Matias Tactile Pro 3 – klawiatura Clicky za 150 dolarów w konfiguracji dla komputerów Mac

Od lat 80-tych laptopy i komputery stacjonarne stają się coraz bardziej modułowe i usprawnione. W rezultacie stare klawiatury mechaniczne (lub „klikające”), na których wielu z nas dorastało, zostały w dużej mierze zastąpione cichymi klawiaturami, co widać w każdej obecnej klawiaturze Apple.

Te nowe, niskoprofilowe klawiatury wyglądają świetnie i nie generują irytujących dźwięków, ale mniejszości użytkowników brakuje fizycznego sprzężenia zwrotnego klawiatury mechanicznej, a niektórzy mogą nawet cierpieć na RSI podczas intensywnego pisania w nowym stylu. Dla tych użytkowników kanadyjski producent klawiatur Matias oferuje Tactile Pro 3 – klawiaturę, która wiernie odwzorowuje działanie klasycznych klawiatur, takich jak oryginalna klawiatura Apple Extended Keyboard, ale z nowoczesnymi funkcjami, takimi jak trzy porty USB.

Podążanie śladami klasyka

The Rozszerzona klawiatura Apple została pierwotnie wyprodukowana na początku lat 90-tych i jest powszechnie uważana za najlepszą klawiaturę Apple w historii. Są nadal używane przez entuzjastów i można kupić starszy model w Internecie, ale wiąże się to z komplikacjami, ponieważ nie tylko będziesz potrzebować adaptera USB, ale sposób, w jaki zaprojektowano klawiaturę, oznacza, że ​​będzie ona również potrzebować własnego źródło prądu.

Zdobycie w idealnym stanie klawiatury Apple Extended Keyboard może być trudne i dlatego wielu zamiast tego decyduje się na Tactile Pro 3. Tactile Pro 3 to klawiatura o podobnym stylu, ale wyposażona w nowoczesne funkcje, takie jak trzy porty USB i świetny układ, który zawiera wszystkie rzadziej używane symbole, których można potrzebować, dostępne po naciśnięciu klawisza Option, co ułatwia pisanie nawet niejasne znaki są proste.

Cała ta wygoda i styl retro mają jednak znaczną cenę, jednak cena Matias Tactile Pro 3 wynosi 149,99 dolarów.

Pierwsze wrażenia

Tactile Pro 3 ma dobrze zaprojektowane opakowanie i sprawia wrażenie odpowiednio ciężkiego i drogiego. Zdecydowanie nie nawiązuje do minimalistycznego wyglądu gładkiego aluminium Apple z ostatnich lat, raczej nawiązuje do czasów, gdy królował biały plastik. Rzeczywiście, klawiatura wygląda świetnie, gdy stoi na biurku obok iBooka i eMaca.

Dodanie wszystkich dodatkowych znaków jest mile widziane, ale nadaje klawiaturze nieco zajęty wygląd, co może nie spodobać się minimalistom. Każdy klawisz jest rozmieszczony w bardzo intuicyjny sposób, a klawisz Caps Lock po naciśnięciu świeci zadowalająco białym kolorem. Rozmieszczenie trzech portów USB jest również dobrze przemyślane i pomaga w ograniczeniu bałaganu na biurku, zasilaniu myszy i łatwej synchronizacji iPhone'a, podczas gdy przewód USB klawiatury jest bardzo długi i wytrzymały - powinien sprostać zadaniu polegającemu na przemieszczaniu się nawet najbardziej niewygodny układ biurka.

Pogromca duchów

Styl retro sięga tylko tak daleko, więc prawdopodobnie to inżynieria stojąca za Matias Tactile Pro 3 jest jego najbardziej przekonującą zaletą. Matias zbadał i zaprojektował mechanizm klawiatury tak, aby działał dokładnie w taki sam sposób, jak emulowana przez nią klawiatura Apple Extended Keyboard, wykorzystując te same przełączniki w stylu alpejskim i może odczytywać sygnał z kilku klawiszy jednocześnie, eliminując możliwość powstawania duchów gdy używa go nawet najszybsza osoba pisząca na klawiaturze dotykowej. Niestety nigdy nie miałem okazji używać klawiatury Apple Extended Keyboard, więc nie mogę porównać Tactile Pro 3 z oryginałem, ale opinie wydają się być zgodne, że jest ona najbardziej zbliżona do prawdziwej.

Działanie klawiszy jest po prostu idealne – pisanie wymaga pewnego ciężaru, ale nie na tyle, aby wymagać nadmiernej siły, a każdy klawisz zatrzaskuje się z satysfakcjonującym dźwiękiem. W porównaniu z typowymi nowoczesnymi klawiaturami, Tactile Pro 3 jest zdecydowanie znacznie głośniejszy i może niektórych rozpraszać, jeśli będzie używany we wspólnym środowisku biurowym.

Czy Matias Tactile Pro 3 jest wart swojej ceny?

Zarabiam na życie i cierpię na dość bolesny RSI, będący skutkiem pisania tysięcy słów tygodniowo. W ciągu krótkiego czasu używania Tactile Pro 3 odkryłem, że znacznie łagodzi on ból nadgarstków podczas pisania i lepiej sprzyja dobrej technice pisania — korzystanie z Tactile Pro 3 jest realną i zauważalną korzyścią w porównaniu z moim zwykłym Klawiatury Apple oraz te na moim MacBooku Pro i iBooku do tego stopnia, że ​​nie cierpię teraz używać tych wbudowanych klawiatur do notebooków.

Choć kosztowna w porównaniu z nawet najbardziej zaawansowanymi bezprzewodowymi klawiaturami Apple, Tactile Pro 3 sprawia wrażenie produktu wysokiej jakości i wydaje się, że została zbudowana z myślą o trwałości. Jeśli zależy Ci na klikalnej klawiaturze lub lubisz styl retro, albo jeśli intensywnie korzystasz z komputera i w ramach swojej pracy piszesz wiele słów, może się okazać, że Tactile Pro 3 ma dobry stosunek jakości do ceny.

Matias Tactile Pro jest skonfigurowany dla komputerów Mac, chociaż uważam, że firma oferuje opcjonalnie odpowiednie klucze i sterowniki systemu Windows. Odwiedź Matias strona internetowa po więcej informacji.

Indeks
  1. Podążanie śladami klasyka
  2. Pierwsze wrażenia
  3. Pogromca duchów
  4. Czy Matias Tactile Pro 3 jest wart swojej ceny?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up