Jak wyczyścić pamięć podręczną na komputerze Mac, aby zwolnić miejsce

Indeks
 1. Jak wyczyścić wszystkie typy pamięci podręcznej na komputerze Mac
  1. Wyczyść pamięć podręczną użytkownika komputera Mac
  2. Wyczyść pamięć podręczną aplikacji na komputerze Mac
  3. Wyczyść pamięć podręczną Safari na komputerze Mac
  4. Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki Google Chrome
  5. Wyczyść pamięć podręczną Firefoksa
  6. Wyczyść pamięć podręczną systemu/przeglądarki/aplikacji jednym kliknięciem
 2. Często Zadawane Pytania
  1. Które pliki pamięci podręcznej można bezpiecznie usunąć na komputerze Mac?
  2. Jak wyczyścić pamięć podręczną aplikacji Teams na komputerze Mac?
  3. Jak wyczyścić pamięć podręczną DNS na komputerze Mac?

Wszystkie komputery, w tym laptopy i komputery stacjonarne Mac, zawierają tymczasowe pliki pamięci podręcznej, które mają przyspieszyć niektóre procesy, w tym czas ładowania stron internetowych i aplikacji. Jednak pliki pamięci podręcznej mogą z czasem gromadzić się, zajmując cenne miejsce na dysku i z czasem spowalniając komputer Mac. Pozostawienie zbyt wielu plików pamięci podręcznej może również stanowić zagrożenie dla prywatności, ponieważ można je wykorzystać do śledzenia Twojej aktywności online. W tym samouczku pokazano, jak regularnie czyścić pamięć podręczną na komputerze Mac, aby zapobiec spowolnieniu systemu i ograniczyć ryzyko dla prywatności.

Jak wyczyścić wszystkie typy pamięci podręcznej na komputerze Mac

Zanim zaczniesz uczyć się, jak wyczyścić pliki z pamięci podręcznej na komputerze Mac, zalecamy utworzenie kopii zapasowej ważnych plików i folderów. Jest to kluczowy krok, ponieważ zapewni spokój ducha w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, możesz usunąć te kopie zapasowe.

Dobrze wiedzieć: szukasz samouczka dotyczącego czyszczenia pamięci podręcznej na komputerze z systemem Windows? W naszym przewodniku opisano najlepsze metody bezpiecznego czyszczenia danych z pamięci podręcznej w systemach Windows 10 i Windows 11.

Wyczyść pamięć podręczną użytkownika komputera Mac

Wykonaj poniższe kroki, aby wyczyścić pamięć podręczną użytkownika na komputerze Mac:

 1. Kliknij menu „Idź” u góry ekranu i wybierz „Idź do folderu”.

2. Wpisz następujące polecenie i wybierz „Pamięci podręczne”.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy pliki, które chcesz usunąć, i kliknij „Przenieś do kosza” lub zaznacz wszystkie pliki, kliknij prawym przyciskiem myszy jeden z folderów i wybierz „Przenieś do kosza”.

Notatka: możesz także użyć Command + Shift + G, aby pominąć kroki 1 i 2, a następnie wpisać „~/Library/Caches” w polu tekstowym.

Wyczyść pamięć podręczną aplikacji na komputerze Mac

Usuwanie pamięci podręcznej aplikacji na komputerze Mac nie jest konieczne, ponieważ wiele z tych plików przyspiesza ładowanie programów. Przypomina to czyszczenie pamięci podręcznej systemu. Jeśli jednak aplikacja zawiera błędy lub po prostu musisz wyczyścić ten folder, aby zwolnić trochę miejsca na komputerze Mac, wykonaj poniższe czynności:

 1. Otwórz „Finder”, wybierz menu „Idź” i kliknij „Idź do folderu”.
 1. Wpisz następujące polecenie:
/Użytkownicy/[UserName]/Biblioteka/Pamięci podręczne

 1. W tym oknie możesz zobaczyć pamięci podręczne użytkowników dla wszystkich aplikacji.
 1. Wybierz folder, który chcesz usunąć, lub otwórz folder i wybierz znajdujące się w nim pliki. Przeciągnij je do „Kosza” lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Przenieś do kosza”.

Wskazówka: potrzebujesz głębszego dostępu do systemu plików komputera Mac? Dowiedz się, jak włączyć użytkownika root na komputerze Mac.

Wyczyść pamięć podręczną Safari na komputerze Mac

Jednym z najlepszych sposobów rozwiązania problemów i błędów związanych z ładowaniem witryny jest wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby wyczyścić pamięć podręczną Safari na komputerze Mac:

 1. Kliknij menu „Safari” i wybierz „Ustawienia”.
 1. Kliknij kartę „Zaawansowane”, a następnie włącz opcję „Pokaż menu programowania na pasku menu”.
 1. W menu u góry ekranu pojawi się nowa opcja „Rozwój”. Kliknij to i wybierz „Opróżnij pamięć podręczną”.

Notatka: możesz także nacisnąć Option/Alt + Command + E, aby natychmiast opróżnić pamięć podręczną. Wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki Safari to tylko jeden z ponad 10 sposobów na poprawę komfortu korzystania z komputera Mac z systemem macOS Ventura.

Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki Google Chrome

Możesz wyczyścić pamięć podręczną w przeglądarce Google Chrome z tych samych powodów, co w przeglądarce Safari lub dowolnej innej przeglądarce. Zrób to, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Kliknij menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu „Google Chrome” i wybierz „Ustawienia”.
 1. W lewym okienku wybierz „Prywatność i bezpieczeństwo”, a następnie wybierz „Wyczyść dane przeglądania”.
 1. Wybierz żądany „Przedział czasowy”: „Ostatnia godzina”, „Ostatnie 24 godziny”, „Ostatnie 7 dni”, „Ostatnie 4 tygodnie” lub „Cały czas”. Zaznacz opcję „Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej”, a następnie kliknij „Wyczyść dane”, aby usunąć pamięć podręczną przeglądarki.

Wskazówka: czy jesteś zagorzałym użytkownikiem przeglądarki Google Chrome? Dowiedz się, jak używać rozszerzeń przeglądarki Google Chrome do robienia przewijanego zrzutu ekranu strony internetowej na komputerze Mac.

Wyczyść pamięć podręczną Firefoksa

Procedura czyszczenia pamięci podręcznej przeglądarki Firefox jest bardzo podobna do tej w przeglądarce Google Chrome. Wykonaj poniższe czynności, aby wyczyścić pamięć podręczną Firefoksa na komputerze Mac:

 1. Kliknij menu hamburgerów (trzy linie) w prawym górnym rogu, a następnie wybierz „Historia”.
 1. Z następnego menu wybierz „Historia” i kliknij „Wyczyść najnowszą historię”.
 1. Wybierz „Przedział czasu do wyczyszczenia”: „Ostatnia godzina”, „Ostatnie dwie godziny”, „Ostatnie cztery godziny”, „Dzisiaj” lub „Wszystko”. Zaznacz pole „Pamięć podręczna” i kliknij „OK”.

Notatka: użyj skrótu klawiaturowego Polecenie + Shift + Delete, aby otworzyć „Wyczyść całą historię” menu.

Wyczyść pamięć podręczną systemu/przeglądarki/aplikacji jednym kliknięciem

Jeśli nie masz doświadczenia technicznego, wykonanie instrukcji czyszczenia pamięci podręcznej komputera Mac może być trudne. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie jednej z najlepszych aplikacji do czyszczenia pamięci podręcznej. Poniżej pokazujemy, jak używać CleanMyMac X w tej sytuacji.

 1. Pobierz CleanMyMac X (Darmowa wersja).
 1. Uruchom aplikację i wybierz „Śmieci systemowe”, a następnie kliknij „Skanuj”.
 1. Kliknij „Szczegóły recenzji”.
 1. Przejrzyj raport, wybierz pliki, które chcesz usunąć, a na koniec kliknij opcję „Wyczyść”.

Często Zadawane Pytania

Które pliki pamięci podręcznej można bezpiecznie usunąć na komputerze Mac?

Chociaż podczas usuwania rzeczy z komputera Mac należy zachować ostrożność, czyszczenie danych w pamięci podręcznej jest zazwyczaj bezpieczne. Usunięcie plików buforowanych z folderów systemowych (/Library/Caches/) i użytkownika (/Library/Caches/) nie powinno nastręczać większych problemów.

Jak wyczyścić pamięć podręczną aplikacji Teams na komputerze Mac?

Zamknij aplikację Teams, jeśli nadal działa. W „Finderze” otwórz folder „/Applications/Utilities” i kliknij dwukrotnie „Terminal”, a następnie wprowadź następujące polecenie i naciśnij Return: rm -r ~/Library/Application\ Support/Microsoft/Teams. „Uruchom ponownie” zespoły.

Jak wyczyścić pamięć podręczną DNS na komputerze Mac?

Przeglądarki mogą bardzo szybko znajdować adresy internetowe i łączyć się z nimi dzięki pamięci podręcznej DNS. Jednak przestarzała pamięć podręczna DNS może być przyczyną problemu, jeśli strony internetowe nie otwierają się w Twojej przeglądarce. Aby to naprawić, otwórz folder „/Applications/Utilities” w Finderze i kliknij dwukrotnie „Terminal”. Wpisz sudo killall -HUP mDNSResponde, a następnie naciśnij Return. Wpisz hasło administratora, aby potwierdzić i wyczyścić pamięć podręczną DNS.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up