Czy jest tak dobra jak wersja dla systemu Windows?

Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac lub PC, musisz upewnić się, że Twoja maszyna jest regularnie „czyszczona”. Oznacza to użycie oprogramowania do automatycznego skanowania urządzenia i usuwania niepotrzebnego bałaganu w plikach, aby przyspieszyć i zaoszczędzić miejsce.

Przez lata standardem w oprogramowaniu do czyszczenia komputerów PC był CCleaner, a teraz użytkownicy komputerów Mac mogą korzystać z doświadczenia, jakie wnoszą programiści Piriform. W tym artykule przyjrzymy się nowej bezpłatnej wersji na komputery Mac i zobaczymy, jak wypada w porównaniu ze swoim starszym bratem w systemie Windows.

Podstawowe funkcje

Instalacja i uruchomienie jest łatwe. Po prostu idź do strona pobierania i pobierz plik .dmg. Po otwarciu obrazu dysku przeciągnij ikonę na alias katalogu Aplikacje, następnie przejdź do katalogu Aplikacje i uruchom oprogramowanie.

Uruchomienie programu otwiera okno z dwoma przyciskami: jednym do analizy systemu i jednym do uruchomienia Cleanera. Spowoduje to oczyszczenie systemu z wykrytych plików, które można bezpiecznie usunąć. Istnieją również menu narzędzi i opcji, ale te dwa przyciski to rzeczy, z których będziesz najczęściej korzystać.

Zarówno darmowa wersja systemu Windows, jak i Mac zawierają te same dwie podstawowe funkcje opisane na stronie internetowej jako „szybszy komputer” i „ochrona prywatności”. W rzeczywistości sprowadza się to do podstawowego zastosowania oprogramowania czyszczącego, czyli bezpiecznego i inteligentnego skanowania systemu w poszukiwaniu wszystkiego, co można uznać za niepotrzebne, i usuwania go. Dodatkowo zyskujesz dodatkową korzyść w postaci ochrony prywatności poprzez czyszczenie plików cookie, historii i innych danych przeglądarki. (Safari jest domyślnie czyszczone, ponieważ jest to komputer Mac, ale inne przeglądarki można wybrać na karcie Aplikacje).

CCleaner ma podwójny cel: uczynić komputer prostszym i szybszym, ale także zmniejszyć bałagan w sposób, którego ręczne wykonywanie zajmowałoby wiele godzin, jeśli nie dni, i wymagałoby wielu badań, aby właściwie zidentyfikować pliki i ich przeznaczenie przed usunięciem.

CCleaner ma duże doświadczenie z Windowsem w tego rodzaju pracy, a programiści Piriform zdecydowali się przenieść tę technologię na komputery Mac, ponieważ chociaż OS X jest zwykle bardzo schludnym systemem operacyjnym, nadal generuje dużo śmieci, jeśli nie będziesz go przestrzegał mieć na to oko. Możliwość rutynowego i łatwego rozwiązywania tego problemu jest ogromnym dobrodziejstwem.

Oczywiście, chociaż CCleaner ma produkt darmowy, istnieje poziom premium i grzechem z naszej strony byłoby nie zauważyć różnic.

Funkcje premium Maca

Oprócz podstawowych funkcji wersji Mac, jeśli zapłacisz za aktualizację do poziomu premium produktu, będziesz mieć także automatyczne czyszczenie przeglądarki, monitorowanie w czasie rzeczywistym, automatyczną aktualizację i tak zwane „priorytetowe wsparcie”. Jest to dodatek, który ma zrekompensować brak ścieżki aktualizacji do poziomu Premium Plus, jaka jest dostępna na platformie Windows.

Funkcje premium systemu Windows

Na poziomie premium w wersji dla systemu Windows dostępne jest pełne czyszczenie, monitorowanie w czasie rzeczywistym i automatyczna aktualizacja. Za dodatkowe 10 dolarów na poziomie Plus masz także defragmentację, odzyskiwanie plików i analizę sprzętu. Są to dość zaawansowane funkcje i są bardzo mile widziane w systemie Windows, gdzie jest mniej interwencji systemu operacyjnego lub „koła szkoleniowego” (jak ma to miejsce w OS X) i znacznie więcej swobodnego dostępu użytkowników do niższych poziomów systemu, co jest dobrą rzeczą, jeśli że tak powiem, lubisz uderzać w metal.

Wniosek

Najwyraźniej funkcje premium na obu platformach nie są ważne na poziomie darmowym, ponieważ oferty dla wersji na komputery Mac i PC są pod każdym względem takie same. Główne różnice pojawiają się w przypadku przejścia na poziom Premium poprzez uiszczenie opłaty. W wersji dla systemu Windows (oraz droższej wersji Plus niedostępnej dla użytkowników komputerów Mac) masz znacznie szerszy zestaw narzędzi i funkcji.

Nie jest jasne, czy te funkcje wyższego poziomu będą w przyszłości dostępne dla użytkowników komputerów Mac, ale jako użytkownik komputera Mac możesz się pocieszyć, wiedząc, że dodatkowe funkcje są mniej ważne w środowisku Mac, gdzie system operacyjny zajmuje się wieloma tego typu sprawami konserwacji automatycznie. W każdym razie aktualizacja do produktu premium kosztuje tylko 19,99 USD i niekoniecznie stanowi duży wydatek.

Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi dotyczące programu CCleaner dla komputerów Mac, nie wahaj się podzielić nimi w komentarzach poniżej.

Indeks
  1. Podstawowe funkcje
  2. Funkcje premium Maca
  3. Funkcje premium systemu Windows
  4. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up