Jak korzystać z aplikacji Apple Freeform na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac

Kiedy nadejdzie czas wizualizacji swoich myśli i koncepcji, aplikacja Apple Freeform Whiteboard będzie idealnym narzędziem na iPhone'a, iPada i Maca. Ta zaawansowana aplikacja zwiększająca produktywność umożliwia samodzielne przeprowadzanie burzy mózgów lub dzielenie się pomysłami z innymi, korzystając ze wszystkich narzędzi potrzebnych do urzeczywistnienia pomysłów.

Jak skonfigurować Apple Freeform

Aby korzystać z bezpłatnej aplikacji Freeform Whiteboard, upewnij się, że Twoje urządzenia Apple są aktualne. Twój iPhone, iPad lub Mac będzie musiał zostać zaktualizowany do systemu iOS 16.2, iPadOS 16.2 lub macOS Ventura 13.1 lub nowszego.

Na iPhonie i iPadzie ikona aplikacji będzie widoczna na ekranie głównym. Na komputerze Mac znajdziesz go w folderze Aplikacje lub w Launchpadzie.

 1. Gdy po raz pierwszy otworzysz aplikację, zostaniesz zapytany, czy chcesz włączyć synchronizację iCloud. Umożliwia to dostęp do tablic na innych urządzeniach Apple. Wybierz „Przejdź do ustawień” na iPhonie lub iPadzie i otwórz aplikację Ustawienia. Na komputerze Mac otwórz aplikację Ustawienia systemowe.
 1. Wybierz swój Apple ID u góry. Wybierz „iCloud” i włącz przełącznik „Freeform”.
 1. Możesz zostać poproszony o połączenie lokalnych danych Freeform z danymi w iCloud. Wybierz „Scal”, aby kontynuować.

Po skonfigurowaniu Freeform na swoim urządzeniu możesz korzystać z jego funkcji.

Wskazówka: jeśli szukasz sposobu na podpisanie dokumentu PDF na komputerze Mac, aplikacja Podgląd będzie działać znacznie efektywniej niż Freeform. Możesz nawet użyć iPhone'a lub iPada, aby przenieść swój podpis na komputer Mac.

Jak utworzyć tablicę o dowolnym kształcie

Utwórz tablicę za pomocą prostego dotknięcia lub kliknięcia w trybie Freeform:

 1. Wybierz ikonę Utwórz tablicę (ołówek w kwadracie) u góry okna aplikacji.
 1. Gdy wyświetli się pusta tablica, w lewym górnym rogu zobaczysz domyślną nazwę „Bez tytułu”, którą możesz zmienić. Na iPhonie kliknij trzy kropki i wybierz „Zmień nazwę”.
 1. Na iPadzie kliknij strzałkę obok nazwy i wybierz „Zmień nazwę”.
 1. Na komputerze Mac zaznacz bieżący tekst i zastąp go własnym.
 1. Możesz użyć opcji powiększenia w lewym dolnym rogu, aby zwiększyć lub zmniejszyć przestrzeń na planszy. Użyj rozwijanego pola powiększenia lub przycisków plus i minus, aby wybrać wartość procentową.

Wskazówka: Dowiedz się, jak powiększać i pomniejszać na komputerze Mac.

Jak dodawać elementy do tablicy o dowolnym kształcie

Dzięki Freeform możesz dodawać do swojej tablicy wszelkiego rodzaju elementy, aby gromadzić i prezentować swoje pomysły. Możesz także dostosować każdy element do przestrzeni, zmienić czcionkę lub wybrać kolor.

Opcje dostosowywania znajdują się w różnych miejscach na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych. Na iPhonie i iPadzie te opcje znajdują się na pasku narzędzi elementu.

Na komputerze Mac musisz kliknąć element prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić dodatkowe opcje.

Dodaj karteczkę

 1. Wybierz ikonę karteczki samoprzylepnej na pasku narzędzi, aby dodać notatkę na tablicy, a następnie wprowadź tekst.
 1. Przeciągnij róg, aby zmienić rozmiar notatki, lub zaznacz ją, aby przeciągnąć ją w inne miejsce na tablicy.
 1. Stuknij lub kliknij notatkę, aby otworzyć pasek narzędzi, a następnie wybierz inny kolor, utwórz listę lub zmień format, wyrównanie lub rozmiar czcionki.

FYI: czytaj dalej, aby poznać inne sposoby dodawania notatki na komputerze Mac.

Wstaw kształt

 1. Wybierz ikonę Kształt na pasku narzędzi, aby umieścić kształt na tablicy. W wyskakującym oknie możesz wybierać spośród kategorii, takich jak Podstawowe, Geometria, Zwierzęta, Aktywności i inne. Alternatywnie możesz wyszukać konkretny kształt, korzystając z ikony lupy.
 1. Przeciągnij róg, aby zmienić rozmiar kształtu, lub zaznacz go, aby przeciągnąć go w inne miejsce na tablicy.
 1. Stuknij lub kliknij kształt, aby otworzyć pasek narzędzi, a następnie zmień kolor, dodaj obramowanie i sformatuj tekst w kształcie.

Dodaj pole tekstowe

 1. Wybierz ikonę pola tekstowego na pasku narzędzi i dodaj do niego tekst.
 1. Przeciągnij róg lub krawędź, aby zmienić rozmiar pola tekstowego, lub zaznacz je, aby przeciągnąć i przenieść w dowolne miejsce.
 1. Stuknij lub kliknij pole tekstowe, aby wyświetlić pasek narzędzi, a następnie wybierz kolor czcionki, utwórz listę lub dostosuj format, wyrównanie lub rozmiar czcionki.

Wstaw zdjęcia, filmy lub łącza

 1. Wybierz ikonę multimediów na pasku narzędzi, aby dodać zdjęcie, film lub łącze. Możesz także wstawić zeskanowany dokument, użyć aparatu w urządzeniu lub na komputerze Mac dodać szkic z aplikacji Freeform na iPhonie lub iPadzie.
 1. Stuknij lub kliknij multimedia, które chcesz dodać, aby wyświetlić pasek narzędzi i wykonać dodatkowe czynności:
 • Zdjęcia: zastąp obraz, przytnij go lub wyświetl w trybie pełnoekranowym. Możesz także zastosować cień, zaokrąglić rogi i zablokować obraz w miejscu.
 • Filmy: zastąp wideo lub obejrzyj je w trybie pełnoekranowym. Podobnie jak zdjęcia, możesz zastosować cień, dodać zaokrąglone rogi i zablokować jego położenie.
 • Połączyć: edytuj link, otwórz go w przeglądarce, zduplikuj link lub zablokuj jego pozycję na tablicy.

Dobrze wiedzieć: nie wiesz, jak edytować wideo na komputerze Mac? Możemy Ci pokazać, jak to zrobić!

Dodaj plik

 1. Na iPhonie i iPadzie dotknij ikony multimediów i wybierz „Wstaw z”, aby dodać plik.
 1. Na komputerze Mac kliknij ikonę Wybierz plik, aby dodać plik.
 1. Po zlokalizowaniu i wstawieniu pliku wybierz go, aby wykonać dodatkowe czynności. Możesz zastąpić plik, wyświetlić go w trybie pełnoekranowym, zablokować jego położenie lub dodać opis.

Użyj znaczników

 1. Na iPhonie i iPadzie zauważysz ikonę Oznaczenia na pasku narzędzi. Stuknij, aby wyświetlić narzędzia do oznaczania, takie jak pióro, marker i gumka.
 1. Korzystając ze znaczników, możesz także zapisywać tekst palcem na iPhonie lub pisać Apple Pencil na iPadzie.

Inne opcje planszy o dowolnym kształcie

Możesz także powielić tablicę, ustawić ją jako ulubioną, ukryć układ siatki, wyeksportować tablicę jako plik PDF lub wydrukować całą tablicę Freeform.

Na iPhonie otwórz tablicę i stuknij trzy kropki u góry, a następnie wybierz czynność.

Na iPadzie kliknij strzałkę obok nazwy tablicy i wybierz czynność.

Na komputerze Mac kliknij tablicę prawym przyciskiem myszy, aby powielić tablicę lub dodać ją do ulubionych.

Aby wyeksportować lub wydrukować na komputerze Mac, otwórz tablicę, wybierz „Plik” z paska menu i wybierz opcję.

Dobrze wiedzieć: dowiedz się, jak udostępniać pliki między komputerami Mac i PC w sieci.

Jak współpracować na tablicy o dowolnym kształcie

Jeśli potrzebujesz pracy na tablicy z kimś innym, Freeform zapewnia prosty sposób współpracy.

 1. Otwórz tablicę i wybierz przycisk Udostępnij w prawym górnym rogu.
 1. Zanim wybierzesz metodę udostępniania, możesz dostosować uprawnienia w górnej części wyskakującego okna udostępniania. Wybierz „Tylko zaproszone osoby mogą edytować”.
 1. Zobaczysz ustawienia dostępu i uprawnień wraz z opcją zezwalającą innym na zapraszanie większej liczby osób na tablicę. Możesz także dostosować te ustawienia później.
 1. Wybierz osobę, do której chcesz wysłać tablicę w Wiadomościach, lub wybierz aplikację taką jak Mail, Slack lub inną opcję, w zależności od ustawień udostępniania, aby udostępnić tablicę.

Edytuj udostępnione tablice o dowolnym kształcie

Po udostępnieniu tablicy innym osobom możesz zarządzać uprawnieniami tablicy, zapraszać inne osoby lub przestać udostępniać tablicę.

 1. Wybierz ikonę współpracowników w prawym górnym rogu i wybierz „Zarządzaj tablicą udostępnioną”.
 1. Możesz użyć znaku plus, aby zaprosić więcej osób, dostosować uprawnienia u dołu i pozwolić współpracownikom na dodawanie innych osób. Dodatkowo możesz skopiować link na tablicę lub przestać go udostępniać za pomocą opcji znajdujących się na dole ustawień.

Jak zarządzać tablicami o dowolnym kształcie

Gdy za każdym razem otworzysz opcję Freeform, z przodu i na środku zostaną wyświetlone Wszystkie tablice, dzięki czemu będziesz mógł wybrać jedną, nad którą będziesz pracować. Po lewej stronie na iPadzie lub komputerze Mac albo za pomocą strzałki na iPhonie możesz także wybierać spośród opcji Ostatnie, Udostępnione i Ulubione. Jeśli usunąłeś tablice, zobaczysz także usunięte tablice, które pozostają dostępne przez maksymalnie 30 dni.

 1. Aby zobaczyć dodatkowe czynności na iPhonie i iPadzie, naciśnij i przytrzymaj tablicę, a na komputerze Mac kliknij tablicę prawym przyciskiem myszy. Możesz zmienić nazwę, dodać do ulubionych, udostępnić, powielić lub usunąć tablicę.
 1. Na komputerze Mac możesz także łatwo przełączać się między tablicami, wyświetlając wiersz kart u góry, podobnie jak w przeglądarce Safari. Wybierz „Widok -> Pokaż pasek kart” na pasku menu.
 1. Kliknij znak plus na karcie po prawej stronie, aby utworzyć nową tablicę i przełączać się między otwartymi tablicami za pomocą zakładek.

Wskazówka: czy udostępnione tablice Freeform nie synchronizują się prawidłowo? Może to być problem z siecią. Dowiedz się, jak rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac i zerwane połączenia, postępując zgodnie z naszym przewodnikiem.

Często Zadawane Pytania

Czy istnieje widżet aplikacji Freeform?

Niestety, nie jest jeszcze dostępny ekran główny ani widżet Centrum powiadomień Freeform dla telefonu iPhone, iPada ani komputera Mac. Mamy nadzieję, że jest to funkcja, którą Apple wprowadzi później.

Czy mogę usunąć aplikację Freeform?

Aplikację Freeform na iOS lub iPadOS możesz odinstalować tak samo, jak każdą inną aplikację. Jednak w chwili pisania tego tekstu nie można odinstalować aplikacji na systemie macOS.

Czy Freeform jest dostępny w systemie Windows?

Niestety w chwili pisania tego tekstu aplikacja Freeform nie jest dostępna w systemie Windows.

Indeks
 1. Jak skonfigurować Apple Freeform
 2. Jak utworzyć tablicę o dowolnym kształcie
 3. Jak dodawać elementy do tablicy o dowolnym kształcie
  1. Dodaj karteczkę
  2. Wstaw kształt
  3. Dodaj pole tekstowe
  4. Wstaw zdjęcia, filmy lub łącza
  5. Dodaj plik
  6. Użyj znaczników
  7. Inne opcje planszy o dowolnym kształcie
 4. Jak współpracować na tablicy o dowolnym kształcie
  1. Edytuj udostępnione tablice o dowolnym kształcie
 5. Jak zarządzać tablicami o dowolnym kształcie
 6. Często Zadawane Pytania
  1. Czy istnieje widżet aplikacji Freeform?
  2. Czy mogę usunąć aplikację Freeform?
  3. Czy Freeform jest dostępny w systemie Windows?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up