Jak korzystać z uniwersalnego sterowania na iPadzie i komputerze Mac

Indeks
 1. Uniwersalne wymagania kontrolne
 2. Jak sprawdzić, czy uniwersalna kontrola jest aktywowana w systemie macOS
 3. Jak sprawdzić, czy uniwersalna kontrola jest aktywowana na iPadzie
 4. Jak korzystać z uniwersalnego sterowania
 5. Jak naprawić nieprawidłowy układ ekranu uniwersalnego sterowania
 6. Co można zrobić dzięki uniwersalnemu sterowaniu?
 7. Jak wrócić do trybu wózka bocznego
 8. Często Zadawane Pytania
  1. Czy mogę sterować multimediami na iPadzie za pomocą Universal Control?
  2. Czy mogę sterować grami na iPadzie za pomocą myszy i klawiatury Maca?
  3. Czy mogę kopiować i wklejać między komputerem Mac a iPadem?

Apple Universal Control to funkcja, która pozwala użytkownikom sterować komputerem Mac i innymi urządzeniami Apple za pomocą jednej klawiatury i myszy. Został zaprojektowany tak, aby ułatwić przełączanie pomiędzy urządzeniami i sterowanie wieloma urządzeniami jednocześnie.

Uniwersalne wymagania kontrolne

Aby móc z niego korzystać, Universal Control musi spełniać pewne wymagania wstępne. Aby korzystać z Universal Control na komputerze Mac i iPadzie, muszą zostać spełnione następujące wymagania:

 • Zarówno Mac, jak i iPad muszą mieć zainstalowaną najnowszą wersję systemu macOS i iPadOS
 • Obydwa muszą być podłączone do tej samej sieci Wi-Fi.
 • Obydwa muszą być zalogowane na tym samym koncie iCloud.
 • Mac i iPad muszą znajdować się blisko siebie.
 • Do komputera Mac i/lub iPada musi być podłączona kompatybilna klawiatura i mysz lub gładzik, np. Magic Keyboard dla iPada.

Kontrola uniwersalna jest domyślnie włączona i powinna działać automatycznie, jeśli spełnione są powyższe wymagania, ale warto najpierw dokładnie sprawdzić, czy opcja jest aktywna.

Dobrze wiedzieć: chcesz zaktualizować komputer Mac, aby móc korzystać z funkcji Universal Control? Dowiedz się, jak zaktualizować komputer Mac za pomocą terminala za pomocą kilku krótkich poleceń.

Jak sprawdzić, czy uniwersalna kontrola jest aktywowana w systemie macOS

Chociaż powinno być domyślnie włączone, możesz upewnić się, że funkcja Universal Control jest włączona ręcznie. Musisz to zrobić zarówno na komputerze Mac, jak i iPadzie.

 1. Na komputerze Mac przejdź do menu Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz „Preferencje systemowe” lub „Ustawienia systemowe” w nowszych wersjach systemu macOS, w tym macOS Ventura.
 1. Na lewym pasku bocznym wybierz opcję „Ekrany”.
 1. Wybierz „Zaawansowane” u dołu okna.
 1. Upewnij się, że wszystkie opcje w obszarze „Połącz z komputerem Mac lub iPadem” są włączone.

Dobrze wiedzieć: czy zewnętrzny wyświetlacz Twojego komputera Mac nie działa prawidłowo? Wypróbuj te 15 poprawek dla systemu macOS.

Jak sprawdzić, czy uniwersalna kontrola jest aktywowana na iPadzie

Aby sprawdzić, czy funkcja Universal Control jest aktywowana w systemie iPadOS, wykonaj następujące kroki:

 1. Na iPadzie przejdź do aplikacji Ustawienia i wybierz opcję „Ogólne”.
 1. W Ustawieniach ogólnych wybierz opcję „Odtwarzanie i przekazywanie”.
 1. W ustawieniach przekazywania sprawdź, czy wybrana jest opcja „Przekazanie”.

Po aktywowaniu funkcji Universal Control na komputerze Mac i iPadzie korzystanie z klawiatury, myszy i gładzika komputera Mac na iPadzie powinno być możliwe, pod warunkiem, że spełnione zostaną pozostałe wymienione powyżej wymagania dotyczące funkcji Universal Control.

Dobrze wiedzieć: nie jest tajemnicą, że produkty Apple współpracują ze sobą lepiej. Dowiedz się, jak skonfigurować ekosystem Apple, synchronizując macOS i iOS.

Jak korzystać z uniwersalnego sterowania

Jeśli spełniasz wszystkie wymagania Universal Control i potwierdzasz, że funkcja została włączona, możesz od razu zacząć z niej korzystać.

 1. Zacznij od prostego przesunięcia wskaźnika myszy w systemie macOS do krawędzi ekranu znajdującej się najbliżej iPada. Komputer Mac wywnioskuje, że chcesz przesunąć wskaźnik na iPada, a na krawędzi ekranu pojawi się wyskakujące okienko.
 1. Przesuń „przez” krawędź ekranu, a wskaźnik myszy powinien pojawić się na ekranie iPada. Wszystko, co wybierzesz, będzie teraz reagować także na naciśnięcia klawiszy na klawiaturze Maca.

Jak naprawić nieprawidłowy układ ekranu uniwersalnego sterowania

Jeśli Universal Control wykryje iPada po niewłaściwej stronie, możesz rozwiązać ten problem, wykonując następujące kroki:

 1. Na komputerze Mac przejdź do menu Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz „Preferencje systemowe” lub „Ustawienia systemowe”.
 1. W oknie System wybierz opcję „Ekrany”.
 1. Sprawdź, czy iPad i MacBook są prawidłowo ułożone. Jeśli nie, po prostu wybierz „Ułóż”, a następnie przeciągnij miniatury, aby przedstawić prawidłowy układ.

Co można zrobić dzięki uniwersalnemu sterowaniu?

Apple Universal Control umożliwia używanie klawiatury, myszy i gładzika komputera Mac na iPadzie. Dzięki temu można płynnie sterować obydwoma urządzeniami jednocześnie, bez konieczności przełączania się pomiędzy nimi.

Dzięki Universal Control możesz wykonywać następujące czynności:

 • Nawiguj i korzystaj z aplikacji na iPadzie, korzystając z klawiatury, myszy i gładzika komputera Mac
 • Kopiuj i wklejaj tekst, obrazy i pliki między komputerem Mac a iPadem
 • Używaj klawiatury komputera Mac do wprowadzania tekstu na iPadzie, na przykład podczas wpisywania zapytania lub odpowiadania na wiadomość
 • Używaj gładzika komputera Mac do interakcji z elementami ekranowymi iPada, takimi jak przewijanie, klikanie i przesuwanie
 • Użyj klawiatury i gładzika komputera Mac do sterowania odtwarzaniem audio i wideo na iPadzie
 • Używaj klawiatury i gładzika komputera Mac do sterowania grami i innymi interaktywnymi aplikacjami na iPadzie

Dzięki temu możesz korzystać z mocy obliczeniowej obu urządzeń, zamiast po prostu używać jednego jako drugiego ekranu. Możesz na przykład oglądać YouTube na iPadzie, podczas gdy na MacBooku uruchamiany jest program kreatywny, bez wpływu na odtwarzanie na tablecie.

Dobrze wiedzieć: Sterowanie uniwersalne to tylko jeden ze sposobów wielozadaniowości na iPadzie i komputerze Mac. Dowiedz się, jak korzystać z aplikacji Stage Manager na komputerach Mac i iPadach w systemie iPadOS 16 i macOS Ventura.

Jak wrócić do trybu wózka bocznego

Sidecar pozwala iPadowi działać jako drugi wyświetlacz dla komputera Mac, rozszerzając lub odzwierciedlając pulpit komputera Mac. Aby przełączyć się z Apple Universal Control na Sidecar w systemie macOS, wykonaj następujące kroki:

 1. Na komputerze Mac przejdź do menu Apple w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Preferencje systemowe” lub „Ustawienia systemowe”.
 1. W oknie Preferencje systemowe wybierz opcję „Ekrany”, a następnie kliknij strzałkę rozwijaną po prawej stronie schematu rozmieszczenia wyświetlaczy.
 1. Wybierz „Kopiuj lub rozszerz na” i nazwę iPada, którego chcesz używać jako wyświetlacza SideCar.

W zależności od potrzeb przełączanie między Universal Control i Sidecar umożliwia korzystanie z komputera Mac i iPada na wiele różnych sposobów. Funkcja Universal Control umożliwia korzystanie z urządzeń wejściowych komputera Mac na iPadzie, a funkcja Sidecar umożliwia używanie iPada jako dodatkowego wyświetlacza dla komputera Mac. W razie potrzeby możesz przełączać się między tymi trybami, aby w pełni wykorzystać możliwości komputera Mac i iPada.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę sterować multimediami na iPadzie za pomocą Universal Control?

Tak, możesz używać klawiatury i gładzika komputera Mac do sterowania odtwarzaniem audio i wideo na iPadzie. Może to być wygodne, jeśli oglądasz film lub program telewizyjny na iPadzie i chcesz używać klawiatury i gładzika komputera Mac do wstrzymywania, odtwarzania lub przeskakiwania do przodu.

Czy mogę sterować grami na iPadzie za pomocą myszy i klawiatury Maca?

Tak, możesz używać klawiatury i gładzika lub myszy komputera Mac do sterowania obsługiwanymi grami i innymi interaktywnymi aplikacjami na iPadzie. Może to być bardziej intuicyjny i wygodny sposób grania w gry na iPadzie, a dzięki Apple Arcade jest kilka naprawdę niesamowitych gier na iPada i Maca. Teraz możesz grać w nie na dowolnym systemie za pomocą klawiatury i myszy.

Czy mogę kopiować i wklejać między komputerem Mac a iPadem?

Tak, możesz używać funkcji Universal Control do kopiowania i wklejania tekstu, obrazów i plików między komputerem Mac a iPadem. Aby to zrobić, po prostu wybierz element, który chcesz skopiować na jedno urządzenie, naciśnij Command + C, aby go skopiować, przełącz się na drugie urządzenie i naciśnij Command + V, aby go wkleić. Może to być wygodny sposób szybkiego przesyłania zawartości między komputerem Mac a iPadem.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up