Steve Jobs: 1955 - 2011

Notatka redaktora: Zwykle nie opisujemy żadnych wiadomości ani wspomnień, ale Steve Jobs miał na nas ogromny wpływ. W hołdzie dla niego i wszystkich tych wspaniałych rzeczy, których dokonał, postanowiliśmy opublikować podsumowanie jego życia i dziedzictwa.

W bardzo smutnej wiadomości, Apple poinformowało że Steve Jobs zmarł wczoraj po walce z rakiem. W swoim zbyt krótkim życiu Steve wywarł ogromny wpływ na każdą z wybranych przez siebie dziedzin, a bez jego obecności cały świat technologii będzie znacznie biedniejszy.

Wczesne życie, tworzenie Apple

Steve Jobs wychował się jako adoptowane dziecko w rejonie Zatoki San Francisco w Kalifornii. Choć porzucił studia, był bardzo inteligentnym i pełnym energii młodym człowiekiem, a po pracy w Atari, gdzie współtworzył klasyczną grę Breakout ze Stevem Wozniakiem, Jobs wraz z Woźniakiem i innym pracownikiem Atari założył firmę Apple Computers Ronald Wayne (wkrótce dołączył do nich Mike Markkula).

Ponieważ sukces komputerów Apple I, a zwłaszcza Apple II, dał Apple szansę na zwiększenie zatrudnienia, firma zatrudniła więcej pracowników, a Jobs, w słynny sposób, namówił Johna Sculleya do opuszczenia stanowiska w Pepsi-Coli i objęcia funkcji dyrektora generalnego Apple z zdanie „Czy chcesz do końca życia sprzedawać wodę z cukrem, czy chcesz iść ze mną i zmieniać świat?”. Sculley oczywiście dołączył i była to brzemienna w skutki decyzja, ponieważ nowy dyrektor generalny wkrótce zwolnił Jobsa z firmy, którą pomógł stworzyć.

Jeszcze jedenaście lat

Daleki od spędzenia tych lat z dala od Apple na pustyni, Jobs udowodnił, że jego sukces nie był dziełem przypadku, i kupił Graphics Group, zmieniając jej nazwę Studia animacji Pixar i poprowadził go do wielkiego sukcesu, produkując wiele klasyków kina animowanego, takich jak niezwykle popularny Toy Story. Ostatecznie Pixar został sprzedany Disneyowi, co uczyniło Jobsa także głównym udziałowcem tej firmy.

Oprócz Pixara Jobs stworzył także komputer NeXT i choć firma odniosła ograniczony sukces komercyjny, zawierał kilka naprawdę świetnych pomysłów – wiele z nich zostało następnie zintegrowanych z systemem Mac OS X. Był to komputer NeXT, który służył jako światowy Pierwszy serwer WWW, stworzony przez Tima Bernersa-Lee w CERN.

Dominująca siła

Jedenaście lat po zwolnieniu z Apple Jobs powrócił do firmy pogrążonej w stagnacji, skreślonej na straty przez wielu jej rywali. Jednak po okresie dostosowań (i po kilku błędach) Apple powrócił do rentowności, wykorzystując błyskotliwą kampanię marketingową „Myśl inaczej” i produkując jeden hit za drugim z pomocą kreatora projektowania Jonathana Ive’a. Apple zaczął teraz wypuszczać na rynek prawdziwe arcydzieła nowoczesnej technologii, takie jak iMac i iBook. Jednak dopiero wraz z wprowadzeniem na rynek iPoda Apple stało się naprawdę wielką, globalną marką.

W typowy dla Apple sposób, oryginalny iPod czerpał z pomysłów i trendów istniejących w innych produktach, ale uczynił je łatwymi w użyciu, eleganckimi i ergonomicznymi. iPod przedstawił Apple wielu nowym konsumentom, ostatecznie zdobywając niesamowity udział w rynku, tak że ponad 70% sprzedanych cyfrowych odtwarzaczy muzycznych to iPody. iPoda połączyło przejście na procesory Intel i kolejny ogromny skok sprzedaży. Do czasu ogłoszenia iPhone'a Apple udowodnił, że jest wyjątkową firmą, znajdującą się na szczycie swojej gry.

Dziedzictwo

Jobs miał tak aktywne życie zawodowe, że trudno byłoby wymienić w jednym artykule wszystkie jego niesamowite osiągnięcia, warto jednak zatrzymać się na chwilę nad prawdziwą wielkością tego człowieka. Nie trzeba posiadać produktu Apple, aby zrozumieć wpływ, jaki Steve Jobs wywarł na świat technologii i animacji. Uporczywa odmowa Jobsa zadowalania się czymś gorszym niż perfekcja skłoniła także inne firmy do zrobienia tego samego, a efektem końcowym jest wygrana dla klienta, niezależnie od platformy, z której korzystasz.

Być może Steve jest tutaj najlepiej pamiętany tę słynną przemowę wygłosił na Uniwersytecie Stanforda, opisując swoje życie, myśli i siłę napędową Apple.

Żegnam Steve'a i dziękuję.

Indeks
  1. Wczesne życie, tworzenie Apple
  2. Jeszcze jedenaście lat
  3. Dominująca siła
  4. Dziedzictwo

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up