonę folderu w lewym górnym rogu, a szuflada plików się rozwinie. Dodawanie muzyki jest wtedy tak proste, jak przeciąganie i upuszczanie folderów lub plików z szuflady.

Klawisze skrótu

Cog obsługuje pilota Apple, a także pozwala określić klawisze skrótów w preferencjach na karcie „Klawisze skrótu”. Oferuje także pełną obsługę klawiszy multimedialnych, jeśli posiada je klawiatura Mac. Jednym z problemów, na który możesz się natknąć, jest to, że iTunes może również uruchomić się, gdy użyjesz jednego z tych klawiszy.

Wniosek

Podsumowując, jeśli szukasz odtwarzacza muzyki, który nie zajmie dużo pamięci RAM, a jednocześnie jest szybki i funkcjonalny, Cog to aplikacja, na którą czekałeś.

Możesz znaleźć i pobrać najnowszą wersję Cog Tutaj.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up