Jak uzyskać dostęp do napędów optycznych na innych komputerach na komputerze Mac

Największą wadą skądinąd świetnego Maca Mini (a także niektórych innych komputerów Apple Mac, zwłaszcza laptopów) jest to, że nie są one wyposażone w napęd optyczny. Zwykle nie stanowi to problemu, ponieważ większość rzeczy instaluje się szybko przez Internet. Ale co, jeśli czasami potrzebujesz napędu optycznego? A co, jeśli chcesz zamienić swoją kolekcję DVD w pliki MP4 na dysku twardym zamiast na dyski na półce lub chcesz zgrać swoje muzyczne płyty CD do iTunes?

Możesz po prostu kupić zewnętrzny napęd optyczny, ale jeśli masz już komputer stacjonarny lub laptop (lub dostęp do komputera znajomego), możesz po prostu udostępnić napęd na komputerze PC przez sieć i pobrać z niego pliki. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze i, szczerze mówiąc, jest to świetna zabawa. Oczywiście istnieją ograniczenia tego podejścia, ale w sytuacjach awaryjnych warto o tym wiedzieć.

Dlaczego komputer stacjonarny? Cóż, statystycznie bardziej prawdopodobne jest, że w sytuacji awaryjnej uda Ci się znaleźć przyjaciela, który ma komputer PC z systemem Windows, niż takiego, który ma Maca. Ponadto osoba posiadająca komputer Mac może nie mieć napędu optycznego, więc wrócisz do punktu wyjścia.

W tym artykule omówimy udostępnianie i podłączanie napędu optycznego innego komputera w celu kopiowania plików na komputer Mac Mini. Pamiętaj, że dotyczy to również wszystkich innych komputerów Mac.

Udostępnij dysk komputera

Jeśli komputer docelowy znajduje się w sieci, aby uzyskać dostęp do dysku, musisz najpierw upewnić się, że dla tego dysku jest włączone udostępnianie.

Na komputerze otwórz Eksploratora Windows. Znajdź napęd optyczny i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Z menu rozwijanego wybierz opcję „Udostępnij -> Zaawansowane udostępnianie”.

Możesz także kliknąć Właściwości, następnie zakładkę Udostępnianie i kliknąć przycisk Zaawansowane udostępnianie pod napędem DVD/CD.

Zaznacz pole wyboru „Udostępnij ten folder” i nadaj mu nazwę, aby można było go zidentyfikować w sieci. Kliknij Dodaj i nazwij go.

Teraz ten dysk jest udostępniany w sieci.

Kliknij OK, a część dotycząca komputera PC jest gotowa.

Link do Dysku z Maca

Po udostępnieniu dysku na komputerze PC możesz wrócić do komputera Mac i załadować napęd optyczny do Findera.

W Finderze wybierz pozycję menu „Idź -> Połącz z serwerem”.

Kliknij Przeglądaj, a zobaczysz listę folderów udostępnionych w Twojej sieci.

Znajdź nazwę folderu udostępnionego, napędu DVD w komputerze i kliknij go dwukrotnie. Następnie wyświetli się okno, w którym u góry znajdziesz opcję „Połącz jako”.

Kliknij przycisk i wpisz nazwę użytkownika i hasło z komputera docelowego.

Gdy to zrobisz, zobaczysz napęd DVD na docelowym komputerze.

Gdy już się tam znajdziesz, możesz zrobić wiele rzeczy:

  • Możesz kopiować pliki, przeciągając je z katalogu komputera PC do systemu plików Mac, do folderu lub na pulpit.
  • Możesz użyć oprogramowania do zgrywania DVD typu open source, takiego jak Hamulec ręczny do nagrywania filmów w formacie MP4 na komputerze Mac. Włóż dysk DVD do napędu komputera i przejdź do niego na komputerze Mac.

Chociaż możesz skierować hamulec ręczny bezpośrednio na dysk i zgrać go stamtąd, połączenie może być wolne, szczególnie jeśli zarówno komputer PC, jak i Mac korzystają z Wi-Fi do połączenia sieciowego.

Aby uzyskać większą szybkość, najlepszą opcją jest skopiowanie folderu „VIDEO_TS” z dysku DVD komputera do katalogu na komputerze Mac, a następnie uruchomienie hamulca ręcznego na plikach lokalnie na komputerze Mac. Czasami ochrona przed kopiowaniem nie pozwala na to, ale warto spróbować.

Instalacja z DVD prawdopodobnie nie będzie działać. Komputer PC nie odczytuje dysków DVD z danymi przeznaczonych dla komputerów Mac; nie może zamontować systemu plików. To samo dotyczy płyt DVD z dwoma systemami, które są podzielone na partycje zarówno dla komputerów Mac, jak i PC; możesz oglądać DVD na komputerze Mac przez sieć, ale zobaczysz tylko partycję PC. Tak więc, w rzeczywistości, w większości nie da się niczego zainstalować.

To powiedziawszy, jeśli chcesz pobrać oprogramowanie z dysku DVD z danymi komputera, aby załadować je do Wine lub innej emulacji oprogramowania komputerowego na komputerze Mac, to zadziała.

Wniosek

A więc masz to samo: pożyczasz napęd DVD od komputera PC, aby skopiować rzeczy na komputer Mac z „problemami optycznymi”.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł lub masz jakieś pytania, daj nam znać w komentarzach poniżej.

Indeks
  1. Udostępnij dysk komputera
  2. Link do Dysku z Maca
  3. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up