Ponad 10 sposobów na poprawę komfortu korzystania z komputera Mac dzięki systemowi macOS Ventura

Od usuwania zduplikowanych zdjęć w bibliotece zdjęć po udostępnianie grup kart w przeglądarce Safari — najnowszy system operacyjny Maca, macOS Ventura, oferuje wiele funkcji, które całkowicie zmienią sposób, w jaki korzystasz z komputera Mac, a ten przewodnik przedstawia najlepsze z nich.

Masz problemy z aktualizacją do Ventury? Dowiedz się, jak naprawić zawieszony komputer Mac podczas aktualizacji.

1. Zarządzaj systemem Windows za pomocą Stage Managera

Mimo że macOS miał Kontrolę Misji, brakowało mu funkcji prawidłowego zarządzania otwartymi oknami. Zmieniło się to w systemie macOS Ventura — wprowadzono Stage Manager, który całkowicie zmienia sposób wykonywania wielu zadań jednocześnie na komputerze Mac.

Stage Manager grupuje wszystkie ostatnio otwarte okna i przypina je do lewej strony ekranu, aby umożliwić płynne przełączanie pomiędzy wszystkimi otwartymi aplikacjami.

Aby rozpocząć korzystanie z Stage Managera, otwórz Centrum sterowania w prawym górnym rogu ekranu i przełącz opcję „Stage Manager”.

2. Zaloguj się do stron internetowych za pomocą kluczy

Na konferencji WWDC 2022 firma Apple ogłosiła hasła: zamiennik tradycyjnych haseł. Dzięki kluczom dostępu nie trzeba wprowadzać nazwy użytkownika i hasła, aby logować się na stronach internetowych. Zamiast tego weryfikujesz swoją tożsamość za pomocą Face ID lub Touch ID. Na stronach logowania zobaczysz prośbę o podanie hasła, o ile włączyłeś pęk kluczy iCloud („Ustawienia systemu -> Apple ID -> iCloud -> Hasło i pęk kluczy").

Twoje zapisane klucze są synchronizowane na wszystkich urządzeniach Apple za pośrednictwem iCloud, co oznacza, że ​​możesz zalogować się na komputerze Mac, uwierzytelniając się z poziomu iPhone'a.

Klucze dostępu to rewolucyjna technologia, ponieważ są szybsze, znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne hasła i bardziej odporne na ataki typu phishing i wycieki danych, ponieważ nie wiążą się z hasłami.

3. Używaj iPhone'a jako kamery internetowej z kamerą Continuity

Dzięki kamerze Continuity możesz używać iPhone'a jako kamery internetowej, a dzięki najnowocześniejszemu aparatowi FaceTime możesz używać znajomych. Do wejścia audio możesz także używać mikrofonu telefonu iPhone zamiast domyślnego mikrofonu komputera Mac. Co więcej, funkcja Center Stage sprawia, że ​​rozmowy wideo są bardziej intuicyjne, ponieważ kamera podąża za Tobą, gdy się poruszasz, dzięki czemu zawsze będziesz w centrum uwagi.

Pamiętaj, że aby móc korzystać z Kamery Continuity na komputerze Mac, Twój iPhone musi mieć system iOS 16. Działa bezprzewodowo i przy połączeniu przewodowym.

Aby skorzystać z kamery Continuity, wykonaj poniższe czynności.

 1. Upewnij się, że Twój Mac i iPhone są zalogowane przy użyciu tego samego Apple ID i są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi z włączoną funkcją Bluetooth.
 1. Uruchom FaceTime na komputerze Mac.
 1. Po wejściu do FaceTime kliknij „Wideo” na pasku menu.
 1. Z menu rozwijanego wybierz swój iPhone w sekcji „Aparat”. Aby używać mikrofonu telefonu iPhone, wybierz go w sekcji „Mikrofon”. Upewnij się, że Twój iPhone znajduje się blisko komputera Mac.
 1. Twój Mac będzie korzystał z aparatu iPhone'a zamiast kamery internetowej.

4. Włącz nowe funkcje ułatwień dostępu

macOS Ventura oferuje więcej funkcji ułatwień dostępu, które pomagają użytkownikom nawigować na komputerze Mac. Jeśli jesteś osobą niedosłyszącą, możesz włączyć napisy na żywo w „Ustawieniach systemu -> Dostępność -> Napisy na żywo”, aby wygenerować transkrypcje dla dowolnych połączeń wideo, audio lub FaceTime.

macOS Ventura umożliwia odtwarzanie w tle uspokajających dźwięków oceanu i deszczu, aby zminimalizować zakłócenia i uniknąć niepożądanych dźwięków z otoczenia.

Wskazówka: jeśli chcesz uzyskać podobne wrażenia na urządzeniach innych niż Mac, wypróbuj te najlepsze źródła uspokajających dźwięków, takich jak biały szum i deszcz.

Wprowadzono także kilka aktualizacji sterowania głosowego. Umożliwia teraz rozłączanie połączeń FaceTime poprzez wypowiedzenie polecenia „rozłącz”. Możesz także dyktować tekst litera po literze, korzystając z trybu pisowni.

5. Cofnij wysyłanie i edytuj wysłane wiadomości

macOS Ventura umożliwia cofanie lub edycję wysłanej wiadomości – bardzo pożądana funkcja przesyłania wiadomości.

Przytrzymaj klawisz Control i kliknij wysłaną wiadomość prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu rozwijanego wybierz „Cofnij wysyłanie” lub „Edytuj”. Pamiętaj, że masz tylko dwie minuty na wycofanie wiadomości i tylko 15 minut na jej edycję po jej wysłaniu. Ponadto wiadomość można edytować maksymalnie pięć razy.

Notatka: nowe funkcje przesyłania wiadomości w Ventura są dostępne wyłącznie w iMessage, więc nie będą działać z wiadomościami tekstowymi. Ponadto będą działać tylko wtedy, gdy odbiorca korzysta z systemu iOS 16, iPadOS 16 lub macOS Ventura.

W systemie macOS Ventura możesz także oznaczyć wiadomość jako nieprzeczytaną, aby przeczytać ją później. Poza tym, jeśli przypadkowo usunąłeś wiadomość, możesz ją odzyskać w ciągu 30 dni od jej usunięcia.

SharePlay jest także zintegrowany z Wiadomościami. Możesz rozmawiać ze znajomymi podczas wykonywania zsynchronizowanych czynności, takich jak oglądanie filmu lub granie w grę.

6. Zaplanuj i cofnij wysyłanie wiadomości e-mail

Przez długi czas Mailowi ​​brakowało kilku funkcji udostępnianych przez inne aplikacje pocztowe innych firm. Nigdy więcej.

Na przykład teraz możesz cofnąć wysłanie wiadomości e-mail do dziesięciu sekund po jej wysłaniu. Po prostu kliknij „Cofnij wysyłanie” u dołu lewego paska bocznego, aby wrócić do okna kompozycji.

Możesz także zaplanować wysłanie wiadomości e-mail w odpowiednim momencie.

 1. Uruchom aplikację „Poczta” i kliknij „Nowa wiadomość” na pasku narzędzi.
 1. Wpisz wiadomość e-mail w oknie kompozycji.
 1. Zamiast klikać przycisk „Wyślij wiadomość”, kliknij małą strzałkę obok niego.
 1. Z menu rozwijanego możesz wybrać trzy różne godziny wysłania wiadomości. Kliknij „Wyślij później”, aby wybrać dokładny moment wysłania wiadomości.

Możesz także wybrać godzinę przypomnienia o nieprzeczytanych e-mailach, co jest w zasadzie opcją drzemki, dzięki której Twoje e-maile pojawią się ponownie po pewnym czasie.

 1. Kliknij „Wiadomość” na pasku menu.
 1. Przejdź do „Przypomnij mi”.
 1. Wybierz godzinę otrzymania przypomnienia.

7. Dostosuj i udostępniaj grupy kart w przeglądarce Safari

macOS Monterey wprowadził grupy kart do przeglądarki Safari, gdzie można grupować wiele powiązanych kart. Teraz macOS Ventura pokazuje nam prawdziwy potencjał grup kart z większą liczbą funkcji.

Możesz teraz dostosować stronę początkową grupy kart za pomocą dedykowanego obrazu tła.

 1. Kliknij ikonę „Ustawienia” w prawym dolnym rogu zakładki.
 1. W menu kontekstowym zaznacz opcję „Obraz tła”.
 1. Wybierz obraz tła z dostępnych opcji.

W systemie macOS Ventura możesz także przypinać karty w grupie kart, klikając prawym przyciskiem myszy kartę, którą chcesz przypiąć, i wybierając „Przypnij kartę”.

Możesz także teraz udostępnić grupę kart znajomym, aby mogli dodawać do niej własne karty. Każdy natychmiast zobaczy zaktualizowaną grupę kart.

Wykonaj poniższe czynności, aby udostępnić grupę kart.

 1. Najedź kursorem na grupę kart, którą chcesz udostępnić na pasku bocznym przeglądarki Safari.
 1. Kliknij ikonę elipsy (tą z trzema kropkami).
 1. W menu rozwijanym kliknij opcję „Udostępnij grupę kart”.
 1. Z wyskakującego menu, które się pojawi, wybierz aplikację Wiadomości.
 1. Na koniec dodaj odbiorcę, któremu chcesz udostępnić grupę kart, a następnie wyślij wiadomość.

Zaktualizowana przeglądarka Safari umożliwia także synchronizację rozszerzeń z innych urządzeń Apple. Na przykład, jeśli na iPhonie zainstalowano rozszerzenie Safari, zostanie ono również zsynchronizowane z komputerem Mac. Oczywiście będziesz musiał ręcznie zainstalować rozszerzenie na komputerze Mac, wykonując poniższe czynności.

 1. Kliknij „Safari” na pasku menu.
 1. Kliknij „Ustawienia” w menu rozwijanym.
 1. Przejdź do zakładki „Rozszerzenia”.
 1. Tutaj znajdziesz rozszerzenia zainstalowane na innych urządzeniach w sekcji „Na innych urządzeniach”. Aby zainstalować określone rozszerzenie na komputerze Mac, kliknij „Pobierz”, a następnie „Zainstaluj”.

Wskazówka: poznaj najlepsze sposoby dostosowywania przeglądarki Safari na komputerze Mac.

8. Rozpocznij połączenie FaceTime z innych aplikacji

macOS Ventura zintegrował funkcję współpracy z FaceTime. Teraz, gdy współpracujesz w aplikacjach takich jak Safari, Files, Keynote, Numbers, Pages, Notes, Reminders, Finder lub innych obsługiwanych aplikacjach innych firm, możesz rozpocząć rozmowę FaceTime z poziomu tej aplikacji, aby porozmawiać o tym, co robisz ponownie pracuję.

Funkcja ułatwień dostępu Napisy na żywo działa także z połączeniami FaceTime, jeśli włączysz ją w „Ustawieniach systemu -> Dostępność -> Napisy na żywo”. Pokazuje automatycznie generowane transkrypcje dialogów na żywo, ułatwiając prowadzenie rozmów grupowych.

Ponadto funkcja Handoff umożliwia płynne przełączanie połączeń z urządzenia na urządzenie, co oznacza, że ​​możesz przekazywać połączenie FaceTime z iPhone'a lub iPada na Maca i odwrotnie bez rozłączania się.

9. Scal duplikaty na zdjęciach

Nowy folder Duplikaty na pasku bocznym aplikacji Zdjęcia gromadzi wszystkie zduplikowane zdjęcia w Twoich albumach. Tutaj możesz „Scalić duplikaty”, aby uporządkować bibliotekę Zdjęć.

Ponadto albumy Ukryte i Ostatnio usunięte są teraz chronione za pomocą Touch ID lub hasła logowania, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi. Ponadto możesz edytować grupę zdjęć, kopiując i wklejając zmiany wprowadzone na zdjęciu.

Kolejna fajna nowa funkcja w aplikacji Zdjęcia umożliwia kopiowanie obiektów ze zdjęcia. Po prostu kliknij temat prawym przyciskiem myszy, kliknij „Kopiuj temat”, a następnie wklej temat do dowolnej aplikacji.

10. Użyj szybkiego podglądu i szybkich akcji w Spotlight

Na koniec, macOS Ventura ulepszył Spotlight o kilka funkcji, z których najwygodniejszą jest integracja Quick Look z Spotlight, która pozwala na naciśnięcie spacji, aby wyświetlić podgląd pliku przed jego otwarciem.

Firma Apple zintegrowała także funkcję Szybkie akcje ze Spotlight, dzięki czemu czynności takie jak ustawienie alarmu, uruchomienie minutnika i włączenie trybu skupienia można wykonać szybko. Na przykład, jeśli wyszukasz „timer”, pojawi się opcja „Uruchom timer”.

Od macOS do iOS: to, co najlepsze w Apple

Szukasz bardziej przydatnych funkcji Apple? Wypróbuj dźwięk przestrzenny, aby poprawić jakość słuchania na iPhonie i iPadzie.

Indeks
 1. 1. Zarządzaj systemem Windows za pomocą Stage Managera
 2. 2. Zaloguj się do stron internetowych za pomocą kluczy
 3. 3. Używaj iPhone'a jako kamery internetowej z kamerą Continuity
 4. 4. Włącz nowe funkcje ułatwień dostępu
 5. 5. Cofnij wysyłanie i edytuj wysłane wiadomości
 6. 6. Zaplanuj i cofnij wysyłanie wiadomości e-mail
 7. 7. Dostosuj i udostępniaj grupy kart w przeglądarce Safari
 8. 8. Rozpocznij połączenie FaceTime z innych aplikacji
 9. 9. Scal duplikaty na zdjęciach
 10. 10. Użyj szybkiego podglądu i szybkich akcji w Spotlight
 11. Od macOS do iOS: to, co najlepsze w Apple

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up