Jak utworzyć szybkie akcje Findera w aplikacji Skróty na komputerze Mac

Szybkie akcje w Finderze na Macu pozwalają wykonywać zadania przy niewielkim wysiłku. Możesz tworzyć własne za pomocą Automatora, ale możesz ułatwić i przyspieszyć proces, korzystając z aplikacji Skróty. Przyjrzyjmy się, jak utworzyć szybkie akcje Findera dla komputerów Mac w skrótach.

Wskazówka: możemy pokazać Ci, jak tworzyć własne Szybkie akcje na komputerze Mac.

Jakie są szybkie akcje Findera?

Jeśli nie znasz szybkich akcji lub nie znasz jeszcze systemu macOS, możesz je znaleźć w dwóch miejscach.

Po kliknięciu pliku prawym przyciskiem myszy w menu skrótów zobaczysz opcję Szybkie akcje.

Możesz także wybrać „Więcej” na pasku narzędzi pod Podglądem w prawym dolnym rogu okna Findera.

Zobaczysz listę czynności, które możesz wykonać, cóż, szybko. Obróć obraz, utwórz plik PDF lub przytnij wideo jednym kliknięciem.

Szybkie akcje widoczne w menu mogą zależeć od typu wybranego pliku. Na przykład nie zobaczysz akcji Obróć, jeśli masz zaznaczony dokument Pages.

Oprócz szybkiego wykonywania zadań najlepszą rzeczą w Szybkich akcjach jest to, że możesz tworzyć własne. Pomyśl o zadaniu, które regularnie wykonujesz na komputerze Mac, a następnie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby utworzyć dla niego szybką akcję w Skrótach.

Dobrze wiedzieć: jeśli nie dokonałeś jeszcze aktualizacji do systemu macOS Ventura, być może zainteresują Cię te sposoby, które poprawią komfort korzystania z komputera Mac.

Jak utworzyć szybką akcję w aplikacji Skróty

Aby rozpocząć, otwórz aplikację Skróty.

 1. Otwórz aplikację skrótów.
 1. Wybierz „Szybkie akcje” na lewym pasku bocznym. Możesz zobaczyć jedną lub dwie akcje już na liście, jeśli masz istniejące skróty, których można używać jako szybkich akcji.
 1. Kliknij znak plus na pasku narzędzi u góry, aby utworzyć niestandardową szybką akcję.
 1. W wyświetlonym oknie nadaj skrótowi dowolną nazwę w polu w lewym górnym rogu, a następnie naciśnij Return.
 1. Obszar roboczy będzie po lewej stronie, a Biblioteka akcji po prawej. Gdy wybierzesz akcje z biblioteki, pojawią się one w obszarze roboczym i będziesz mógł je skonfigurować.
 1. Możesz użyć kart Kategorie lub Aplikacje w Bibliotece akcji lub pola wyszukiwania u góry, aby znaleźć potrzebne działania. Po wybraniu kategorii lub aplikacji poniżej zostaną wyświetlone dostępne działania. Kliknij ikonę informacji (mała litera „i”) po prawej stronie akcji, aby wyświetlić krótki opis.
 1. Aby dodać akcję do obszaru roboczego, przeciągnij ją i upuść lub kliknij ją dwukrotnie, a następnie zaznacz niebieski tekst w polu akcji, aby ją skonfigurować.

Wskazówka: przejrzyj tę listę, jeśli szukasz obszarów roboczych Slack do pracy w sieci.

 1. Możesz dodać wiele akcji, aby utworzyć skrót. Pamiętaj tylko, że czynności są wykonywane w kolejności umieszczenia ich w obszarze roboczym.
 1. Jeśli chcesz usunąć akcję, kliknij „X” po prawej stronie jej pola.
 1. Po zakończeniu dodawania i konfigurowania akcji możesz przetestować skrót. Kliknij przycisk Odtwórz na pasku narzędzi.
 1. Jeśli wszystko skonfigurujesz poprawnie, powinieneś móc natychmiast wykonać zadanie. Jeśli wystąpi problem, zamiast tego wyświetli się powiadomienie. Wprowadź niezbędne zmiany, aby poprawić skrót.

Przykłady szybkich działań przy użyciu skrótów

Przyjrzyjmy się, jak utworzyć kilka różnych szybkich akcji dla typowych zadań na komputerze Mac.

Ustaw timer pracy

Jedną z przydatnych szybkich akcji jest uruchomienie stopera. To naprawdę by się przydało, jeśli używasz techniki Pomodoro do zarządzania czasem lub pamiętaj o częstych przerwach.

 1. W nowym oknie skrótów nadaj nazwę swojej szybkiej akcji.
 1. Otwórz zakładkę „Aplikacje” w Bibliotece akcji i wybierz „Zegar”. Wybierz akcję „Uruchom licznik czasu” i przeciągnij ją do obszaru roboczego.
 1. Użyj niebieskiego tekstu, aby dodać liczbę, a następnie wybierz sekundy, minuty lub godziny po prawej stronie.
 1. Następnie możesz przetestować timer, naciskając przycisk Odtwórz u góry.

Dla Twojej wiadomości: jeśli potrzebujesz pomocy w ustawieniu timera w aparacie iPhone'a, możemy Ci pomóc!

 1. Powinieneś zobaczyć odliczający czas na pasku menu.
 1. Zamknij nowe okno skrótów, aby zobaczyć nową szybką akcję w sekcji Szybkie akcje aplikacji Skróty. Tutaj możesz ustawić timer, naciskając przycisk odtwarzania lub w Finderze, jak opisano poniżej.

Nagraj notatkę dźwiękową

Możesz szybko przechwycić klip audio, na przykład notatkę dla siebie lub określony dźwięk w swoim otoczeniu. Możesz skonfigurować szybką akcję, aby nagrać i zapisać plik audio.

 1. W nowym oknie skrótów nadaj nazwę swojej szybkiej akcji.
 1. Otwórz zakładkę „Kategorie” w Bibliotece akcji i wybierz „Media”. Przeciągnij akcję „Nagraj dźwięk” do obszaru roboczego.
 1. Jeśli chcesz dostosować jakość lub metodę rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania, wybierz „Pokaż więcej”, aby ustawić te opcje. Pojawią się korekty wraz z opcją powrotu i „Pokaż mniej”.
 1. Aby zapisać nagranie, wybierz „Kategorie” i dodaj akcję „Zapisz plik” do obszaru roboczego poniżej akcji Nagraj dźwięk.
 1. Możesz wybrać opcję „Pokaż więcej”, aby wyświetlić monit o podanie lokalizacji i/lub zastąpienie istniejącego pliku. Pojawią się dodatkowe opcje wraz z opcją powrotu i „Pokaż mniej”.
 1. Możesz przetestować skrót za pomocą przycisku Odtwórz u góry. W zależności od wybranych dodatkowych opcji nagrywanie i zapisywanie dźwięku powinno być możliwe.
 1. Zamknij okno, a nowy skrót pojawi się w sekcji Szybkie akcje.

Dzięki tym aplikacjom na Maca możesz także ulepszyć swoje menu skrótów.

Otwórz grupę aplikacji

Czy regularnie otwierasz określone aplikacje na komputerze Mac? Może do pracy otwierasz Mail i Slack, a do szkoły otwierasz Kalendarz i Notatki. Możesz skonfigurować szybką akcję, aby otworzyć kilka aplikacji jednocześnie.

 1. W nowym oknie skrótów nadaj nazwę swojej szybkiej akcji.
 1. Otwórz zakładkę „Kategorie” w Bibliotece akcji i wybierz „Skrypty”. Przeciągnij akcję „Otwórz aplikację” do obszaru roboczego.
 1. Kliknij „Aplikacja” na niebiesko w polu akcji i wybierz pierwszą aplikację, którą chcesz otworzyć.
 1. Wróć do Biblioteki akcji i ponownie przeciągnij opcję „Otwórz aplikację” do obszaru roboczego, umieszczając ją poniżej pierwszej akcji.
 1. Kliknij „Aplikacja” na niebiesko i wybierz drugą aplikację, którą chcesz otworzyć.
 1. Kontynuuj ten proces, aż dodasz do grupy wszystkie potrzebne aplikacje. Naciśnij przycisk Odtwórz, aby przetestować skrót i zobaczyć, jak otwierają się wybrane aplikacje.
 1. Po zakończeniu zamknij okno nowego skrótu, a nowy element pojawi się w Szybkich akcjach w skrótach.

Dodaj szybką akcję w Finderze

Gdy uzyskasz dostęp do Szybkich akcji w Finderze, możesz nie widzieć tych, które właśnie utworzyłeś. Ta szybka poprawka pomoże.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny plik, przejdź do „Szybkie akcje” i wybierz „Dostosuj” na dole. Alternatywnie wybierz „Więcej” na pasku narzędzi pod podglądem i wybierz „Dostosuj”.
 1. W wyświetlonym oknie zaznacz pola obok tych szybkich akcji, które chcesz wyświetlić, łącznie z nowymi, które utworzyłeś. Wybierz „Gotowe”.
 1. Zamknij okno i wróć do listy Szybkie akcje. Powinieneś zobaczyć te, które wybrałeś, gotowe do użycia. Wybierz jeden, aby go uruchomić.

Wskazówka: Dowiedz się, jak używać funkcji Universal Control na iPadzie i komputerze Mac.

Jak edytować lub usunąć niestandardową szybką akcję

Możesz wprowadzić zmiany lub usunąć szybką akcję utworzoną w Skrótach.

 1. Otwórz aplikację Skróty i wybierz „Szybkie akcje” po lewej stronie.
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy ten, który chcesz zmienić, i wybierz „Edytuj”. Wprowadź zmiany, a następnie zamknij okno, aby zapisać zmiany.
 1. Aby usunąć szybką akcję, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „Usuń”. Potwierdź, wybierając „Usuń” w kolejnym wyskakującym oknie.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę wyłączyć szybkie akcje, których nie używam?

Możesz wyłączyć dowolne szybkie akcje, w tym te dodane przez Apple. Przejdź do „Ustawienia systemu -> Prywatność i bezpieczeństwo”. Wybierz „Rozszerzenia” po prawej stronie, a następnie „Finder”. Odznacz pola obok tych szybkich akcji, których nie chcesz już widzieć na liście. Kliknij „Gotowe”, aby zapisać zmiany.

Czy nadal mogę tworzyć szybkie akcje za pomocą Automatora?

Tak, nadal możesz używać aplikacji Automator na Macu do tworzenia szybkich akcji w Finderze. Możliwość zrobienia tego w aplikacji Skróty daje po prostu inną opcję.

Czy mogę dodać szybkie akcje utworzone w Skrótach do mojego Docka?

Jeśli zauważysz, że korzystasz z niestandardowej szybkiej akcji kilka razy dziennie, umieszczenie jej w Docku zapewni jeszcze szybszy dostęp do niej.

Otwórz skróty, wybierz „Szybkie akcje” i kliknij prawym przyciskiem myszy żądany skrót. W menu wybierz opcję „Dodaj do Docka”. Przydatna akcja zostanie dodana do Twojego Docka.

Indeks
 1. Jakie są szybkie akcje Findera?
 2. Jak utworzyć szybką akcję w aplikacji Skróty
 3. Przykłady szybkich działań przy użyciu skrótów
  1. Ustaw timer pracy
  2. Nagraj notatkę dźwiękową
  3. Otwórz grupę aplikacji
 4. Dodaj szybką akcję w Finderze
 5. Jak edytować lub usunąć niestandardową szybką akcję
 6. Często Zadawane Pytania
  1. Czy mogę wyłączyć szybkie akcje, których nie używam?
  2. Czy nadal mogę tworzyć szybkie akcje za pomocą Automatora?
  3. Czy mogę dodać szybkie akcje utworzone w Skrótach do mojego Docka?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up