Jak przełączyć się z Chrome na Safari na Macu w 6 prostych krokach

Wybór między Chrome i Safari jako domyślnej przeglądarki jest tak samo kontrowersyjny, jak wybór między iPhone'em a Androidem lub Coca-Colą i Pepsi. W rzeczywistości obie przeglądarki są niezwykle przyjazne dla użytkownika i dostępne do przeglądania stron internetowych. Jeśli chcesz przełączyć się z Google Chrome na Safari firmy Apple jako domyślną przeglądarkę, ten samouczek przeprowadzi Cię przez proces przełączania się na Safari, importowania rzeczy i instalowania rozszerzeń.

1. Ustaw Safari jako domyślną przeglądarkę

Safari jest domyślną przeglądarką na komputerze Mac. Jeśli nie jest to już domyślna przeglądarka, skonfigurowanie Safari jako przeglądarki domyślnej jest bardzo łatwe.

Przejdź do „Ustawienia systemu -> Pulpit i stacja dokująca”. Wybierz „Safari” w rozwijanym polu obok „Domyślna przeglądarka internetowa”.

Wskazówka: nadal trzymasz się Chrome jako drugiej przeglądarki? Dowiedz się, jak korzystać z Menedżera zadań Chrome w systemach Windows i macOS.

2. Importuj zakładki, hasła i inne ustawienia

Przenoszenie zakładek, haseł i ustawień z przeglądarki Google Chrome jest stosunkowo proste i nie powinno zająć dużo czasu.

Po pomyślnym uruchomieniu Safari przejdź do „Plik -> Importuj z -> Chrome (w menu podręcznym)”. Spowoduje to wyświetlenie okna z prośbą o wybranie plików, które chcesz zaimportować. Zaznacz „Zakładki, hasła i historia”, a następnie kliknij „Importuj”.

3. Znajdź i zainstaluj rozszerzenie

Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji systemu macOS, a co za tym idzie, przeglądarki Safari. Aby pobrać rozszerzenia, musisz mieć przeglądarkę Safari 12 lub nowszą.

Aby zainstalować rozszerzenie, otwórz kartę w przeglądarce Safari. Przejdź do „Safari -> Rozszerzenia Safari (menu rozwijane).” Pobierz rozszerzenia, klikając ceny. Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o zalogowanie się przy użyciu swojego Apple ID, zanim będziesz mógł zainstalować rozszerzenia. Kliknij „Zainstaluj”, a następnie po pobraniu otwórz rozszerzenie.

4. Włącz rozszerzenie

Po pobraniu rozszerzenia upewnij się, że jest włączone.

Przejdź do „Safari -> Ustawienia (lub Preferencje) -> Rozszerzenia -> Zaznacz pole obok nazwy rozszerzenia”. Twoje rozszerzenia powinny być dostępne przy następnym uruchomieniu Safari.

Dobrze wiedzieć: masz problem z migracją rozszerzeń Chrome? Pobierz i zapisz je jako pliki CRX, aby uzyskać lepszą kontrolę nad rozszerzeniami Chrome.

5. Odinstaluj lub wyłącz rozszerzenie

Jeśli chcesz odinstalować rozszerzenie, po prostu powtórz poprzednie kroki i odznacz pole obok nazwy rozszerzenia. Aby odinstalować rozszerzenie, wybierz rozszerzenie, które chcesz usunąć, i kliknij przycisk Odinstaluj. Lepiej odinstalować rozszerzenie, jeśli go nie używasz lub nie masz pewności, co dokładnie robi.

6. Udostępniaj rozszerzenia na innych urządzeniach

Od czasu wprowadzenia systemów macOS Ventura, iOS 16 i iPadOS 16 możesz udostępniać rozszerzenia na różnych urządzeniach w ekosystemie Apple, w tym na iPhonie, Macu i iPadzie. Aby to zrobić na komputerze Mac, otwórz Safari i przejdź do „Safari -> Rozszerzenia Safari (menu rozwijane) -> Udostępnij na różnych urządzeniach” w lewym dolnym rogu okna.

Aby to zrobić na iPhonie lub iPadzie, przejdź do „Safari -> Ustawienia -> Rozszerzenia -> Udostępnij na różnych urządzeniach”. Pojedyncze rozszerzenie będzie działać na innych urządzeniach, jeśli jest zgodne, i automatycznie pojawi się w ustawieniach rozszerzenia.

Możesz kliknąć przycisk „Pobierz” lub ikonę iCloud, aby rozpocząć pobieranie na to urządzenie. Jak pokazano wcześniej, wszystkie inne urządzenia pokażą dokładną zmianę po włączeniu lub wyłączeniu rozszerzenia. Jednak aby odinstalować rozszerzenia ze wszystkich swoich urządzeń, musisz je odinstalować z każdego urządzenia osobno, co jest niewielką niedogodnością.

Wskazówka: możliwość udostępniania rozszerzeń na urządzeniach Apple to kluczowa zaleta korzystania z przeglądarki Safari w przeglądarce Chrome. Chcesz wydobyć jeszcze więcej z komputera Mac? Poznaj ponad 10 sposobów na ulepszenie korzystania z komputera Mac dzięki systemowi macOS Ventura.

Która przeglądarka jest wydajniejsza?

Najlepsza przeglądarka dla Ciebie to kwestia osobistych preferencji. Zarówno Chrome, jak i Safari są szybkie i pomysłowe, ale mają różne mocne i słabe strony. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, który potrzebuje wysoce konfigurowalnej przeglądarki z szerokim wyborem rozszerzeń, Chrome jest lepszym wyborem. Jeśli szukasz lekkiej i przyjaznej dla użytkownika przeglądarki z dobrą żywotnością baterii, Safari jest lepszą opcją. Ostatecznie najlepszym sposobem na podjęcie decyzji jest wypróbowanie obu przeglądarek i sprawdzenie, którą wolisz.

Często Zadawane Pytania

Jakie są alternatywne przeglądarki?

Jak wypada porównanie rozszerzeń Safari i Chrome?

Safari oferuje 66 rozszerzeń (w chwili pisania tego tekstu) dla swojej przeglądarki, czyli znacznie mniej niż Chrome. Wiadomo jednak, że Apple przedkłada jakość nad ilość. W przypadku większości rozszerzeń Chrome Safari ma rozszerzenie, które służy temu samemu celowi.

Indeks
 1. 1. Ustaw Safari jako domyślną przeglądarkę
 2. 2. Importuj zakładki, hasła i inne ustawienia
 3. 3. Znajdź i zainstaluj rozszerzenie
 4. 4. Włącz rozszerzenie
 5. 5. Odinstaluj lub wyłącz rozszerzenie
 6. 6. Udostępniaj rozszerzenia na innych urządzeniach
 7. Która przeglądarka jest wydajniejsza?
 8. Często Zadawane Pytania
  1. Jakie są alternatywne przeglądarki?
  2. Jak wypada porównanie rozszerzeń Safari i Chrome?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up