Emulacja Sega Dreamcast na komputerze Mac

Pochodzący ze wspaniałego złotego wieku komputerów, niestety zawiedziony wadliwym sprzętem, Dreamcast jest zapomnianym wczesnym prekursorem XBoxa. Jak bez niego możesz grać w gry przeznaczone dla Sega Dreamcast na komputerze Mac?

W tym artykule omawiamy różne sposoby rozpoczęcia grania w gry retro na młodszym bracie konsoli Xbox.

Żyć marzeniem

Komputer Mac jest dość słabo obsługiwany przez emulatory Sega Dreamcast, które podobnie jak Xbox zostały zaprojektowane przez Microsoft, ale dlaczego tak się dzieje, nie jest zbyt jasne. Być może dlatego, że jako konsola nie odniosła sukcesu ze względu na irytujące problemy techniczne. Mimo to była bardzo lubiana przez małą grupę wielbicieli i korzystała z kilku bezpośrednich portów gier arkadowych, które były zarówno grywalne, jak i imponujące technicznie.

Istnieje jednak kilka sposobów na grywalną emulację tej konsoli na komputerze Mac, jeśli naprawdę tego pragniesz; niektóre z nich są oczywiste, a niektóre nie tak oczywiste. Zajmijmy się najpierw tym, co oczywiste.

Natywnym konkurentem OS X jest lxmarzenie. Chociaż jest w stanie uruchomić oprogramowanie Dreamcast, „uruchamianie” to być może zbyt duże słowo. Rozwój zatrzymał się w 2009 roku, a strona nie była aktualizowana od 2010 roku. To nie jest dobry emulator.

Dokąd Cię to prowadzi, jeśli pokochałeś Dreamcast i korzystasz z komputera Mac? Nie pomaga ani nie pociesza fakt, że istnieje prężnie działająca społeczność programistów emulatora nullDC na platformie Windows…

Albo to jest?

Wino sprawia, że ​​jest lepiej

Dzięki kilku drobnym poprawkom możesz faktycznie uruchomić nullDC dla Windows na komputerze Mac za pośrednictwem Wineskin Winery. Pierwszym krokiem jest oczywiście, jeśli nie masz Wineskin Pobierz to tutaj. Przeczytaj instrukcje i nie zapomnij, że być może będziesz musiał zainstalować X11, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu Wine oferuje opcję „Pobierz pakiety ręcznie” lub „Utwórz nowe puste opakowanie”. Oznacza to, że Wine tworzy nową, małą bańkę Windows, w której programy przeznaczone dla Windows mogą działać na procesorach Intel w komputerach Mac.

Najpierw „Utwórz nowe puste opakowanie”.

Nazwij go „Dreamcast”, naciśnij OK i poczekaj. To zajmuje trochę czasu.

Jeśli nie masz dużo pamięci, dobrym pomysłem jest pozostawienie jej i nie zmuszanie procesu do konkurowania o miejsce.

Gdy już to zrobisz (w końcu), zapyta Cię, czy chcesz zobaczyć nowe opakowanie w Finderze. Wybierz tę opcję i uruchom nową aplikację.

Pojawi się informacja, że ​​nie można uruchomić programu. Zamknij ten alert i uruchom go ponownie. To zawsze się zdarza.

Teraz musisz zainstalować wtyczkę Winetricks dla DirectX, a konkretnie Direct3D. Kliknij zakładkę Narzędzia i naciśnij przycisk Winetricks.

Otwórz folder „dll”. Poszukaj pliku o nazwie „d3dcompiler43”, zainstaluj go, zaznaczając pole wyboru obok niego po lewej stronie i uruchom go. Zajmie to trochę czasu, ale po zakończeniu wróć do karty Konfiguracja. Nie zamykaj okna konfiguracji; będziesz musiał do tego wrócić.

Teraz musisz pobrać i zainstalować nullDC.

nullDC sprawia, że ​​to działa

Musisz znaleźć kopię nullDC dla Windows. Chociaż pierwotny zespół nie jest już rozwijany, w 2010 roku stał się oprogramowaniem typu open source i wiele osób podjęło wyzwanie udoskonalenia go. Jeśli nie możesz go nigdzie znaleźć, możesz go pobrać tutaj.

Jest to plik .zip, więc rozpakuj go w dogodnym miejscu na swoim komputerze i zajrzyj do katalogu. Usuń plik „nullDC.cfg”.

Teraz możesz wrócić do okna aplikacji Wine i zainstalować folder w aplikacji Wine. Kliknij przycisk Zainstaluj oprogramowanie, a następnie wybierz opcję „Skopiuj folder do środka”.

Znajdź katalog nullDC, który wyodrębniłeś z pobrania – zostanie on zainstalowany w aplikacji Wine. Po uruchomieniu aplikacji Wine poprosi Cię o potwierdzenie pliku EXE, który chcesz automatycznie uruchomić. Kliknij OK. W większości możesz już iść.

Słowo o ROMach

Podobnie jak w przypadku wszystkich emulatorów, problem zdobycia oryginalnego „mózgu” konsoli, czyli ROM-ów, dzięki którym ona działa, jest trudny. Powiemy tylko, że chociaż możesz wyszukać w Google „dc_boot.bin” i „dc_flash.bin” i pobrać je, jedynym w 100% legalnym sposobem uzyskania tych ROM-ów jest wyodrębnienie ich z własnej konsoli Dreamcast, a nawet jest to zadanie o wątpliwej legalności. Niektóre z instalacji nullDC, które znajdziesz, będą w rzeczywistości zawierać ROMy.

Oczywiście Sega Dreamcast to już dawno martwy system i bardzo niewiele osób już się nim przejmuje. Biorąc to pod uwagę, sposób zdobycia ROM-ów zależy od Ciebie, ale zrobiliśmy, co powinniśmy i poinformowaliśmy Cię o sytuacji prawnej.

Po zdobyciu ROM-ów należy je zainstalować w katalogu „data” nullDC, chyba że instalacja była z nimi preinstalowana.

To samo dotyczy obrazów dysków z grami. Możesz je zdobyć online (Google jest Twoim przyjacielem), ale zgodnie z prawem jedyne, co możesz zrobić, to uruchamiać gry bezpośrednio z posiadanych płyt lub zgrywać je z płyt na obrazy, co wykracza poza zakres tego samouczka.

Bieganie według marzeń

Teraz możesz uruchomić aplikację Dreamcast Wine. Po uruchomieniu i przed uruchomieniem czegokolwiek musisz ustawić preferencje wyświetlania. Przejdź do „Opcje -> PowerVR -> Tryb ZBuffer” i wybierz „D24S8+FPE” (wolno, dobra precyzja).

Gdy to zrobisz, możesz go uruchomić.

Kliknij menu Plik, wybierz „Plik -> Normalny rozruch” i wybierz plik, który chcesz uruchomić.

Konfigurowanie joysticków to zupełnie inna sprawa i zalecamy zakup używanego joypada Dreamcast i podłączenie go do komputera za pomocą adaptera USB.

Wyświetlacz LCD karty pamięci jest emulowany w postaci małego okna, w którym podczas gry można zobaczyć dodatkowe informacje.

Wniosek

To dziwne i niewygodne, że musisz emulować komputer, aby grać w gry Dreamcast, ale na razie to jedyny sposób. Tak, jest trochę niestabilny (na naszym komputerze zawiesza się na przykład po ustawieniu pełnego ekranu, ale po ponownym uruchomieniu jest na pełnym ekranie.) i będziesz musiał dostosować prędkość, aby gra była bardziej płynna, ale poważnie to niesamowite, że to w ogóle działa, nieważne, że działa dobrze.

Jeśli podobał Ci się ten samouczek lub masz jakieś pytania dotyczące Dreamcast na Macu, daj nam znać w komentarzach poniżej.

Indeks
  1. Żyć marzeniem
  2. Wino sprawia, że ​​jest lepiej
  3. nullDC sprawia, że ​​to działa
  4. Słowo o ROMach
  5. Bieganie według marzeń
  6. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up