Jak sprawdzić sumę kontrolną pliku na komputerze Mac

Aby zapewnić integralność plików pobieranych na komputer, niektóre witryny internetowe udostępniają sumę kontrolną pliku pobieranego na komputer. Jedyne, co musisz zrobić, to porównać sumę kontrolną podaną na stronie internetowej z sumą kontrolną lokalną, którą wygenerowałeś na swoim komputerze. Jeśli oba są zgodne, plik został pobrany bez żadnych problemów i jest to dokładnie ten sam plik, który witryna internetowa wysłała na Twój komputer, a nie zmodyfikowany.

Chociaż witryna internetowa udostępniająca sumy kontrolne może mieć własne narzędzia do generowania sum kontrolnych, co zrobiłbyś jako zwykły użytkownik, aby sprawdzić sumę kontrolną pliku na swoim komputerze? Chociaż omówiliśmy już sprawdzanie sumy kontrolnej w systemach Linux i Windows, oto metoda dla użytkowników korzystających z komputera Apple Mac.

Użytkownicy komputerów Mac mogą korzystać z wbudowanej aplikacji Terminal, aby sprawdzić sumę kontrolną pliku, co oznacza, że ​​nie jest wymagane pobieranie aplikacji innej firmy. Gdy wyświetli się suma kontrolna Twojego pliku, możesz następnie porównać ją z tą, którą podała Ci witryna źródłowa, aby dowiedzieć się, czy została ona zmodyfikowana lub uszkodzona.

Oto jak to działa:

Sprawdzanie sumy kontrolnej pliku

Upewnij się, że pobrałeś na komputer Mac plik, dla którego chcesz zobaczyć sumę kontrolną.

W poniższym przykładzie pobrałem darmowe narzędzie WinMD5 i chciałbym sprawdzić sumę kontrolną, czy zgadza się z tą podaną na jego stronie internetowej.

1. Kliknij Launchpad w stacji dokującej, wyszukaj i kliknij Terminal, a uruchomi się.

2. Po uruchomieniu terminala wpisz następujące polecenie:

Następnie naciśnij Spację na klawiaturze, wpisz pełną ścieżkę do pliku i naciśnij Enter. Możesz także przeciągnąć i upuścić plik do okna terminala, a pełna ścieżka pojawi się automatycznie.

Wynikowe polecenie powinno wyglądać następująco:

md5 /Users/Mahesh/Downloads/winmd5free/WinMD5.exe

3. Po naciśnięciu Enter Terminal powinien obliczyć sumę kontrolną dla danego pliku i wyświetlić ją w swoim oknie. Podświetlony ciąg tekstowy widoczny na poniższym zrzucie ekranu to suma kontrolna Twojego pliku.

4. Teraz porównaj wyliczoną lokalną sumę kontrolną z podaną na stronie internetowej. Jeśli oba są takie same, Twój plik nie został zmodyfikowany i jest to dokładnie ten sam plik.

W ten sposób możesz obliczyć sumy kontrolne dla dowolnej liczby plików pobieranych na komputer, aby mieć pewność, że podczas pobierania plików na komputer nie wystąpiły żadne przerwy.

Wniosek

Jeśli obawiasz się o integralność ważnych plików pobranych na komputer Mac, możesz skorzystać z powyższej metody, aby sprawdzić, czy są to dokładne i niezmodyfikowane pliki, które zostały do ​​Ciebie przesłane.

Indeks
  1. Sprawdzanie sumy kontrolnej pliku
  2. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up