Jak sformatować dysk zewnętrzny w systemie OS X

Większość dysków zewnętrznych jest dostarczana w formatach powszechnie rozpoznawanych przez prawie wszystkie systemy operacyjne (FAT, patrzę na ciebie), ale może się zdarzyć, że będziesz chciał całkowicie wyczyścić dysk i/lub skonfigurować go tak, aby był zgodny z Tylko linia Apple Mac. Tak czy inaczej, będziesz chciał odpowiednio sformatować dysk.

Formatowanie dysku zewnętrznego na komputerze Mac jest dość łatwe, chociaż nie jest tak oczywiste i oczywiste jak na komputerze PC. Możesz sformatować dysk w systemie OS X za pomocą dwóch aplikacji: Narzędzia dyskowego i Terminalu

Poniżej szczegółowo opiszemy obie te metody.

Formatowanie dysku za pomocą Narzędzia dyskowego

Formatowanie dysku za pomocą narzędzia dyskowego Apple jest najłatwiejszą i najprostszą metodą z tych dwóch. Aby sformatować dysk za pomocą narzędzia dyskowego Apple, wykonaj poniższe czynności.

1. Otwórz Narzędzie dyskowe na komputerze Mac. Możesz to zrobić, wyszukując go w Spotlight lub przechodząc do „Aplikacje -> Narzędzia” i otwierając Narzędzie dyskowe.

2. Z lewego panelu wybierz dysk, który chcesz sformatować.

3. Na środku, u góry okna, zobaczysz opcję „Wymaż” dysk.

4. Po kliknięciu będziesz mieć możliwość zmiany nazwy dysku, wybrania żądanego formatu dysku (więcej o tym później) i wyboru schematu dysku.

5. Gdy już wszystko wybierzesz, po prostu kliknij Usuń, a otrzymasz nowo sformatowany dysk.

Formatowanie dysku za pomocą terminala

Ta metoda jest skierowana do zaawansowanych użytkowników, którzy lubią używać Terminalu do pracy na swoim komputerze Mac. Jest to trochę dłuższe, ale często przydaje się, gdy Narzędzie dyskowe z jakiegoś powodu odmawia wykonania żądanej akcji.

Aby sformatować dysk zewnętrzny za pomocą terminala, wykonaj poniższe czynności:

1. Otwórz Terminal za pomocą Spotlight lub otwierając aplikację w „Aplikacje -> Narzędzia”.

2. Wpisz następujące polecenie w Terminalu:

3. Po wprowadzeniu polecenia pojawi się lista podłączonych zewnętrznych dysków twardych do komputera Mac.

4. Należy zanotować konkretny identyfikator dysku zewnętrznego, który będziesz formatować: można go znaleźć przed konkretnym dyskiem. Na przykład identyfikator głównego dysku zewnętrznego to „dysk2”.

5. Po zanotowaniu identyfikatora dysku wpisz w Terminalu następujące polecenie i zastąp każdy termin w następujący sposób:

discutil EraseDisk JHFS+ nazwa dysku identyfikator dysku

W powyższym poleceniu zmień „JHFS+” na „HFS+", jeśli chcesz wolumin, który nie jest kronikowany. Zmień „nazwę dysku” na nową nazwę, którą chcesz dla tego dysku i zamień „diskidentifier” na identyfikator dysku uzyskany z Narzędzia dyskowego. Jeśli chcesz sformatować ponownie, zamień „kasowanie dysku” na „reformatuj” i usuń części polecenia „JHFS+” i „nazwa dysku”.

Użyj EraseDisk, aby wymazać cały dysk zewnętrzny, lub EraVolume, jeśli chcesz tylko wymazać określoną partycję. Na przykład użyłbym „disk2s2”, gdybym chciał usunąć Bez tytułu tylko w poniższym przykładzie:

Po zakończeniu naciśnij klawisz Enter, a dysk powinien zostać całkowicie wymazany i sformatowany.

Formaty dysków

Dzięki Narzędziu dyskowemu masz 3 główne formaty, do których możesz wymazać dysk.

MS - DOS (FAT)

MS-DOS (FAT) to najpopularniejszy format wśród zewnętrznych dysków twardych, ponieważ umożliwia zarówno odczyt, jak i zapis w prawie wszystkich systemach operacyjnych, w tym Windows i OS X. Jednym z głównych ograniczeń tego formatu jest to, że nie można w nim zapisywać plików większych niż 4 GB, co może być sporym niepowodzeniem. Poza tym będzie to format, którego będziesz chciał używać, jeśli potrzebujesz dysku ze kompatybilnością krzyżową do szybkich transferów lub tymczasowego przechowywania. Większość dysków jest fabrycznie sformatowana w systemie MS - DOS (FAT).

ExFAT

ExFAT jest dla tych z Was, którzy mają trudności z używaniem FAT przy wszystkich ograniczeniach, zwłaszcza przy przesyłaniu dużych plików. ExFAT jest w zasadzie rozszerzeniem FAT, które pozwala na zapisywanie plików o większym rozmiarze i nie tylko. Należy pamiętać, że ExFAT jest kompatybilny tylko z wersjami systemu Windows późniejszymi niż Vista.

Rozszerzony system OS X

OS X Extended to natywny format dysku Mac. Twój wewnętrzny dysk Macintosh jest również sformatowany w tym formacie. Zaleca się używanie tego formatu zawsze, gdy konieczne jest użycie dysku zewnętrznego wyłącznie z systemem OS X.

Jedną z interesujących funkcji systemu OS X Extended jest to, że rozróżniana jest wielkość liter, tzn. jeśli nazwiesz plik „BeachShot1”, system OS X zobaczy ten plik jako inny niż podobny plik o nazwie „beachshot1”.

Podczas formatowania dysku w systemie OS X Extended będziesz mieć cztery główne opcje:

 • OS X Extended (w dzienniku)
 • OS X Extended (wielkość liter ma znaczenie, dziennik)
 • OS X Extended (kronikowany, szyfrowany)
 • OS X Extended (wielkość liter ma znaczenie, kronikowany, szyfrowany)

Kronikowanie to w zasadzie funkcja rozszerzenia formatu, która gwarantuje, że pliki zostaną w całości zapisane na dysku w lokalizacji zwanej Kroniką, zanim zostaną zapisane jako dane zapisane, co pomaga zagwarantować integralność plików w przypadku zakłóceń, takich jak utrata zasilania, awaria dysku itp.

Szyfrowanie, jak sama nazwa wskazuje, gwarantuje, że Twój dysk i jego zawartość zostaną zaszyfrowane.

Jeśli masz jakieś pytania lub zapytania, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Indeks
 1. Formatowanie dysku za pomocą Narzędzia dyskowego
 2. Formatowanie dysku za pomocą terminala
 3. Formaty dysków
  1. MS - DOS (FAT)
  2. ExFAT
  3. Rozszerzony system OS X

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up