Jak przełączać klawisze Control i Command w systemie Mac OS X

Jeśli właśnie przerzuciłeś się na system Mac OS X ze zwykłego systemu operacyjnego Windows, z którego korzystałeś przez całe życie, możesz mieć trudności z przystosowaniem się do klawiatury, zwłaszcza klawiszy Control i Command.

W systemie Windows większość skrótów klawiaturowych obsługuje się za pomocą klawisza Control. Naciśnij „Ctrl + A”, aby zaznaczyć wszystko, „Ctrl + C”, aby skopiować i „Ctrl + V”, aby wkleić. Jeśli chodzi o Mac OS X, konfiguracja jest zupełnie odwrotna. Mimo że klawiatura jest wyposażona w przycisk sterowania, w przypadku większości skrótów klawiaturowych używany jest przycisk „Polecenie”. Musisz nacisnąć „Cmd + A”, aby zaznaczyć wszystko, „Cmd + C”, aby skopiować i „Cmd + V”, aby wkleić.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do konfiguracji klawiatury, w systemie Mac OS X dostępne jest ustawienie umożliwiające ponowne przypisanie klawisza modyfikującego. W ten sposób możesz zmienić funkcjonalność „Sterowania” i „Poleceń” i sprawić, by działały jak Windows.

1. W systemie Mac OS X otwórz „Preferencje systemowe” w Launchpadzie.

2. Kliknij opcję Klawiatura.

3. Kliknij przycisk „Klawisze modyfikujące…” w prawym dolnym rogu.

4. W polu „Klawisz Control (^)” zmień go na „Polecenie”. W polu „Klucz polecenia” zmień go na „Kontrola”. Kliknij OK.

Jeśli planujesz na stałe przejść na system Mac OS X, lepszym rozwiązaniem może być dalsze używanie Command jako klawisza modyfikującego i przyzwyczajenie się do tego. Przyzwyczajenie się do nowego systemu zajmie Ci tylko chwilę. Jeśli jednak często przełączasz się między różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows na komputerze biurowym i Mac OS X na domowym laptopie, wówczas przełączanie przycisków Sterowania i Poleceń może po prostu uratować Twoje zdrowie psychiczne.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up