Jak w pełni zabezpieczyć komputer Mac

Komputery Mac są domyślnie dość bezpieczne, ale to nie czyni ich nieprzeniknionymi. Skorzystaj z tych wskazówek, aby zabezpieczyć komputer Mac tak bardzo, jak to konieczne.

Zwiększenie bezpieczeństwa komputera Mac to tylko jeden z ponad 10 sposobów na poprawę komfortu korzystania z komputera Mac w systemie macOS Ventura.

1. Włącz FileVault

FileVault to system szyfrowania całego dysku. Otacza całą zawartość dysku warstwą szyfrowania. Nawet jeśli atakujący będą mieli dostęp do Twojego fizycznego dysku twardego, nie będą w stanie odszyfrować danych bez hasła.

Funkcja FileVault jest domyślnie włączona na wszystkich nowych komputerach Mac. Jeśli jednak masz starszego Maca lub użyłeś klona Time Machine do skopiowania plików Maca na nowy komputer, funkcja FileVault może nie być włączona. Możesz to dostosować w panelu „Prywatność i bezpieczeństwo” w aplikacji Ustawienia systemu.

Wskazówka: Używasz starszej wersji systemu macOS? Te wskazówki są równie skuteczne niezależnie od wersji systemu macOS, z której korzystasz. Jeśli nie możesz się doczekać, aż dostaniesz w swoje ręce najnowszą wersję systemu macOS, dowiedz się, jak zainstalować wersję beta systemu macOS na komputerze Mac.

2. Wybierz złożone hasło logowania

Chociaż ta wskazówka jest najważniejsza dla użytkowników podróżujących z laptopami, jest to przydatna wskazówka dla każdego. Korzystanie z FileVault nie będzie miało znaczenia, jeśli Twoje hasło to „hasło”. To ustawienie można również znaleźć w panelu „Użytkownicy i grupy” w Ustawieniach systemu. Po prostu wybierz przycisk „Zmień hasło…”.

Oczywiście to hasło na nic się nie zda, jeśli go nie użyjesz. Upewnij się, że komputer jest skonfigurowany tak, aby wymagał hasła zaraz po przejściu w tryb uśpienia. Tę opcję znajdziesz w menu „Ekran blokady” w aplikacji Ustawienia systemu. Jeśli używasz stacjonarnego komputera Mac, wyrób sobie nawyk ręcznego uśpienia komputera, aby mieć pewność, że będzie on zawsze chroniony.

3. Użyj Menedżera haseł

W dzisiejszych czasach zabezpieczanie danych osobowych nie wymaga użycia dysku twardego komputera Mac. Zamiast tego Twoje dane znajdują się w chmurze, na kontach w mediach społecznościowych i w zdalnych kopiach zapasowych. Dane te, jeśli nie są zabezpieczone złożonym i unikalnym hasłem, są podatne na cichą, zdalną ekstrakcję.

Możesz pobrać menedżera haseł, np Dashlane Lub 1Hasło aby zacząć od razu. Użyj narzędzi do generowania haseł, aby zastąpić zduplikowane lub proste hasła długimi i złożonymi. Włącz także uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla wszystkich kont, które je obsługują.

Jeśli nie czujesz się komfortowo, korzystając z menedżera haseł innej firmy, zawsze możesz uzyskać dostęp do pęku kluczy iCloud za pośrednictwem panelu „Hasła” w aplikacji Ustawienia systemu, aby zarządzać zabezpieczeniami. Wbudowany menedżer haseł firmy Apple oferuje niezawodne narzędzia zabezpieczające, w tym kompleksowe szyfrowanie, wykrywanie duplikatów, alerty o naruszeniu danych i klucze. Klucze umożliwiają uwierzytelnianie za pomocą Face ID lub Touch ID, eliminując potrzebę zapamiętywania haseł.

Dobrze wiedzieć: martwisz się o kompatybilność między platformami, jeśli chodzi o menedżera haseł? Bądź pewien! Możesz używać pęku kluczy iCloud w systemie Windows.

4. Stosuj szyfrowanie

W przypadku dokumentów o wysokim stopniu poufności należy je zaszyfrować oddzielnie od schematu szyfrowania całego dysku. 1Hasło oferuje możliwość przesłania do 1 GB plików, które są zabezpieczone tą samą metodą, która chroni Twoje hasło. Możesz także korzystać z aplikacji takich jak Szyfrowanie aby łatwo szyfrować pliki przed ich wysłaniem.

Wskazówka: możesz skonfigurować kontrolę szybkiego dostępu do ulubionych aplikacji i narzędzi, ucząc się, jak dostosować pasek menu w systemie macOS.

5. Użyj funkcji Znajdź mój Mac, aby zdalnie wyczyścić dane

Włącz opcję „Znajdź mój Mac” w panelu „Apple ID -> iCloud” w Ustawieniach systemu. Spowoduje to wykorzystanie połączenia Wi-Fi komputera Mac do śledzenia jego fizycznej lokalizacji. Jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, możesz dowiedzieć się, gdzie ono się znajduje.

Umożliwi to także zdalne wyczyszczenie komputera Mac, jeśli trafi on w niepowołane ręce. Nawet jeśli nie uda Ci się odzyskać urządzenia, możesz mieć pewność, że informacje nie trafią w niepowołane ręce.

6. Upewnij się, że zapora sieciowa jest włączona i włącz tryb ukryty

Domyślnie zapora programowa komputera Mac powinna być włączona. Ale na wszelki wypadek, jeśli ją wyłączyłeś, spójrz na zakładkę „Zapora sieciowa” w panelu „Sieć”. Możesz także użyć zapór sieciowych innych firm, takich jak Mały Znicz które zapewniają bardziej złożoną ochronę.

Możesz włączyć dodatkowe zabezpieczenia, włączając tryb ukryty. Ta bezwzględna nazwa preferencji uniemożliwia komputerowi reagowanie na aplikacje sondujące sieć, takie jak „ping”. Znajdź ustawienie pod przyciskiem „Opcje…” w panelu Zapora sieciowa, w dół. Aby potwierdzić to zabezpieczenie, należy wybrać przycisk „OK”.

7. Wyłącz udostępnianie, dopóki tego nie potrzebujesz

Jeśli często korzystasz z komputera Mac w sieci domowej, być może masz włączone udostępnianie plików. Jeśli kiedykolwiek będziesz korzystać z komputera w sieci, nad którą nie masz całkowitej kontroli, musisz ją wyłączyć.

Opcje „Udostępnianie” najlepiej włączać tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz. Obejmuje to udostępnianie plików i udostępnianie drukarek. Lepiej zamknąć wszystkie potencjalne porty, gdy jesteś w sieci publicznej, niż ryzykować nieoczekiwanym włamaniem.

8. Zabezpiecz swoją aktywność sieciową

Twój Mac to nie tylko sprzęt. Dotyczy to także sieci, z którymi łączy się Twój Mac. Słabo zabezpieczone routery często mogą być wektorem ataku.

Upewnij się, że używasz najnowszego oprogramowania sprzętowego routera oraz bezpiecznego i złożonego hasła. Jeśli podajesz swoje hasło jakimkolwiek gościom, zmień je zaraz po zakończeniu.

Możesz dodatkowo zabezpieczyć swoją aktywność online za pomocą VPN. Spowoduje to zaszyfrowanie ruchu sieciowego, uniemożliwiając wścibskim oczom sprawdzenie się.

9. Szyfruj swoje kopie zapasowe

Każdy inteligentny użytkownik komputera będzie miał system tworzenia kopii zapasowych. Jeśli jednak kopie zapasowe nie są tak bezpieczne jak dysk główny, oznacza to lukę w zabezpieczeniach. Upewnij się, że szyfrujesz kopie zapasowe Time Machine w panelu preferencji Time Machine.

Upewnij się także, że szyfrujesz wszystkie inne posiadane kopie zapasowe, niezależnie od tego, czy są to kopie sklonowane na dysku, czy kopie zapasowe z Internetu.

Często Zadawane Pytania

Jak mogę sprawdzić, czy bezpieczeństwo mojego komputera Mac zostało naruszone?

Jak zlokalizować złośliwe pliki i aplikacje na komputerze Mac?

Możesz dowiedzieć się, jak umożliwić użytkownikowi root na komputerze Mac uzyskanie uprawnień do odczytu i zapisu w całym systemie plików. Umożliwia to przeglądanie plików i baz danych na komputerze Mac, które zwykle są ukryte. Jeśli zauważysz coś niezwykłego, przed usunięciem przeprowadź szybkie wyszukiwanie w Google.

Na pasku menu widzę aplikację, której nie zainstalowałem. Jak to usunąć?

Jeśli zobaczysz na pasku menu aplikację, której instalacji nie pamiętasz, może to być złośliwa aplikacja, która narusza Twoją prywatność, monitorując Twoją aktywność w tle. Możesz dowiedzieć się, jak dostosować pasek menu w systemie macOS, aby szybko identyfikować i usuwać te złośliwe aplikacje.

Indeks
 1. 1. Włącz FileVault
 2. 2. Wybierz złożone hasło logowania
 3. 3. Użyj Menedżera haseł
 4. 4. Stosuj szyfrowanie
 5. 5. Użyj funkcji Znajdź mój Mac, aby zdalnie wyczyścić dane
 6. 6. Upewnij się, że zapora sieciowa jest włączona i włącz tryb ukryty
 7. 7. Wyłącz udostępnianie, dopóki tego nie potrzebujesz
 8. 8. Zabezpiecz swoją aktywność sieciową
 9. 9. Szyfruj swoje kopie zapasowe
 10. Często Zadawane Pytania
  1. Jak mogę sprawdzić, czy bezpieczeństwo mojego komputera Mac zostało naruszone?
  2. Jak zlokalizować złośliwe pliki i aplikacje na komputerze Mac?
  3. Na pasku menu widzę aplikację, której nie zainstalowałem. Jak to usunąć?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up