Jak tworzyć i używać inteligentnych albumów w Zdjęciach na Maca

Oprócz zwykłych albumów ze zdjęciami aplikacja Zdjęcia na Maca umożliwia tworzenie inteligentnych albumów, które pomagają porządkować zdjęcia na różne sposoby. Korzystając z inteligentnych albumów, możesz kategoryzować swoje zdjęcia przy użyciu różnych filtrów, takich jak lokalizacja, data i osoby. W tym samouczku pokazano, jak tworzyć inteligentne albumy i korzystać z nich w aplikacji Zdjęcia na komputerze Mac.

Wskazówka: koniecznie sprawdź wszystkie inne wspaniałe funkcje aplikacji Zdjęcia Mac.

Czym są inteligentne albumy?

Inteligentne albumy to funkcja aplikacji Zdjęcia na Macu, która porządkuje zdjęcia w Twojej bibliotece spełniające wybrane przez Ciebie warunki. Na przykład możesz utworzyć inteligentny album, który gromadzi zdjęcia zrobione za pomocą iPhone'a 13 Pro. Inteligentny album skompiluje następnie wszystkie zdjęcia w Twojej bibliotece spełniające ten warunek w jeden album.

Dobrze wiedzieć: jeśli masz iPhone'a 13 Pro, dowiedz się, jak nagrywać filmy ProRes.

Warunki, które można wybrać podczas tworzenia inteligentnych albumów

Podczas tworzenia inteligentnego albumu na komputerze Mac możesz wybrać jeden lub więcej warunków. Oto warunki, które możesz wybrać:

 • Album
 • Data uchwycenia
 • Data dodania
 • Podpis
 • Nazwa pliku
 • Słowo kluczowe
 • Osoba
 • Zdjęcie (ulubione, ukryte, zrobione w trybie portretowym itp.)
 • Tekst
 • Tytuł
 • Otwór
 • Model aparatu
 • Błysk
 • Długość ogniskowa
 • ISO
 • Obiektyw
 • Szybkość migawki

Po wybraniu warunku możesz przejść do szczegółów i wybrać sposób, w jaki inteligentne albumy będą kompilować zdjęcia na podstawie tego warunku. Na przykład możesz ustawić inteligentny album, aby gromadził zdjęcia zrobione przy użyciu iPhone'a 13 Pro lub nie, zdjęcia zrobione aparatami starszymi niż iPhone 13 Pro itp.

Wskazówka: czy w aplikacji Zdjęcia masz treści, które chcesz zachować jako prywatne? Dowiedz się, jak ukryć zdjęcia i filmy na swoim iPhonie.

Jak utworzyć inteligentny album

Oto jak tworzyć inteligentne albumy na komputerze Mac:

 1. Uruchom aplikację Zdjęcia ze stacji dokującej Maca, wyszukiwarki Spotlight lub Launchpada.
 1. Po uruchomieniu aplikacji Zdjęcia kliknij „Plik” na pasku menu, a następnie wybierz „Nowy inteligentny album…” lub naciśnij Opcja + Command + N.
 1. Dodaj nazwę swojego inteligentnego albumu, następnie dodaj warunek i kliknij „OK”. Jeśli chcesz zastosować więcej niż jeden warunek, kliknij „+” po prawej stronie tyle razy, ile potrzebujesz, dodaj dodatkowe warunki, a następnie kliknij „OK”.
 1. Zostaniesz przeniesiony do albumu o wybranej nazwie, który zawiera wszystkie zdjęcia z Twojej biblioteki spełniające wybrane warunki.
 1. Aby sprawdzić, czy zdjęcie spełnia Twoje warunki, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uzyskaj informacje”.
 1. Okno informacji pokaże nazwę pliku zdjęcia, datę i godzinę jego wykonania, model używanego aparatu, miejsce wykonania zdjęcia i inne informacje.

Wskazówka: w oknie Informacje możesz dodać więcej informacji do swoich zdjęć, takich jak podpisy i słowa kluczowe. Informacje te mogą być również wykorzystywane jako warunki podczas tworzenia inteligentnych albumów. Możesz także użyć funkcji Tekst na żywo, aby wyodrębnić tekst ze zdjęć i filmów w Zdjęciach.

Znajdowanie zdjęć bez danych lokalizacji

Korzystając z tego warunku, możesz znaleźć wszystkie zdjęcia w swojej bibliotece, które nie mają danych o lokalizacji. Po zgromadzeniu tych zdjęć w inteligentnym albumie możesz ręcznie dodać lokalizację i inne dane.

Aby to zrobić, wybierz „Zdjęcie -> nie jest -> oznaczone GPS” w nowym oknie tworzenia inteligentnego albumu.

Znajdowanie zdjęć zrobionych konkretnym aparatem

Jeśli masz w bibliotece zdjęcia zrobione różnymi modelami smartfonów lub aparatów cyfrowych, możesz także tworzyć inteligentne albumy, aby je porządkować.

Aby utworzyć tego typu inteligentny album, podczas tworzenia nowego inteligentnego albumu wybierz „Model aparatu”, „zawiera”, a następnie aparat używany na zdjęciach, których szukasz.

Znajdowanie zdjęć przedstawiających określone osoby

Jeśli chcesz skompilować zdjęcia zawierające twarz określonej osoby, musisz najpierw dodać nazwiska do twarzy wykrytych przez aplikację Zdjęcia.

W aplikacji Zdjęcia przejdź do sekcji „Ludzie” na lewym pasku bocznym, a następnie najedź kursorem na rozpoznaną twarz. Kliknij „Imię”, gdy się pojawi, a następnie dodaj imię tej osoby.

Aby znaleźć zdjęcia przedstawiające osobę wymienioną wcześniej, wybierz „Osoba”, „zawiera”, a następnie wybierz nazwę osoby z menu rozwijanego podczas tworzenia nowego inteligentnego albumu.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę tworzyć i przeglądać inteligentne albumy na iPhonie lub iPadzie?

Albumy inteligentne to funkcja dostępna tylko w aplikacji Zdjęcia na Maca. Nie synchronizuje się również z iCloud, więc nawet jeśli masz inteligentne albumy utworzone za pomocą komputera Mac, nie będziesz mógł ich zobaczyć na iPhonie lub iPadzie.

Czy mogę utworzyć niestandardowy warunek?

Nie możesz utworzyć warunku niestandardowego, ale możesz dodać więcej niż jeden warunek, dopóki Twój inteligentny album nie zostanie dostrojony tak, aby wyświetlał tylko te zdjęcia, które chcesz oglądać.

Indeks
 1. Czym są inteligentne albumy?
  1. Warunki, które można wybrać podczas tworzenia inteligentnych albumów
 2. Jak utworzyć inteligentny album
 3. Znajdowanie zdjęć bez danych lokalizacji
 4. Znajdowanie zdjęć zrobionych konkretnym aparatem
 5. Znajdowanie zdjęć przedstawiających określone osoby
 6. Często Zadawane Pytania
  1. Czy mogę tworzyć i przeglądać inteligentne albumy na iPhonie lub iPadzie?
  2. Czy mogę utworzyć niestandardowy warunek?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up