Pobierz i wykonaj czystą instalację systemu OS X El Capitan

Firma Apple wypuściła niedawno swój najnowszy system operacyjny dla komputerów Macintosh – OS X 10.11 El Capitan, który – podobnie jak wszystkie poprzednie wersje systemu OS X – jest dostępny bezpłatnie do pobrania i zainstalowania przez wszystkich użytkowników.

El Capitan oferuje wiele ulepszeń i udoskonaleń systemu OS X, takich jak lepsze zarządzanie oknami, ulepszone wyszukiwanie Spotlight, subtelne ulepszenia wydajności systemu i wiele więcej.

Jeśli więc Twój Mac jest kompatybilny (więcej o tym później), będziesz chciał uruchomić El Capitan na swoim Macu. Możesz zainstalować El Capitan na bieżącej wersji OS X, nie zakłócając działania programów/danych, lub możesz przeprowadzić czystą instalację.

Czysta instalacja zapewni Ci znaczne korzyści w porównaniu z przeprowadzaniem procedury automatycznej aktualizacji, ponieważ zapewni Twojemu Macowi zupełnie nowy, świeży stan. Pozbywa się irytujących odpadów z aplikacji innych firm i usuwa niepotrzebne pliki, a także irytujące dziwactwa.

W tym przewodniku pokażemy, jak przeprowadzić czystą instalację systemu OS X 10.11 El Capitan (w łatwy sposób).

Zgodność

Najpierw upewnij się, że Twój Mac obsługuje system OS X El Capitan. Jeśli na komputerze Mac jest już zainstalowany system OS X Yosemite, możesz zaczynać. Pełna lista obsługiwanych urządzeń wygląda następująco:

 • iMac (połowa 2007 r. lub nowsza wersja)
 • MacBook (13-calowy aluminiowy, koniec 2008 r.), (13-calowy, początek 2009 r. lub nowszy)
 • MacBook Pro (13-calowy, połowa 2009 r. lub nowszy), (15-calowy, połowa/koniec 2007 r. lub nowszy), (17-calowy, koniec 2007 r. lub nowszy)
 • MacBook Air (koniec 2008 r. lub nowszy)
 • Mac Mini (początek 2009 r. lub nowszy)
 • Mac Pro (początek 2008 r. lub nowszy)
 • Xserve (początek 2009 r.)

Co będziesz potrzebował

Wszystko, czego potrzebujesz do przeprowadzenia instalacji, to zapasowy pendrive USB o pojemności 8 GB lub większej, dysk zewnętrzny do tworzenia kopii zapasowych wszystkich danych (jeśli je posiadasz) oraz kopia systemu OS X 10.11 El Capitan.

OS X 10.11 El Capitan można pobrać z Mac App Store. Będziesz także musiał pobrać DiskMaker X, który można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej.

Tworzenie kopii zapasowych danych

Zawsze zalecamy wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych, szczególnie w przypadku aktualizacji do nowego systemu operacyjnego. Choć ryzyko, że coś pójdzie nie tak, jest niewielkie, zawsze lepiej zachować ostrożność, niż żałować. Najlepsze aplikacje do tego to m.in Wspaniale I Carbon Copy Clonerlub oczywiście wbudowany wehikuł czasu Apple. Koniecznie sprawdź naszą listę pięciu najlepszych bezpłatnych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych na komputerze Mac.

Ponieważ będziemy przeprowadzać czystą instalację, dyski twarde zostaną wymazane i sformatowane, więc jeszcze raz upewnij się, że masz kopię zapasową wszystkich swoich cennych danych!

Tworzenie rozruchowego USB

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków nadszedł czas na utworzenie rozruchowego dysku USB, którego będziemy używać do instalacji El Capitan.

W tym celu otwórz Diskmaker X; powinno zapytać, jakiej wersji systemu OS X używasz do utworzenia dysku startowego.

Po wybraniu wersji systemu OS X powinien on automatycznie zlokalizować plik instalacyjny w folderze Aplikacje. Jeśli nie, ręcznie kieruj aplikację do instalatora El Capitan pobranego z Mac App Store.

Diskmaker zapyta Cię o typ napędu, którego będziesz używać do utworzenia dysku startowego. Wybierz dysk USB o pojemności 8 GB (lub większy) (pod warunkiem, że zamiast dysku zewnętrznego używasz pendrive'a USB). Wybierz dysk z listy. Po zakończeniu Diskmaker X sformatuje dysk i rozpocznie tworzenie rozruchowego USB.

Może to zająć trochę czasu; utworzenie dysku startowego na moim komputerze Mac zajęło około piętnastu minut, więc wymagana będzie cierpliwość. Nie ma też informacji o tym, jaki postęp został poczyniony lub jaki jeszcze pozostał, co jest także kolejną wadą.

Gdy już to zrobisz, zostaniesz o tym powiadomiony przez Diskmaker X, a dysk startowy pojawi się na ekranie przed tobą.

Teraz czas przejść do właściwej instalacji. Uruchom ponownie komputer i gdy usłyszysz sygnał dźwiękowy uruchamiania Apple, przytrzymaj klawisz „Opcja” na klawiaturze. Powinieneś otrzymać ekran podobny do poniższego.

Wybierz dysk startowy El Capitan, a zostaniesz poprowadzony do następującego ekranu.

Wybierz Narzędzie dyskowe, które otworzy aplikację. Ostrożnie wybierz systemowy dysk twardy komputera Mac i kliknij opcję Wymaż w górnej części.

Gdy to zrobisz, zamknij Narzędzie dyskowe i kliknij Zainstaluj OS X.

Zostaniesz teraz poprowadzony przez cały proces instalacji OS X. Jest to stosunkowo łatwe, ale instalacja może zająć trochę czasu, w zależności od systemu. Instalacja na iMacu zajęła łącznie trzydzieści pięć minut, podczas gdy na Macbooku Pro zajęła tylko dwadzieścia minut.

Po zakończeniu całego procesu komputer Mac uruchomi się ponownie i zostaniesz poprowadzony przez kilka kolejnych kroków: aktywację usługi iCloud, wyrażenie zgody na Warunki korzystania z systemu OS X itp. Po zakończeniu zostanie wyświetlony nowy Tapeta na pulpit OS X.

I to wszystko. Możesz teraz przystąpić do instalowania różnych aplikacji i korzystania z komputera Mac w zwykły sposób.

Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej, jeśli masz jakieś pytania lub niejasności lub jeśli utkniesz na etapie procesu i nie wiesz, co robić.

Indeks
 1. Zgodność
 2. Co będziesz potrzebował
 3. Tworzenie kopii zapasowych danych
 4. Tworzenie rozruchowego USB

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up