Jak przesyłać pliki AirDrop między urządzeniami Apple

AirDrop to funkcja bezprzewodowego przesyłania plików, która umożliwia szybkie udostępnianie plików pomiędzy urządzeniami Apple, takimi jak Mac i iPhone, iPhone i iPad itp. Możesz przesyłać pliki między swoimi urządzeniami lub z urządzeniami innych użytkowników Apple. Kiedy już wiesz, jak skonfigurować i używać AirDrop do przesyłania plików, nigdy nie wrócisz do innych wolniejszych rozwiązań!

Jak działa AirDrop?

Apple AirDrop wykorzystuje Bluetooth i Wi-Fi do tworzenia połączenia peer-to-peer między urządzeniami, umożliwiając szybkie i łatwe udostępnianie plików bez konieczności połączenia sieciowego.

Gdy urządzenia znajdą się w zasięgu, wybierz plik, który chcesz udostępnić, a następnie wybierz opcję AirDrop z menu udostępniania dla konkretnego pliku.

Przycisk menu Udostępnij w iOS i iPadOS

Spowoduje to automatyczne wyszukanie pobliskich urządzeń zgodnych z AirDrop i wyświetlenie ich na liście.

Wybierz odbiorcę z listy, a plik zostanie wysłany bezprzewodowo na jego urządzenie. Odbiorca otrzyma powiadomienie o otrzymaniu pliku i może zaakceptować lub odrzucić transfer. Jeśli zaakceptują transfer, plik zostanie zapisany na ich urządzeniu.

Dobrze wiedzieć: jeśli jesteś użytkownikiem Androida i szukasz czegoś takiego jak AirDrop, dowiedz się, jak udostępniać pliki i aplikacje na Androidzie za pomocą Udostępniania w pobliżu.

Zalety korzystania z AirDrop

AirDrop to tylko jeden ze sposobów udostępniania danych pomiędzy urządzeniami Apple. Możesz na przykład korzystać z usług w chmurze, takich jak iCloud, wysyłać e-maile, a nawet kopiować dane na dysk USB i przesyłać swoje cyfrowe gadżety. Dlaczego więc wybrać AirDrop? Technologia ta ma kilka ogromnych zalet:

 • Dzięki AirDrop łatwo jest udostępniać pliki pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami Apple bez połączenia z Internetem i dodatkowego oprogramowania.
 • AirDrop wykorzystuje Bluetooth i Wi-Fi do tworzenia połączenia peer-to-peer między urządzeniami, umożliwiając (znacznie) szybsze przesyłanie plików niż inne metody.
 • Szyfrowanie służy do ochrony prywatności plików podczas procesu przesyłania.
 • AirDrop obsługuje szeroką gamę typów plików.
 • AirDrop jest dostępny na wszystkich urządzeniach Apple obsługujących technologię Bluetooth LE (Low Energy), a praktycznie wszystkie z nich zostały wprowadzone na rynek w ostatnich latach.

Gdy już skorzystasz z funkcji AirDrop, prawie na pewno stanie się ona Twoim ulubionym narzędziem do udostępniania plików pomiędzy gadżetami Apple, ale zanim zaczniesz przesyłać pliki w powietrze, musisz upewnić się, że funkcja AirDrop jest włączona.

Dobrze wiedzieć: Technologia Bluetooth to niesamowity i energooszczędny sposób wysyłania i odbierania danych. Jeśli nie jesteś z tym do końca zaznajomiony, warto poznać wszystkie sposoby wykorzystania Bluetootha.

Włączanie AirDrop w systemie macOS

Funkcja AirDrop powinna być domyślnie włączona na komputerze Mac, ale może być konieczne sprawdzenie jej ustawień i upewnienie się, że jest gotowa do użycia.

Aby włączyć AirDrop na komputerze Mac, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz Findera i kliknij menu „Idź” na górnym pasku menu.
 1. Z menu Idź wybierz „AirDrop”. Spowoduje to otwarcie nowego okna pokazującego pobliskie urządzenia kompatybilne z AirDrop.
 1. Jeśli AirDrop nie jest jeszcze włączony, kliknij opcję „Pozwól mi zostać odkrytym przez” u dołu okna i wybierz „Tylko kontakty” lub „Wszyscy”.

Po włączeniu AirDrop zobaczysz listę pobliskich urządzeń kompatybilnych z AirDrop. Możesz przeciągać i upuszczać pliki na urządzenie na liście, aby udostępniać je bezprzewodowo.

Jeśli chcesz się tylko upewnić, że możesz odbierać pliki przez AirDrop, włącz tę funkcję w Centrum sterowania na komputerze Mac, wykonując następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Centrum sterowania na górnym pasku menu.
 1. W Centrum sterowania kliknij ikonę AirDrop.
 1. W menu AirDrop upewnij się, że opcja „AirDrop” jest włączona. następnie wybierz „Tylko kontakty” lub „Wszyscy”, aby włączyć AirDrop.

Po włączeniu AirDrop możesz udostępniać pliki pobliskim urządzeniom, jak opisano powyżej. Aby wyłączyć AirDrop, kliknij ponownie ikonę AirDrop i wyłącz ją.

Dobrze wiedzieć: jeśli nie możesz uruchomić AirDrop na swoim Macu lub innym obsługiwanym urządzeniu, możesz zapoznać się z naszym przewodnikiem rozwiązywania problemów z AirDrop, aby znaleźć rozwiązania.

Włączanie AirDrop w iOS i iPadOS

Teraz, gdy wiesz, jak włączyć AirDrop w systemie macOS, dowiedzmy się, jak włączyć AirDrop na urządzeniu z systemem iOS lub iPadOS:

 1. Otwórz Centrum sterowania na swoim urządzeniu, przesuwając palcem w dół od prawego górnego rogu ekranu (na iPhonie bez przycisku Home) lub przesuwając w górę od dołu ekranu (na iPhonie z przyciskiem Home lub iPadzie).
 1. W Centrum sterowania dotknij ikony AirDrop. (Wygląda jak grupa okręgów z brakującym trójkątem na dole.)
 1. Z menu AirDrop wybierz „Tylko kontakty” lub „Wszyscy”, aby włączyć AirDrop. W niektórych regionach zamiast tego zobaczysz komunikat „Wszyscy przez 10 minut”.

Aby włączyć AirDrop w aplikacji Ustawienia na urządzeniu iOS lub iPadOS, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz aplikację Ustawienia na swoim urządzeniu.
 1. Z głównego menu Ustawienia wybierz „Ogólne”.
 1. Wybierz „AirDrop”.
 1. Z menu AirDrop wybierz „Tylko kontakty” lub „Wszyscy”, aby włączyć AirDrop. W niektórych regionach zamiast tego zobaczysz komunikat „Wszyscy przez 10 minut”.

Po włączeniu AirDrop użyj go do udostępniania plików pobliskim urządzeniom, jak opisano powyżej. Aby wyłączyć AirDrop, wróć do menu AirDrop w aplikacji Ustawienia i wybierz opcję AirDrop „Odbieranie wyłączone”.

Jak przesyłać pliki AirDrop między komputerami Mac

Teraz, gdy AirDrop jest gotowy do działania na wszystkich Twoich urządzeniach, przyjrzyjmy się, jak wysyłać pliki. Najpierw zrzucamy plik AirDropping pomiędzy dwoma komputerami Mac:

 1. Upewnij się, że oba komputery Mac znajdują się w swoim zasięgu i mają włączone Bluetooth i Wi-Fi.
 1. Na komputerze Mac, który będzie wysyłał pliki, otwórz Finder i kliknij menu „Idź” na górnym pasku menu.
 1. Z menu Idź wybierz „AirDrop”. Spowoduje to otwarcie nowego okna pokazującego pobliskie urządzenia kompatybilne z AirDrop.
 1. Jeśli AirDrop nie jest jeszcze włączony, kliknij opcję „Pozwól mi zostać odkrytym przez” u dołu okna i wybierz „Tylko kontakty” lub „Wszyscy”.
 1. W oknie AirDrop zobaczysz listę pobliskich urządzeń kompatybilnych z AirDrop. Przeciągnij i upuść pliki, które chcesz udostępnić, na urządzenie, na które chcesz je wysłać.

Odbiorca otrzyma powiadomienie o otrzymaniu pliku i może zaakceptować lub odrzucić transfer. Jeśli zaakceptują transfer, plik zostanie zapisany na ich urządzeniu.

Pamiętaj, że AirDrop jest dostępny tylko na komputerach Mac z systemem macOS Lion lub nowszym. Jeśli nie korzystasz z najnowszej aktualizacji, dowiedz się, jak poprawić działanie komputera Mac z systemem macOS Ventura.

Jak przesyłać pliki AirDrop między urządzeniami iOS i iPadOS

Możliwe jest także przesyłanie plików AirDrop pomiędzy urządzeniami mobilnymi Apple. Zobacz pełne kroki poniżej:

 1. Upewnij się, że oba urządzenia znajdują się w swoim zasięgu i mają włączone Bluetooth i Wi-Fi.
 1. Na urządzeniu, które będzie wysyłać pliki, znajdź pliki, które chcesz udostępnić, i dotknij przycisku udostępniania. (Wygląda jak kwadrat ze strzałką skierowaną w górę.)
 1. Z menu Udostępnij wybierz opcję „AirDrop”. Spowoduje to wyszukanie pobliskich urządzeń zgodnych z AirDrop i wyświetlenie ich na liście.
 1. Na liście pobliskich urządzeń wybierz urządzenie, na które chcesz otrzymać pliki.

Odbiorca otrzyma powiadomienie o otrzymaniu pliku i może zaakceptować lub odrzucić transfer. Jeśli zaakceptują transfer, plik zostanie zapisany na ich urządzeniu.

Dobrze wiedzieć: możesz podłączyć pamięć zewnętrzną do iPada, jeśli chcesz przesłać dane, które są zbyt duże, aby zmieścić się w AirDrop.

Jak przesyłać pliki AirDrop między systemami macOS i iOS/iPadOS

Wysyłanie plików z komputera Mac na urządzenie z systemem iOS i odwrotnie działa tak samo, jak opisano powyżej. Wykonaj te same początkowe kroki odpowiednio dla systemu macOS lub iOS i wybierz urządzenie docelowe z listy.

Odbieranie plików AirDrop

Zakładając, że na urządzeniu z systemem macOS, iOS lub iPadOS włączono funkcję AirDrop i skonfigurowano odbieranie plików od kontaktów lub wszystkich osób, odbieranie plików jest łatwe.

Jeśli przesyłasz pliki pomiędzy swoimi urządzeniami, nie musisz potwierdzać transferu, ponieważ plik otworzy się w odpowiedniej aplikacji lub zostanie zapisany we wskazanym przez Ciebie folderze. W systemie macOS folder pobranych plików jest domyślny.

Jeśli otrzymujesz pliki od innej osoby, musisz wybrać, czy chcesz je zachować, czy odrzucić. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek wysyłał Ci pliki (niektóre osoby robią to złośliwie), zmień ustawienia AirDrop na „Nikt” lub „Tylko kontakty”, jak pokazano wcześniej.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę używać funkcji AirDrop do udostępniania plików urządzeniom, które nie zostały wyprodukowane przez firmę Apple?

Nie, AirDrop jest dostępny tylko do użytku między urządzeniami Apple. Wykorzystuje autorską technologię, która nie jest kompatybilna z urządzeniami innych producentów. Jeśli chcesz udostępnić pliki urządzeniu innemu niż Apple, musisz skorzystać z innej metody udostępniania plików, takiej jak poczta e-mail, usługa przechowywania w chmurze lub aplikacja innej firmy do udostępniania plików.

Czy mogę udostępniać pliki dowolnego typu za pomocą AirDrop?

Tak, o ile urządzenie odbiorcy jest kompatybilne z typem pliku. AirDrop obsługuje udostępnianie wielu różnych typów plików, w tym zdjęć, filmów i dokumentów. Jednak niektóre typy plików mogą nie być obsługiwane przez niektóre urządzenia i w takim przypadku odbiorca może nie być w stanie otworzyć pliku. Odbiorca może być zmuszony do pobrania odpowiedniego typu aplikacji na swoje urządzenie, aby otworzyć plik.

Indeks
 1. Jak działa AirDrop?
 2. Zalety korzystania z AirDrop
 3. Włączanie AirDrop w systemie macOS
 4. Włączanie AirDrop w iOS i iPadOS
 5. Jak przesyłać pliki AirDrop między komputerami Mac
 6. Jak przesyłać pliki AirDrop między urządzeniami iOS i iPadOS
 7. Jak przesyłać pliki AirDrop między systemami macOS i iOS/iPadOS
 8. Odbieranie plików AirDrop
 9. Często Zadawane Pytania
  1. Czy mogę używać funkcji AirDrop do udostępniania plików urządzeniom, które nie zostały wyprodukowane przez firmę Apple?
  2. Czy mogę udostępniać pliki dowolnego typu za pomocą AirDrop?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up