Poruszanie się w systemie Mac OS X Lion

OS X Lion, najnowsza aktualizacja oprogramowania operacyjnego Apple Macintosh, została uznana za jedną z bardziej radykalnych aktualizacji oprogramowania OS X od czasu jego pierwotnej wersji. Ogólnie rzecz biorąc, największą zmianą jest to, że zaczyna coraz bardziej przypominać iOS, mobilne oprogramowanie operacyjne obsługujące iPhone'y i iPady.

Indeks
  1. Gesty wielodotykowe
  2. Pełny ekran
  3. Kontrola misji
  4. Wyrzutnia
  5. Poczta
  6. Automatyczne zapisywanie i wersje
  7. Wniosek

Gesty wielodotykowe

Pierwszą dużą zmianą są gesty wielodotykowe. Jest to funkcja, która zdecydowanie wygląda, jakby została przeniesiona bezpośrednio z systemu iOS. Najczęściej ludzie posiadają laptopy zamiast komputerów stacjonarnych i z tego powodu częściej używają gładzika niż myszy. Dla osób korzystających z iPhone'a i iPada wykonywanie gestów wielodotykowych jest łatwiejszą regulacją. W moim przypadku nadal mam trudności z przełączaniem się między iPadem a MacBookiem, automatycznie oczekując, że oba będą miały ekran dotykowy. Wygląda na to, że jeszcze bardziej to mieszam.

Do przewijania dokumentów i stron internetowych można używać dwóch palców, a paski przewijania pojawiają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Dotknięcie ekranu spowoduje powiększenie, podobnie jak szczypanie. Przesuwanie dwoma palcami powoduje przeglądanie stron. Przesunięcie trzema palcami w górę przeniesie Cię do Kontroli Misji, a przesuwanie trzema palcami na boki umożliwi przełączanie między aplikacjami pełnoekranowymi. Przewijanie działa w odwrotnym kierunku – tak jak zwykle robisz to na iPhonie i iPadzie (możesz odwrócić kierunek przewijania w ustawieniach). Dodam też, że przy próbie przesłania tego artykułu do przeglądarki Firefox gesty wielodotykowe nie działały przy dodawaniu obrazów. Musiałem wrócić i dodać artykuł w przeglądarce Safari.

Pełny ekran

Wydaje się, że w świecie komputerów panuje duża presja, aby robić rzeczy na dużym ekranie i na pełnym ekranie. Od jakiegoś czasu tworzą aplikacje, które obiecują blokować wszystko, abyś mógł skupić się na zadaniu. Wszystkie aplikacje stworzone specjalnie dla Lions mają to na uwadze. Te aplikacje mają podwójną ukośną strzałkę w prawym górnym rogu. Przełączenie tej podwójnej strzałki powoduje dostosowanie wyświetlania do trybu pełnoekranowego i odwrotnie. Nie tylko eliminuje to zakłócenia, ale także zapewnia większe obrazy i tekst, co prawie zawsze jest doceniane na mniejszych ekranach laptopów.

Kontrola misji

Jednym z lepszych aspektów korzystania z urządzenia mobilnego jest łatwy interfejs. Lion pracuje nad wprowadzeniem tej prostoty również w systemie Mac OS X. Odbywa się to za pomocą ekranu Kontroli Misji. Wszystko, co robisz na komputerze Mac, jest widoczne w Kontroli Misji. Wszystkie otwarte aplikacje i okna, a także pulpit są dostępne tutaj. Choć jest to proste, poruszanie się po nim może być na początku nieco mylące. Najlepsze jest to, że możesz utworzyć wiele widoków pulpitu.

Dla każdego projektu możesz mieć inny widok pulpitu. Planuję mieć taki tylko do pisania w ramach Make Tech Easier, który będzie otwarty dla witryny i będzie zawierał moje oprogramowanie do edycji zdjęć. W ten sposób za każdym razem, gdy przesyłam artykuł, nie muszę nawigować do tej witryny, otwierać oprogramowania itp. W ten sposób po prostu otwieram pulpit, na którym wszystko jest już gotowe.

Wyrzutnia

Launchpad działa dokładnie tak samo, jak na iPhonie lub iPadzie. Wszystkie aplikacje są uporządkowane według ikon. Nie kocham niczego bardziej niż aplikacje, więc mam tutaj cztery strony z nimi. Znalezienie tego, którego chcę, może zająć całą wieczność. Można je jednak organizować w foldery, co właśnie zrobiłem na moim iPhonie i iPadzie.

Na przykład do wszystkich moich e-maili używam Postboxa, ponieważ podoba mi się funkcja kalendarza, z której korzysta. Chcę jednak dać szansę nowej wersji natywnej aplikacji Mail. Chcę trzymać je oba w tym samym miejscu dla lepszej organizacji. Tworzę folder, przeciągając dwie aplikacje jedna na drugą. Mogę także ustawić nazwę folderu, więc nazwę go po prostu „E-mail”. Mogę ustawić dowolną liczbę folderów, aby wszystko było łatwo dostępne i prawdopodobnie skondensować je do jednej strony. Mam wiele aplikacji do pisania. Dlaczego nie umieścić ich wszystkich w tym samym folderze?

Poczta

Teraz, gdy mam uporządkowaną pocztę, wypróbuję tę aplikację Mail. Gdy otworzysz go po raz pierwszy, pod warunkiem, że dokonałeś aktualizacji z wcześniejszego systemu operacyjnego do Lion, przeniesie on wszystkie Twoje dane i wyczyści je, aby były dla Ciebie gotowe. Oferuje obsługę poczty e-mail bardzo podobną do iPada. Oferuje je w dwóch prostych kolumnach, listę w jednej i widok w drugiej, a także ma pasek ulubionych, podobnie jak przeglądarka. Lista zawiera dwuwierszowy podgląd każdej wiadomości, a wiadomości mają widok konwersacyjny. Wszystko jest bardzo proste i czyste.

Automatyczne zapisywanie i wersje

Z pewnością nie jest to jedyny sposób kontrolowania tej funkcji, jest to jednak inna możliwość. Automatyczne zapisywanie i wersje pomagają kontrolować Twoją pracę, aby jej nie stracić. Automatycznie zapisuje całą Twoją pracę co pięć minut. Nie musisz się tym martwić. Dodatkowo zapisuje wszystkie różne wersje z pięciominutowym przyrostem. Jeśli chcesz wrócić do poprzedniej wersji, nie ma problemu. Umożliwia także zablokowanie określonej wersji, aby nie można było jej zmienić, oraz zduplikowanie dokumentu od wewnątrz, zamiast robić to z poziomu wyszukiwarki, dzięki czemu masz dwie kopie robocze.

Wniosek

Lion jest zdecydowanie na dobrej drodze. Daleko mu do idealnego systemu operacyjnego, ale z pewnością wprowadza wiele niezbędnych ulepszeń. Jeśli nie zauważyłeś, im więcej czasu spędzasz na urządzeniach mobilnych, tym bardziej chcesz zamienić swój komputer w urządzenie mobilne; i jak widać w przypadku OS X Lion, Apple stara się, aby proces ten był jak najbardziej płynny.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up