Konserwacja komputera Mac: od wewnątrz i na zewnątrz

Nie ma wątpliwości, że ostatnio pojawiło się wiele aktualizacji dla komputerów Mac. Oprócz rutynowych aktualizacji oprogramowania, nowy system operacyjny OS X Lion utrudnia działanie wielu komputerów Apple. Ponieważ systemy są obciążone, większość komputerów Mac woła o przerwę i liczy na niewielką konserwację. Oprócz oczyszczenia miejsca na klawiaturze lub zwolnienia kilku megabajtów, większość użytkowników nie wchodzi do systemu w celu dokładnej konserwacji. Faktem jest, że ludzie po prostu nie wiedzą, jak to zrobić. Oto mój proces pełnej konserwacji komputera Mac, wewnątrz i na zewnątrz.

Konserwacja od środka

Prawidłowo wyczyść niepotrzebne pliki

Przykro mi to mówić, ale wyczyszczenie kosza na śmieci na komputerze Mac nie sprawdza się w przypadku usuwania plików. Spowoduje to usunięcie plików, które już usunąłeś, takich jak dokumenty i inne pliki, jednak musisz wejść głęboko w komputer Mac, aby usunąć ciężkie pliki. Oto jak powinieneś to zrobić.

Najpierw powinieneś przejść do aplikacji Finder na komputerze Mac.

Stamtąd przejdź do „Wszystkie moje pliki”. Spowoduje to wyświetlenie każdego pliku na komputerze Mac.

Aby ułatwić sobie pracę, posortuj pliki według rozmiaru. Można to zrobić, klikając koło ustawień „Rozmieść według”, a następnie kliknij „Rozmiar”.

Jak widać, pliki są nie tylko sortowane w kolejności, ale także grupowane według rozmiaru. Pliki są pogrupowane w kategorie od 100 MB do 10 GB, od 1 MB do 100 MB i tak dalej. Najlepiej przyjrzeć się każdej grupie, a nie tylko tym większym. Większe pliki obciążają Twój system, jednak mniejsze pliki to głównie wersje zapisane w pamięci podręcznej i zapisane. Na początku mogą wydawać się one nieszkodliwe, ale ignorowanie tych plików może skutkować dużym obciążeniem systemu.

Po wyczyszczeniu dużych plików w aplikacji Finder zaleca się również sprawdzenie plików iMovie i plików iPhoto. W zależności od aparatu, jakim zostały wykonane zdjęcia, pliki te mogą być dość duże ze względu na rozdzielczość. Ważne jest, aby przejść do aplikacji iPhoto, kliknąć „iPhoto” na górnym pasku i przejść do „Opróżnij kosz iPhoto”.

To samo można zrobić również w iMovie. Wszystko, co musisz zrobić, to przejść do „Plik”, „Oszczędzanie miejsca”, a następnie wybrać, które odrzucone klipy mają zostać usunięte. Klipy niewykorzystane w filmie zostaną wysłane do kosza wraz z odpowiednią pamięcią podręczną.

Po każdym usunięciu nie zapomnij wyczyścić kosza. Może Cię to zaskoczyć, ale wszystkie usunięte pliki pozostaną w koszu, dopóki ich nie wyczyścisz. Przepraszam, ale musisz zająć się swoimi obowiązkami!

Wybieranie przydatnych aplikacji

Zanim posłuchałem własnej rady, miałem trzy aplikacje na Twitterze, czterech klientów poczty e-mail i mnóstwo innych aplikacji i gier. Pamiętanie o usuwaniu nieużywanych aplikacji, gdy nie są już dla mnie przydatne, może być trudne. Można się założyć, że nie znajdziesz zastosowania dla wielu aplikacji Twittera ani klientów poczty e-mail. Zamiast mieć grupę „w porządku” aplikacji, staraj się mieć w swojej stacji dokującej tylko wysokiej jakości i przydatne aplikacje.

Rozszerzanie swojej pamięci

Jeśli okaże się, że pamięć nadal nie spełnia wymaganych poziomów, być może to nie Ty, ale Twój Mac. W tym miejscu powinieneś rozważyć rozszerzenie swojej pamięci wewnętrznie lub zewnętrznie. Apple umożliwia rozbudowę pamięci wewnętrznej za 200 USD, co daje 4 GB dodatkowej pamięci. Jeśli chcesz 8 GB, możesz spodziewać się zapłaty ponad 400 USD. Dla wielu osób jest to znacznie powyżej ich zakresu cenowego.

Świetną alternatywą jest zewnętrzny dysk twardy. Zwykle kosztują od 60 do 200 dolarów, a opcje rozmiaru mogą wahać się od 500 GB do 2 TB. Pozostaje zatem pytanie, dlaczego ludzie wydają tak dużo za małą pamięć? Po wewnętrznej modernizacji pamięci zauważysz, że prędkość przetwarzania również jest większa, co zapewnia ogólnie przyjemne korzystanie z komputera Mac. Główna pamięć zewnętrzna przenosi pliki i dokumenty w inne miejsce, nie zwiększając bezpośrednio jakości procesora.

Konserwacja od zewnątrz

Czyszczenie ekranu

Niezależnie od tego, czy wskazujesz konkretny fakt w dokumencie, czy próbujesz przetrzeć palcem smugę, na całym ekranie znajdziesz ślady, jeśli nie będzie on regularnie czyszczony. Jeśli znaki pozostaną wystarczająco długo, mogą stać się trwałą częścią ekranu. Poświęcenie czasu na comiesięczne (lub nawet dwutygodniowe) czyszczenie ekranu sprawi, że ekran będzie świeży i nowy. Oto jak to zrobić.

Wyłącz komputer

Znajdź miękką ściereczkę przypominającą ściereczkę do okularów i delikatnie przesuń każdy róg i centymetr ekranu. Twoim celem nie jest całkowite oczyszczenie tylko z tego powodu, usunie to wszelkie luźne lub świeże zabrudzenia.

Pozostały bałagan to ciężkie ślady. Będzie to wymagało trochę więcej pracy. Najlepiej trzymać się z daleka od środków chemicznych, gdyż obniżą one jakość wyświetlacza LCD. Zamiast tego wypij około pół szklanki wody i pół szklanki octu. Następnie wymieszaj ten roztwór, aby stworzyć naturalną, bezpieczną dla komputera miksturę.

Wycieraj miękkimi, okrężnymi ruchami, aż ślady całkowicie znikną.

Jak czyścić szczeliny – prawidłowo

Komputer jest centrum życia wielu ludzi. Niektórzy ludzie pracują przy komputerze przez cały dzień, inni mogą wykonywać zadania, grać w gry online lub wykonywać inne czynności. Oznacza to, że od czasu do czasu możemy jeść w pobliżu komputera. Okruchy jedzenia mogą utknąć w szczelinach komputera. Do zwalczania pozostawionych okruszków można użyć kilku narzędzi. Oto jak skutecznie wyczyścić klawiaturę.

Weź czystą, miękką szmatkę i szybko przetrzyj klawiaturę. Dzięki temu usuniemy z niego luźne i świeże zabrudzenia.

Jeśli to możliwe, użyj sprężonego powietrza, aby oczyścić klawiaturę. Jeśli nie masz sprężonego powietrza, świetną alternatywą jest odkurzacz.

Następnie należy skupić się na trackpadzie. Gładzik zwykle nie jest tak brudny jak klawiatura, jednak do szybkiego przetarcia gładzika należy użyć czystej, miękkiej ściereczki, o której wspominaliśmy w kroku pierwszym.

Wentylatorowi również należy poświęcić trochę uwagi. Wentylator umieszczony bezpośrednio pod ekranem może zbierać żywność, kurz, a nawet robaki, gdy jest używany na zewnątrz. Szybki przedmuch sprężonym powietrzem lub odkurzaczem załatwi sprawę.

Na koniec porty i napęd CD można przedmuchać sprężonym powietrzem, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i je usunąć. Kiedy skończysz, Twój Mac będzie oficjalnie czysty. Oczekuj, że Twój Mac natychmiast poprawi wydajność!

Zainwestuj w etui

Teraz, gdy Twój Mac jest już w pełni wyczyszczony, załóż na niego etui ochronne, jeśli jeszcze go nie masz. Nie zapobiegnie to kurzowi, ale zmniejszy brud i ochroni zewnętrzną część urządzenia przed upadkami i zarysowaniami.

Jeśli chodzi o obudowy, najlepszym wyborem będą te o twardej powierzchni. Gumowe etui przyciągają kurz i kłaczki i mogą w rzeczywistości zwiększyć ilość kurzu osadzającego się na komputerze Mac. Twarde powierzchnie, takie jak tworzywa sztuczne i metale, zapewniają czystą tablicę, która nie wymaga tak dużej konserwacji. Wystarczy szybkie przetarcie. Większość przypadków waha się od 20 do 50 dolarów. Apple ma wspaniały wybór, jednak inni sprzedawcy detaliczni mogą być bardziej skłonni do zaoferowania Ci zniżki lub zniżki.

To wszystko. Regularna konserwacja pokaże, że Twój Mac zasługuje na uznanie.

Indeks
 1. Konserwacja od środka
  1. Prawidłowo wyczyść niepotrzebne pliki
  2. Wybieranie przydatnych aplikacji
  3. Rozszerzanie swojej pamięci
 2. Konserwacja od zewnątrz
  1. Czyszczenie ekranu
  2. Jak czyścić szczeliny – prawidłowo
  3. Zainwestuj w etui

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up