Co to są klucze Apple i jak z nich korzystać

Indeks
 1. Czym są klucze Apple?
  1. Jak działają tradycyjne hasła?
  2. Jak działają klucze Apple?
 2. Które urządzenia obsługują klucze dostępu?
 3. Jak korzystać z kluczy Apple Passkeys na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac
  1. Jak włączyć klucze dostępu na komputerze Mac
  2. Jak skonfigurować klucze Apple na komputerze Mac
  3. Jak włączyć klucze dostępu na iPhonie lub iPadzie
  4. Jak skonfigurować klucze Apple na iPhonie lub iPadzie
 4. Jak odzyskać klucz Apple, jeśli zgubisz urządzenie
 5. Często Zadawane Pytania
  1. Jak mogę używać kluczy dostępu na urządzeniu firmy innej niż Apple?
  2. Czy Apple może odczytać hasła?
  3. Czy klucze całkowicie zastępują wszystkie hasła online?

Czy jesteś zmęczony próbą śledzenia wszystkich haseł online? A może strach przed byciem ofiarą ataku phishingowego przebiega przez Twoją głowę za każdym razem, gdy logujesz się do aplikacji? Jeśli tak, Apple ma dla Ciebie dobrą wiadomość. Firma Apple wyeliminowała potrzebę stosowania haseł z kluczami. W tym przewodniku omawiamy, czym są klucze Apple i jak można ich używać na komputerze Mac, iPhonie i iPadzie.

Czym są klucze Apple?

Zanim zagłębimy się w anatomię kluczy, przyjrzyjmy się, jak działają tradycyjne hasła.

Jak działają tradycyjne hasła?

Rejestrując konto, wprowadzasz nazwę użytkownika i hasło. Serwer aplikacji (lub strony internetowej), na którym się logujesz, przechowuje te informacje. Aby zalogować się na swoje konto, musisz wprowadzić nazwę użytkownika i hasło serwera, aby potwierdzić, że to Ty próbujesz uzyskać dostęp, dopasowując wprowadzoną nazwę użytkownika i hasło do przechowywanych poświadczeń.

W ten sposób logowaliśmy się do naszych kont, a dzięki zastosowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego stało się to w miarę bezpieczne. Istnieje jednak wiele punktów awarii podczas logowania przy użyciu hasła. Możesz na przykład zostać wyłudzony.

Wskazówka: sprawdź najlepsze aplikacje 2FA, które będą synchronizować się z wieloma urządzeniami.

Jak działają klucze Apple?

W przeciwieństwie do zwykłych haseł, w przypadku których wprowadzasz tajną frazę i uzyskujesz dostęp do swoich kont, klucze działają nieco inaczej. Zamiast mieć tylko jedną tajną frazę do logowania, klucze wymagają dwóch tajnych fraz: jednej, która jest przechowywana na Twoim urządzeniu i weryfikuje Twoją tożsamość, a druga, która jest przechowywana po stronie aplikacji i potwierdza jej legalność.

Tajny klucz przechowywany na Twoim urządzeniu nazywany jest kluczem prywatnym, a klucz przechowywany po stronie aplikacji nazywany jest kluczem publicznym. Aby zalogować się do aplikacji lub strony internetowej, Twoje urządzenie najpierw sprawdzi klucz publiczny aplikacji, a po jego zweryfikowaniu użyje powiązanego klucza prywatnego w celu autoryzacji logowania.

Wszystko to dzieje się w tle, a Ty musisz jedynie zweryfikować swoją tożsamość za pomocą Touch ID lub Face ID. Ponieważ klucze weryfikują również legalność aplikacji przed użyciem tajnego klucza do logowania, nie ma ryzyka wyłudzenia informacji lub innych prób włamań.

Dobrze wiedzieć: jeśli chcesz być na bieżąco z próbami phishingu i włamań, być może będziesz musiał zmienić hasło, a może nawet swój Apple ID.

Które urządzenia obsługują klucze dostępu?

Firma Apple ogłosiła usługę Passkeys dla systemów iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura. Jeśli Twoje urządzenie obsługuje te aktualizacje, do logowania możesz używać kluczy. Należy pamiętać, że klucze nie są wyłączną funkcją firmy Apple.

W rzeczywistości został opracowany przez „FIDO (Fast IDentity Online) Alliance”, otwarty sojusz firm technologicznych. Pracują nad tym, aby zmniejszyć zależność od haseł ze względu na zagrożenia, jakie stwarzają. Jest to również powód, dla którego inną nazwą klucza jest uwierzytelnianie FIDO.

Google ogłosiło również, że do końca 2022 roku klucze dostępu będą dostępne w systemie Android na potrzeby testów programistów. W najbliższej przyszłości system Windows otrzyma także obsługę klucza dostępu.

Wskazówka: Jeśli martwisz się o swoje hasła w Google, dowiedz się, jak korzystać z menedżera haseł Google w przeglądarce Chrome.

Jak korzystać z kluczy Apple Passkeys na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac

Aby rozpocząć, musisz włączyć pęk kluczy iCloud, ponieważ synchronizuje on hasła Apple na wszystkich Twoich urządzeniach Apple. Aby włączyć pęk kluczy na iPhonie lub iPadzie, przejdź do „Ustawienia -> [Your name] -> iCloud -> Pęk kluczy”, a następnie włącz „Pęk kluczy iCloud”.

Jak włączyć klucze dostępu na komputerze Mac

Wykonaj poniższe czynności, aby używać Apple Passkeys na komputerze Mac:

 1. Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz „Ustawienia systemu” z rozwijanego menu.
 1. W panelu po lewej stronie kliknij swoje imię i nazwisko oraz zdjęcie profilowe u góry, aby uzyskać dostęp do sekcji Apple ID.
 1. Włącz opcję „Pęk kluczy”.

Po włączeniu pęku kluczy iCloud może zostać wyświetlony monit o autoryzację przy użyciu uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jeśli nie skonfigurowałeś 2FA, musisz to zrobić przed włączeniem pęku kluczy.

Jak skonfigurować klucze Apple na komputerze Mac

Firma Apple sprawiła, że ​​przejście od starych haseł do kluczy przebiegło bardzo płynnie. Wykorzystuje autouzupełnianie do wpisywania informacji oraz Touch ID lub Face ID do weryfikacji biometrycznej. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby utworzyć hasło Apple:

 1. Przejdź do witryny lub aplikacji obsługującej uwierzytelnianie FIDO (lub klucze).
 1. Kliknij „Zarejestruj się”, „Zarejestruj się” lub „Zaloguj się” w zależności od tego, co chcesz zrobić.
 1. Wprowadź swoje dane lub skorzystaj z funkcji automatycznego uzupełniania, aby zrobić to za Ciebie.
 1. Zostaniesz poproszony o zapisanie hasła do tej witryny. Kliknij „Zapisz hasło” i zweryfikuj za pomocą Touch ID lub Face ID.

Po weryfikacji system utworzy hasło do tej witryny lub aplikacji. Następnym razem, gdy będziesz chciał zalogować się przy użyciu kluczy Apple, kliknij „Kontynuuj”, aby wybrać klucze jako sposób uwierzytelniania, a następnie użyj Touch ID lub Face ID jako weryfikacji biometrycznej.

Jak włączyć klucze dostępu na iPhonie lub iPadzie

Zanim zaczniesz używać kluczy do logowania się w aplikacjach lub witrynach internetowych na iPhonie lub iPadzie, musisz się upewnić, że pęk kluczy iCloud jest włączony. Wykonaj poniższe kroki:

 1. Otwórz aplikację ustawień na iPhonie lub iPadzie i przewiń w dół do menu „Hasła”.
 1. Kliknij „Opcje hasła”.
 1. Upewnij się, że opcja „Autouzupełnianie haseł” jest włączona i w menu poniżej włącz opcję „Hasła i pęk kluczy iCloud”.

Po włączeniu pęku kluczy iCloud Apple poprosi Cię o autoryzację tej akcji za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jeśli jeszcze nie skonfigurowałeś 2FA, zrób to przed włączeniem pęku kluczy.

Dobrze wiedzieć: Czy używasz iPhone'a z systemem Windows? Skorzystaj z tego samouczka, aby dowiedzieć się, jak używać pęku kluczy iCloud w systemie Windows.

Jak skonfigurować klucze Apple na iPhonie lub iPadzie

Niezależnie od tego, czy tworzysz nowe konto w witrynie/aplikacji, czy aktualizujesz istniejące, aby korzystać z klucza dostępu, przejście jest dość proste. Jedynym haczykiem jest to, że aplikacja lub witryna internetowa musi mieć oficjalną obsługę kluczy dostępu.

Wykonaj poniższe kroki, aby utworzyć hasło na iPhonie lub iPadzie:

 1. Przejdź do aplikacji lub witryny obsługującej uwierzytelnianie Fido (lub hasła).
 1. Kliknij „Zarejestruj się”, „Zaloguj się” lub „Zarejestruj się” w zależności od sytuacji.
 1. Wprowadź swoje dane lub pozwól, aby autouzupełnianie zrobiło to za Ciebie.
 1. Po jednokrotnym wprowadzeniu informacji Apple zapyta, czy chcesz zapisać hasło do witryny lub aplikacji.
 1. Kliknij „Kontynuuj”, a Apple zweryfikuje tę zmianę za pomocą Touch ID lub Face ID.

Po weryfikacji Apple utworzy hasło do tej aplikacji lub witryny. To hasło jest synchronizowane na wszystkich Twoich urządzeniach Apple. Następnym razem, gdy będziesz logować się do aplikacji lub strony internetowej, kliknij „Kontynuuj”, aby użyć hasła do uwierzytelnienia. Twoje urządzenie użyje Face ID lub Touch ID do weryfikacji biometrycznej i zaloguje Cię.

Dla Twojej wiadomości: zapomniałeś hasła do Apple Watch? Dowiedz się, jak zresetować zegarek Apple Watch bez niego.

Jak odzyskać klucz Apple, jeśli zgubisz urządzenie

Jeśli zgubisz urządzenie zawierające klucz, możesz zalogować się przy użyciu innych urządzeń, ponieważ pęk kluczy iCloud synchronizuje hasła na wszystkich urządzeniach Apple.

Jeśli jednak zgubisz swoje jedyne urządzenie Apple, będziesz musiał skorzystać z depozytu pęku kluczy iCloud, aby odzyskać hasło. Depozyt pęku kluczy iCloud korzysta z bezpiecznej infrastruktury aby mieć pewność, że tylko upoważniona osoba odzyska utracone hasło.

Aby odzyskać hasło Apple przy użyciu innego (lub nowego) urządzenia Apple (Mac, iPhone lub iPad):

 1. Uwierzytelnij swoją tożsamość, logując się na swoje konto iCloud. Jeśli urządzenie nie jest zaufane, możesz również otrzymać wiadomość SMS z uwierzytelnieniem na zaufany numer telefonu, którą będziesz musiał wprowadzić przed zalogowaniem się na swoje konto iCloud.
 1. Wprowadź hasło swojego urządzenia.
 1. Twoje hasła zostaną teraz przywrócone na nowym urządzeniu po weryfikacji.

Pamiętaj, że masz tylko 10 prób uwierzytelnienia swojej tożsamości, po których iCloud trwale usunie rekordy depozytu i pęku kluczy. Ten środek bezpieczeństwa zapewnia ochronę przed atakiem brute-force.

Wskazówka: Dowiedz się, jak sprawić, by Safari na iOS zapisywało Twoje hasła.

Często Zadawane Pytania

Jak mogę używać kluczy dostępu na urządzeniu firmy innej niż Apple?

Jeśli hasło do witryny internetowej jest zapisane na Twoim iPhonie, nadal możesz zalogować się do tej witryny z urządzenia innego niż Apple. Kliknij „Inne opcje logowania” podczas logowania, aby wygenerować kod QR. Następnie zeskanuj kod QR za pomocą iPhone'a i uwierzytelnij hasło za pomocą Touch ID lub Face ID.

Czy Apple może odczytać hasła?

Apple nie może odczytać kluczy, ponieważ są one przechowywane w pęku kluczy iCloud. Oprócz synchronizacji na wszystkich urządzeniach Apple, są one również kompleksowo szyfrowane.

Czy klucze całkowicie zastępują wszystkie hasła online?

Mimo że klucze mogą całkowicie zastąpić wszystkie hasła internetowe, wymagają one poważnych zmian w witrynach internetowych i aplikacjach w celu tworzenia i udostępniania kluczy publicznych. Jednak gdy witryna lub aplikacja doda obsługę FIDO, możesz używać kluczy dostępu jako opcji logowania.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up