Aplikacja do robienia notatek oparta na Evernote

Jeśli chodzi o robienie i zbieranie notatek, Evernote jest jedną z najpopularniejszych aplikacji. Zawiera mnóstwo funkcji, takich jak wycinanie stron internetowych, przechwytywanie ekranu, podstawowa edycja notatek, a nawet tworzenie prezentacji, aby zapewnić użytkownikom łatwe gromadzenie notatek, fragmentów, zakładek, obrazów, plików PDF i czegokolwiek. Ale choć Evernote jest potężny, ma swoje wady.

Wady i alternatywy

Chociaż Evernote zaspokaja wszystkie podstawowe potrzeby przeciętnego użytkownika w zakresie robienia notatek, bardziej poważni autorzy mogą korzystać z większej liczby funkcji, które są powszechnie dostępne w innych aplikacjach do robienia notatek. Na przykład dziwne jest, że użytkownicy Evernote muszą przechodzić przez przeszkody, aby zobaczyć liczbę słów. Nie ma możliwości tworzenia nagłówków (H1, H2, H3 itp.), więc użytkownicy muszą zadowolić się kombinacją pogrubienia i rozmiaru czcionki jako bardziej niewygodnego zamiennika. Brakuje także wsparcia dla Markdown.

Evernote jest znacznie lepszy niż alternatywy w dziale wyszukiwania. Aby w pełni wykorzystać zaawansowane możliwości wyszukiwania Evernote, musisz jednak zmienić sposób myślenia z organizacji opartej na notatnikach na organizację opartą na tagach. Jeśli porządkujesz swoje notatki za pomocą stosów notatników, w Evernote w mgnieniu oka zamieni się w stos bałaganu.

Aby uzyskać brakujące funkcje robienia notatek i różne sposoby ich porządkowania, możesz przejść na inne aplikacje do robienia notatek. Istnieje wiele alternatyw, które możesz wybrać, takich jak Simplenote, One Note, a nawet DeskPM zorientowany na blogi. Jednak wielu z nas zainwestowało czas i wysiłek w zbudowanie osobistego Evernote, a zmiana oznacza ponowne rozpoczęcie procesu od zera.

Na szczęście jest Notatka alternatywna (tylko OS X). Ta aplikacja do robienia i organizowania notatek oparta na Evernote pozwoli Ci zachować kolekcję Evernote, zapewniając jednocześnie więcej funkcji i lepsze wrażenia z pisania. To jak używanie Evernote na sterydach.

Skoncentruj się na swoim pisaniu

Jak sama nazwa wskazuje, Alternote jest alternatywnym klientem Evernote i korzysta z danych Evernote. Jeśli chcesz, możesz dołączyć wszystkie swoje notatniki Evernote do Alternote, ale dla mnie takie działanie niszczy przede wszystkim cel korzystania z alternatywnego klienta. Piękno Alternote polega na tym, że możesz wybrać, których notatników chcesz używać. Oznacza to, że nie musisz zabierać ze sobą całego bałaganu i zamiast tego możesz skupić się tylko na kilku ważnych notatnikach.

Aby przeprowadzić synchronizację selektywną, możesz przejść do „Preferencji” (Polecenie + Przecinek), wybrać zakładkę „Synchronizacja” i „Zaznaczyć” notesy, nad którymi chcesz pracować.

Kolejną funkcją Alternote, która może pomóc w lepszym organizowaniu notatek, jest oznaczanie kolorami. Ta funkcja pomoże Ci szybko sprawdzić, które tagi są przypisane do jakich notatek, wystarczy na nie spojrzeć. Możesz dodać kolor do swojego tagu, klikając go prawym przyciskiem myszy, wybierając „Zmień kolor” i wybierając kolor, którego chcesz użyć z wyskakującego menu.

Alternote jest również wyposażony w minimalistyczny, pełnoekranowy tryb „bez rozpraszania uwagi”, który pomoże Ci skupić się na niczym innym jak tylko na pisaniu. Aby ją aktywować, przesuń wskaźnik myszy w prawy górny róg notatki i kliknij prawą ikonę.

Obok nie rozpraszającego przełącznika znajduje się menu „Schemat czcionek i kolorów”. Możesz wybrać jedną z dostępnych czcionek do wyświetlania Alternote, dostosować rozmiar czcionki, ustawić odstępy między wierszami i zmienić kolor tła między jasnym a ciemnym (tryb dzienny i nocny), aby lepiej dopasować się do środowiska pracy i być łatwiej dla oczu.

Jeśli chcesz upublicznić swoją notatkę lub ją wydrukować, możesz skorzystać z przycisku „Udostępnij”. Aby cofnąć tę czynność i ponownie ustawić notatkę jako prywatną, kliknij przycisk jeszcze raz.

Ostatnim przyciskiem w menu w prawym górnym rogu jest przycisk „Gwiazdka”, umożliwiający dodanie notatek do ulubionych. Możesz użyć tego przycisku, aby zaznaczyć najczęściej odwiedzane notatki – na przykład ulubione artykuły lub teksty, nad którymi aktualnie pracujesz. Dostęp do tych notatek oznaczonych gwiazdką można szybko uzyskać za pomocą wpisu „Oznaczone gwiazdką” na lewym pasku bocznym.

Jako dodatkowe wskazówki, jeśli najedziesz myszką na dół ekranu, zobaczysz liczbę słów i tagi. Tutaj możesz także dodać tagi.

Zabawa z edycją i nagłówkami

Jeśli piszesz dla Internetu, umiejętność stworzenia szybkiego nagłówka jest kluczowa. Evernote nie daje takiej możliwości, ale Alternote tak. Wystarczy zaznaczyć słowo lub frazę, którą chcesz zamienić w nagłówek i wybrać Nagłówek z wyskakującego menu edycji. Jeśli H1 i H2 z menu szybkiej edycji nie wystarczą, możesz skorzystać z menu „Format -> Wstaw nagłówek”, aby uzyskać dostęp do H6.

Inne opcje edycji, do których można uzyskać dostęp z szybkiego menu, to pogrubienie, kursywa, wstawianie łącza, lista uporządkowana i nieuporządkowana oraz znacznik wyboru.

Osoby zaznajomione z markdownem mogą pobawić się nim także w Alternote. Na przykład, jeśli umieścisz dwa symbole „#” przed frazą, Alternote automatycznie zamieni frazę na H2. W tej chwili Alternote nie obsługuje w pełni przeceny, ale deweloper obiecuje, że będzie to możliwe w przyszłych wersjach.

Czy Alternote jest dla Ciebie?

Alternote jest wciąż na wczesnym etapie, więc można się spodziewać kilku drobnych błędów tu i ówdzie. Ale ogólnie działa dobrze. Gram tą aplikacją już jakiś czas i już mi się podoba. Oprócz poprawek błędów jedną z funkcji, którą mam nadzieję dodać w przyszłej wersji, jest więcej opcji kolorów tagów.

Aplikacja jest dostępna w Mac App Store lub bezpośrednio u dewelopera w cenie 6,99 USD. Jeśli szukasz bezpłatnej alternatywy Evernote do zapisywania lekkich notatek, aplikacja może nie być dla Ciebie. Jeśli jednak dużo piszesz, zwłaszcza w Internecie, i w dużym stopniu polegasz na Evernote w zakresie swoich notatek i gromadzenia danych, inwestycja w Alternote będzie tego warta.

Czy próbowałeś Alternote? A może korzystasz z innej alternatywy Evernote? Podziel się swoimi przemyśleniami i opiniami, korzystając z komentarzy poniżej.

Indeks
  1. Wady i alternatywy
  2. Skoncentruj się na swoim pisaniu
  3. Zabawa z edycją i nagłówkami
  4. Czy Alternote jest dla Ciebie?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up