7 funkcji Zdjęć Apple na komputerze Mac, których powinieneś używać

Indeks
 1. 1. Zarządzaj zduplikowanymi zdjęciami
 2. 2. Skopiuj i wklej zmiany
 3. 3. Usuń tło obrazu
 4. 4. Zablokuj ukryte lub usunięte zdjęcia
 5. 5. Utwórz inteligentny album
 6. 6. Identyfikuj osoby na zdjęciach
 7. 7. Skorzystaj z wyszukiwania
 8. Często Zadawane Pytania
  1. Gdzie są preferencje zdjęć na komputerze Mac?
  2. Jak znaleźć zdjęcia pobrane na komputer Mac?
  3. Czy te funkcje są dostępne w aplikacji Zdjęcia na iPhonie?

Czasami w naszych najczęściej używanych aplikacjach pojawiają się nowe funkcje, a my po prostu za nimi tęsknimy. W Zdjęciach Apple na Macu możesz robić wszystko, od przeglądania duplikatów, przez blokowanie ukrytych zdjęć, po usuwanie tła z obrazka. Przyjrzyjmy się kilku funkcjom tej poręcznej aplikacji na Maca, z których powinieneś korzystać.

1. Zarządzaj zduplikowanymi zdjęciami

W systemie macOS Ventura firma Apple wprowadziła funkcję umożliwiającą zlokalizowanie zduplikowanych zdjęć. Jest to wygodne, jeśli chodzi o zwalnianie miejsca w pamięci. Być może po zrobieniu serii zdjęć, ręcznym zrobieniu więcej niż jednego zdjęcia lub posiadaniu plików w różnych formatach, mogły pojawić się zduplikowane zdjęcia. Wykonaj poniższe czynności, aby zarządzać zduplikowanymi zdjęciami

 1. Otwórz Zdjęcia i wybierz „Duplikaty” na pasku bocznym po lewej stronie. Jeśli nie widzisz tej opcji, oznacza to, że Zdjęcia nie wykryła żadnych duplikatów.
 1. Zduplikowane zdjęcia pojawią się po prawej stronie, posortowane według daty. Jeśli chcesz, możesz użyć strzałki menu rozwijanego „Filtruj według” w prawym górnym rogu, aby wyświetlić tylko zdjęcia lub filmy.
 1. Dla każdego zdjęcia możesz wyświetlić rozmiar, nazwę pliku i format pliku. Może to być pomocne przy podejmowaniu decyzji, który z nich chcesz zachować. Ponownie, duplikaty nie muszą być dokładnymi kopiami – mogą również zawierać zdjęcia, które wydają się takie same, ale mają niewielkie różnice.
 1. Zdjęcia umożliwiają także łączenie zdjęć zamiast ręcznego usuwania tych, których nie chcesz. Kiedy łączysz duplikaty, Zdjęcia zachowują jedną wersję, która „łączy najwyższą jakość i odpowiednie dane”. Wybierz „Scal X elementów” na niebiesko nad zestawem duplikatów.
 1. Potwierdź tę akcję w wyskakującym oknie, klikając „Scal X elementów” lub „Scal X dokładnych kopii”. Duplikaty, które scalisz, znikają z tej sekcji i możesz wyświetlić zapisane zdjęcie w jego oryginalnej lokalizacji.
 1. Jeśli wolisz, możesz także ręcznie usunąć jeden z duplikatów. Kliknij zdjęcie prawym przyciskiem myszy, wybierz „Usuń 1 zdjęcie”, a następnie potwierdź, wybierając „Usuń”.

Dla Twojej wiadomości: jeśli próbujesz znaleźć i wyeliminować zduplikowane pliki na komputerze Mac, ten przewodnik może Ci pomóc.

2. Skopiuj i wklej zmiany

Kolejną przydatną funkcją w Zdjęciach jest możliwość kopiowania zmian z jednego zdjęcia i wklejania ich na innym. Jest to przydatne, gdy masz kilka obrazów, dla których chcesz mieć tę samą jasność, kontrast lub redukcję szumów.

Notatka: nie można kopiować i wklejać zmian w rozszerzeniach innych firm ani narzędziach do retuszu, usuwania efektu czerwonych oczu i przycinania.

 1. Kliknij dwukrotnie zdjęcie, które chcesz dostosować, i wybierz „Edytuj” w prawym górnym rogu.
 1. Wprowadź zmiany za pomocą narzędzi do edycji w sekcji Edytowanie zdjęć po prawej stronie. Po zakończeniu wybierz „Gotowe”.
 1. Mając zdjęcie nadal w pełnym widoku w oknie Zdjęcia, kliknij prawym przyciskiem myszy „Kopiuj edycje” lub wybierz „Obraz -> Kopiuj edycje” z paska menu.
 1. Wybierz zdjęcie, do którego chcesz zastosować te same zmiany, i kliknij dwukrotnie, aby otworzyć je w pełnym widoku.
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wklej zmiany” lub wybierz „Obraz -> Wklej zmiany” z paska menu. Te same zmiany zobaczysz na drugim zdjęciu.

3. Usuń tło obrazu

Tło może być rozmyte lub rozpraszające. Dzięki aktualizacji Apple macOS Ventura możesz usunąć tło z obrazka w Zdjęciach na Macu, a następnie wkleić temat zdjęcia do innej aplikacji, na przykład Notatek, Poczty lub Wiadomości. Usuń tło, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami.

 1. Kliknij dwukrotnie zdjęcie, aby było widoczne w pełnym widoku w oknie aplikacji Zdjęcia.
 1. Kliknij zdjęcie prawym przyciskiem myszy i kliknij „Kopiuj temat”. Wokół obiektu na zdjęciu pojawi się subtelny biały kontur.
 1. Przejdź do miejsca, w którym chcesz wkleić obraz. Użyj Command + V, wybierz „Edytuj -> Wklej” na pasku menu lub użyj opcji wklejania aplikacji. Zobaczysz temat obrazu wklejony w to miejsce.

Zaletą tej funkcji jest to, że oryginalne zdjęcie pozostaje nienaruszone. Jeśli szukasz istniejącego obrazu, który jest już na przezroczystym tle, przejrzyj te witryny.

4. Zablokuj ukryte lub usunięte zdjęcia

Być może masz na komputerze zdjęcia, które chcesz zabezpieczyć i ukryć przed innymi. Ponadto możesz zachować prywatność usuniętych zdjęć. Możesz zablokować oba i uzyskać do nich dostęp tylko za pomocą hasła lub Touch ID.

 1. Aby włączyć tę funkcję, otwórz Zdjęcia i wybierz „Zdjęcia -> Ustawienia” na pasku menu.
 1. Przejdź do karty „Ogólne” i zaznacz pole w sekcji Prywatność „Użyj Touch ID lub hasła”, a następnie zamknij Ustawienia.
 1. Idąc dalej, po wybraniu opcji „Ukryty” lub „Ostatnio usunięte” na pasku bocznym aplikacji Zdjęcia zostaniesz poproszony o podanie hasła lub użycie Touch ID w celu wyświetlenia folderu.
 1. Foldery pozostają otwarte do momentu zamknięcia i ponownego otwarcia aplikacji Zdjęcia. Możesz także wybrać ikonę odblokowanej kłódki obok jednego lub obu folderów, aby ponownie je zablokować.

5. Utwórz inteligentny album

Inteligentne albumy w aplikacji Zdjęcia działają jak inteligentne foldery w Finderze i inteligentne listy odtwarzania w aplikacji Muzyka. Ustawiasz kryteria, a zdjęcie, które spełnia wszystkie warunki, pojawi się w inteligentnym albumie i będzie łatwo dostępne.

 1. Po otwarciu aplikacji Zdjęcia wybierz „Plik -> Nowy inteligentny album” z paska menu.
 1. W wyskakującym oknie wprowadź nazwę albumu, a następnie kliknij „OK”.
 1. Skonfiguruj pierwszy warunek, zaczynając od typu elementu w pierwszym polu rozwijanym. Może to być zdjęcie, osoba, data dodania, model aparatu itp.
 1. Po prawej stronie wypełnij dodatkowe pola, które się pojawią, aby uzupełnić ciąg znaków, których szukasz. Na przykład możesz wybrać „Zdjęcie”, „Jest” i „Selfie”, jak pokazano poniżej.
 1. W lewym dolnym rogu zobaczysz liczbę przedmiotów odpowiadających Twojemu stanowi. Wybierz „OK”, aby zapisać inteligentny album lub użyj znaku plus po prawej stronie, aby dodać kolejny warunek, a następnie wybierz „OK”, gdy skończysz.

Nowy inteligentny album znajdziesz w sekcji Albumy na pasku bocznym. Za każdym razem, gdy do aplikacji zostaną dodane zdjęcia spełniające Twoje kryteria, zostaną one automatycznie dodane do inteligentnego albumu. To świetny sposób na śledzenie zdjęć zrobionych w określonym miejscu, określonym osobom itp.

Wskazówka: dowiedz się, jak używać aktywnego tekstu ze zdjęciami i filmami na komputerze Mac.

6. Identyfikuj osoby na zdjęciach

Jeśli lubisz korzystać z albumu Osoby w aplikacji Zdjęcia, aby szybko przeglądać zdjęcia swojej rodziny lub znajomych, możesz zauważyć, że brakuje niektórych zdjęć. Chociaż Zdjęcia dobrze identyfikują osoby na zdjęciach, nie są idealne. Na szczęście możesz ręcznie przypisywać nazwy osobom, aby pojawiały się one w albumie Osoby.

 1. Kliknij dwukrotnie zdjęcie z osobą, którą chcesz oznaczyć, a następnie wybierz „Widok -> Pokaż imiona twarzy” z paska menu.
 1. Najedź kursorem na twarz osoby na zdjęciu, a wokół jej twarzy powinien pojawić się okrąg.
 1. Wybierz „Bez nazwy” poniżej tego okręgu, wprowadź imię i nazwisko osoby i naciśnij Return. Jeśli już istnieją w Twoim albumie Osoby, poniżej powinna zostać wyświetlona sugestia, którą możesz po prostu kliknąć, aby przypisać nazwę.

Nadając ręcznie nazwy osobom w aplikacji Zdjęcia, możesz mieć pewność, że nigdy nie przegapisz żadnego ich zdjęcia w albumie Osoby.

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale aplikacja Zdjęcia zapewnia zaawansowaną funkcję wyszukiwania. Kiedy próbujesz znaleźć zdjęcie, nie musisz znać dokładnych szczegółów ani metadanych, aby je znaleźć. Używając dat, lokalizacji lub kategorii, możesz wyszukiwać i zawężać wyniki, aby znaleźć to, czego potrzebujesz.

 1. Zacznij od wpisania wyszukiwanego hasła lub słowa kluczowego na pasku wyszukiwania u góry okna Zdjęcia.
 1. Skorzystaj z wyświetlonych sugestii, aby zawęzić wyniki.
 1. Z każdą wybraną sugestią będzie wyświetlanych coraz mniej zdjęć odnoszących się do słów kluczowych. Aby usunąć dodaną sugestię, naciśnij klawisz Delete.
 1. Ostatecznie wśród kilku wyników powinno być możliwe znalezienie zdjęcia, którego szukałeś.

Dobrze wiedzieć: Jeśli nie chcesz, aby Ci przeszkadzano podczas edytowania i porządkowania zdjęć, dowiedz się, jak korzystać z trybu Apple Focus na komputerze Mac.

Często Zadawane Pytania

Gdzie są preferencje zdjęć na komputerze Mac?

Do czasu macOS Ventura ustawienia Zdjęć znajdowały się w „Preferencjach Zdjęć”. Etykieta została zmieniona na „Ustawienia zdjęć”, podobnie jak „Preferencje systemowe” zmieniające się na „Ustawienia systemu”.

Aby uzyskać dostęp do ustawień aplikacji Zdjęcia na Macu, otwórz aplikację, wybierz „Zdjęcia” z paska menu, a następnie wybierz „Ustawienia”.

Jak znaleźć zdjęcia pobrane na komputer Mac?

Zdjęcie pobrane z Internetu nie pojawia się automatycznie w aplikacji Zdjęcia. Te obrazy można znaleźć w folderze Pobrane.

Gdy Finder jest aktywny, wybierz „Idź -> Pobieranie” z paska menu. Zobaczysz wtedy wszystkie pobrane zdjęcia w tym folderze. Notatka: jeśli zmieniłeś domyślny folder Pobrane, zamiast tego musisz go otworzyć.

Czy te funkcje są dostępne w aplikacji Zdjęcia na iPhonie?

Każda z powyższych funkcji Zdjęć Apple na komputerze Mac jest także dostępna w aplikacji na iPhone'a, z wyjątkiem Inteligentnych albumów. Chociaż kroki umożliwiające wykonanie pozostałych zadań różnią się nieco w zależności od urządzenia mobilnego i komputera stacjonarnego, nadal można ich używać w tym samym celu.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up