Jak przenieść dane użytkownika na nowy komputer Mac bez Time Machine

Time Machine i Asystent migracji mogą być przydatne, jeśli chcesz skopiować całą konfigurację z jednego komputera na drugi. Jeśli jednak wolisz posprzątać dom na nowym komputerze i selektywnie przenosić pliki bez utraty wszystkich preferencji użytkownika, możesz to zrobić. Musisz tylko wiedzieć, które pliki przenieść.

Jeśli chcesz skopiować absolutnie wszystko, to prawdopodobnie nie jest to metoda dla Ciebie – Asystent migracji będzie działał trochę lepiej. Jeśli jednak interesuje Cię przechwytywanie preferencji związanych z systemem operacyjnym, takich jak ustawienia Docka i gładzika, powinno Cię tam dotrzeć.

Indeks
  1. Konfigurowanie nowego komputera Mac
  2. Przygotuj nośniki transferowe
  3. Folder domowy
  4. Preferencje użytkownika
  5. Aplikacje
  6. Kończąc

Konfigurowanie nowego komputera Mac

Ponieważ będziesz kopiować dokładne ustawienia ze starego komputera Mac, musisz się upewnić, że użytkownik nowego komputera Mac jest skonfigurowany w taki sam sposób, jak stary użytkownik. Najważniejszą rzeczą jest tutaj nazwa konta lub krótka nazwa Twojego konta. Jeśli nie masz pewności, co to jest, spójrz na nazwę swojego folderu domowego. Będzie taka sama jak nazwa Twojego konta.

Upewnij się, że nazwa konta użytkownika na nowym komputerze Mac jest dokładnie taka sama.

Przygotuj nośniki transferowe

Najprostszym sposobem obsługi tego procesu jest użycie dysku USB. Jeśli go nie masz, możesz również użyć dysku twardego. Można nawet skorzystać z pamięci sieciowej, ale jeśli przesyłamy dużo danych przez Wi-Fi, nie będziemy się dobrze bawić.

Może to być pomocne podczas porządkowania multimediów w celu odtworzenia oryginalnej ścieżki pliku. Na przykład, jeśli masz plik z /Users/alexander/Library/Preferences, możesz umieścić go w folderze o dokładnie tej samej ścieżce pliku. Dzięki temu nie zgubisz ich w nowym systemie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pliki preferencji umieszczone w niewłaściwym miejscu są bezużyteczne.

Folder domowy

Zawartość folderu domowego oczywiście musi zostać przesłana na nowy komputer Mac. Większość użytkowników przechowuje tutaj swoje pliki, więc skopiowanie zawartości na nowy komputer Mac nie stanowi żadnego problemu.

Skopiuj wszystko oprócz folderu Library. Możesz kopiować pliki, przeciągając i upuszczając, tak jak w przypadku zwykłego katalogu. Następnie zajmiemy się Twoim folderem Biblioteki.

Preferencje użytkownika

W systemie macOS preferencje użytkownika można przechowywać w kilku miejscach. Lokalizacja kanoniczna to ~/Library/Preferences, z której zazwyczaj korzysta aplikacja systemowa macOS.

Aby się tam dostać, znajdź folder Library w folderze użytkownika.

Możesz także wybrać opcję „Przejdź do folderu…” w menu Findera, a następnie wpisać ~/Library/Preferences.

W tym folderze znajdziesz mnóstwo list właściwości lub PLIST. Są to rzeczywiste pliki zawierające Twoje preferencje.

Można tu wybrać dwie trasy. Pierwszym z nich jest skopiowanie każdego pliku. Jeśli jednak nie skopiujesz także wszystkich aplikacji powiązanych z tymi preferencjami, otrzymasz mnóstwo śmieci.

Lepiej skopiować wszystko, co zaczyna się od com.apple. Są to preferencje, które dotyczą wyłącznie programów systemu macOS, takich jak Dock i innych produktów Apple, takich jak Final Cut Pro. Jest to moja preferowana metoda, która umożliwia wychwytywanie najbardziej istotnych elementów.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, przeciągnij i upuść wybrane pliki do odpowiedniego folderu na nośniku transferu.

Aplikacje

Kopiowanie aplikacji jest trudne. Nie wszystkie aplikacje umieszczają swoje pliki w tym samym miejscu, więc zazwyczaj będziesz musiał przeszukać system, aby upewnić się, że masz wszystko. Z tego powodu zalecałbym świeżą instalację w nowym systemie.

Jeśli musisz ręcznie skopiować aplikację, powinieneś spróbować zabrać ze sobą jej pliki. Możemy zmienić cel Narzędzie do czyszczenia aplikacji aby pomóc nam znaleźć je wszystkie.

AppCleaner pomaga użytkownikom odinstalować aplikacje, ujawniając wszystkie pliki powiązane z daną aplikacją. Działa poprzez wyszukiwanie w kilku określonych miejscach plików zawierających nazwę aplikacji.

Wyszukaj pliki aplikacji, upuszczając jej ikonę w oknie AppCleaner.

Aby wyświetlić lokalizację pliku w Finderze, kliknij szkło powiększające.

Niektóre pliki nie będą potrzebne. Nie potrzebujesz dzienników, raportów o awariach ani niczego przechowywanego w /var/. Wszystkie te komponenty zostaną w razie potrzeby odbudowane w nowym systemie. Pliki w ~Library/Application Support/ zwykle również nie są potrzebne.

Prawdopodobnie nie będzie można kopiować większych aplikacji, takich jak Photoshop. Tego typu programy zaśmiecają system plikami i trudno jest je wszystkie zdobyć. Istnieją również pliki licencji, do których prawdopodobnie nie masz dostępu. Możesz osobno eksportować obszary robocze i skróty klawiaturowe i zwykle ludzie chcą to zachować.

Kończąc

Po załadowaniu nośnika transferu skopiuj wszystko do nowego systemu i uruchom ponownie. Przetestuj wszystko i upewnij się, że skopiowałeś najważniejsze dla siebie rzeczy, zanim wyrzucisz starą maszynę.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up