Dlaczego telefon komórkowy nie odbiera (brak sygnału)?

Jakie czynniki wpływają na siłę sygnału telefonu komórkowego i dlaczego telefon nie odpowiada lub ma kilka nacięć w niektórych obszarach lub punktach domu?

Jeśli sygnał telefonu nie odpowiada, przyczyny mogą być bardzo różne i często łączy się kilka przyczyn, które uniemożliwiają nawiązanie połączenia z najbliższą anteną w celu wykonywania połączeń lub surfowania po Internecie. W rzeczywistości może się zdarzyć, że sygnał jest kompletny i po kilku krokach słupki spadną do dwóch lub nawet mniej. Są domy, w których telefon nie odbiera, z wyjątkiem niektórych zakamarków, gdzie są martwe strefy, gdzie sygnał spada nawet do zera i idzie pół metra od pozycji, w której odbiera dobrze.

Dla tych, którzy chcą głębiej zagłębić się w ten bardzo powszechny problem z nowymi telefonami, pokażemy, czym one są w poniższym przewodniku, prosto i praktycznie Czynniki wpływające na siłę sygnału telefonu, rozumieć bo telefon nie odbiera i dlatego, że telefon nie ma sygnału w niektórych miejscach, nawet z certyfikowanym przez operatora zasięgiem 4G lub 5G.

Powody, dla których telefon nie odpowiada

1) Odległość od anteny do operatora

Każdy telefon komunikuje się za pomocą fal radiowych, które stają się coraz słabsze w miarę przechodzenia przez przestrzeń atmosferyczną. Oznacza to, że sygnał będzie słaby lub nawet nieobecny, jeśli telefon będzie bardzo daleko od anteny operatora. Ta sytuacja jest trudna do opanowania w bardzo dużych miastach, takich jak Rzym czy Mediolan, ale jest bardzo powszechna na przedmieściach, w dzielnicach lub na słabo zaludnionych obszarach (takich jak wzgórza i góry), gdzie anteny są daleko. inne i może się zdarzyć, że znajduje się na odludziu.

Telefon może teoretycznie połączyć się z anteną w odległości do 70 kilometrów, chociaż ze względu na sposób działania telefonu, rzeczywisty limit zmniejsza się do 30 kilometrównawet w idealnych warunkach bez przeszkód i zakłóceń. Jeśli nie znajdujesz się w pobliżu anteny, jedynym sposobem na odebranie sygnału przez telefon jest zbliżenie się do niej. Te wartości zasięgu maleją wraz z przejściem na nowe technologiektóre wymagają różnych częstotliwości pracy: mają dobry sygnał 4G antena nie powinna znajdować się dalej niż 10 kilometrów, podczas gdy w przypadku Technologia 5G najlepszy odbiór jest osiągany tylko w odległości poniżej 5 kilometrów.

Z kolei w mieście odległość jest w większości przypadków czynnikiem pomijalnym, ponieważ anten jest wiele i znajdują się na prawie każdym rogu ulicy: Jeśli telefon nie trzyma się dobrze, z pewnością jest inny powód.

2) przeszkody i bariery dla sygnału (morfologia terenu)

Fale radiowe rozchodzą się w linii prostej od telefonu do wieży, na której znajduje się antena: Jeśli na tej ścieżce znajduje się poważna przeszkoda (np. wzgórze, las lub pasmo górskie), fale radiowe mają duże trudności z pokonaniem przeszkód, dopóki sygnał nie zostanie ostatecznie utracony (nawet jeśli na papierze jesteśmy w zasięgu odbioru sygnał). Z tego samego powodu posiadanie znacznie gęściej rozmieszczonych anten sprawia, że ​​nierówności podłoża są mniejszym problemem w mieście.

Problem przeszkód w mieście reprezentują domy i budynki, ponieważ beton, stal, a większość materiałów budowlanych świetnie nadaje się do zatrzymywania fal radiowych w sieciach komórkowych. W garażach, piwnicach i piwnicach często nie ma sygnału telefonicznego, ponieważ podłoga bardzo dobrze chroni przed falami radiowymi, a resztę zrobią materiały budowlane, dzięki czemu nie ma możliwości telefonowania lub telefonowania przez Internet. Jeśli telefon nie odbiera w domu, powinien przejść do trybu online i znaleźć sygnał, wychodząc przez okno lub balkon.

3) Różny zasięg między operatorami

Anteny jednej strefy mogą służyć jednemu operatorowi telefonicznemu, a nie drugiemu: w pewnym punkcie miasta lub w określonej strefie jest więc możliwe, że TIM radzi sobie bardzo dobrze, podczas gdy WindTre lub Vodafone biorą swoje ze słabszym sygnałem lub nawet nie biorą. ich. ! Dotyczy to wszystkich operatorów, z niektóre obszary, w których sygnał jest lepszy, a inne, w których sygnał znacznie się zmienia.

W najbardziej odległych obszarach może się zdarzyć, że jest tylko jeden operator, podczas gdy inni nie mają sygnału ze względu na całkowity brak wież. O tej sytuacji mówiliśmy już w artykule o tym, jak Sprawdź zasięg sieci komórkowej we Włoszech.

4) warunki pogodowe

Fale radiowe przenikają przez atmosferę, aby dotrzeć do naszych telefonów: w słoneczne dni atmosfera nie jest przeszkodą w transmisji sygnału, ale podczas deszczu, burzy lub innych niestabilnych warunków pogodowych (mgła, śnieg itp.). Sygnał może być zatem zakłócony podczas burzy i jest zawsze silniejszy i bardziej stabilny, gdy niebo jest czyste, bez deszczu i bez mgły.

Jeśli potrzebujemy pilnie zadzwonić, lepiej, gdy na zewnątrz jest czyste niebo, zwłaszcza gdy jesteśmy w kraju lub gdy jesteśmy daleko od zaludnionych ośrodków, być może informując nas o tym Aplikacja pogodowa na Androida i Aplikacja pogodowa na iPhone'a.

5) Użytkownicy zalogowani w tym samym czasie

Anteny transmisji sygnału zachowują się jak duże routery WiFi, takw ten sposób obsługuje kilka jednoczesnych połączeń. W dużych miastach anten jest dużo i użytkownik może połączyć się z najwolniejszymi (niekoniecznie najbliższymi); Inaczej sytuacja wygląda na mniej zaludnionych obszarach wiejskich, gdzie często istnieje jeden oddział, który obsługuje wszystkich użytkowników poruszających się po okolicy lub mieszkających na przedmieściach.

Zabrudzenie anteny nadawczej jest również przyczyną problemów z siecią w niektórych obszarach turystycznych (np. wioski wypoczynkowe, nad morzem), zwłaszcza z połączeniem danych do Internetu. Gdy anten jest niewiele, a kilka jest prawie pełnych podłączonych użytkownikówAby powitać nowych użytkowników, antena automatycznie zmniejsza prędkość wszystkich innych już podłączonych, z wyjątkiem bardzo niskich wartości prędkości (lub mocno zakłóconych połączeń).

Inne przypadki zaparć występują, gdy na przykład próbujesz wysłać życzenia noworoczne o północy lub gdy próbujesz zadzwonić lub połączyć się z Internetem na stadionie lub na koncercie, na którym wiele osób próbuje wysłać SMS-a lub połączyć się z internet podczas korzystania z telefonu.

6) ruch użytkownika

Jeśli przyjeżdżasz samochodem lub pociągiem, sygnał telefoniczny przychodzi i odchodzi. Ciągłe zmiany lokalizacji mogą wpływać na jakość sygnału, a im szybciej idziesz, tym bardziej niestabilny staje się sygnał telefonu Mocowanie do anten może nie być tak szybkie, jak pojazd, którym podróżujemy (Nawet przy 100 km/h utrzymanie połączenia przez ponad 5 minut może być trudne).

Polepszyło się wraz z wprowadzeniem technologii 5G, również intensywnie testowany w pociągach przy prędkości 300 km/h: sygnał jest znacznie stabilniejszy przy dużej prędkości, ale wiele anten jest niezbędnych, aby pokryć wszystkie obszary, na które ma wpływ duży ruch lub przejazd pociągów.

7) Zakłócenia środowiskowe

Fale radiowe z telefonów mogą zostać zakłócone, jeśli w pobliżu znajdują się duże zdalnie sterowane maszyny, takie jak dźwigi. Kiedy duże metalowe ramię żurawia zostanie przesunięte w celu zablokowania fal elektromagnetycznych, może stworzyć mały stożek cienia, tłumiąc pobliskie sygnały. Bardzo silne częstotliwości radiowe żurawia mogą wówczas zakłócać sygnały radiowe.

Nie zapominajmy o tym Zakłócenia z urządzeń gospodarstwa domowego: Bliskość modemów, routerów, inteligentnych telewizorów, konsol, kuchenek mikrofalowych, telefonów bezprzewodowych lub innych urządzeń elektronicznych może znacznie obniżyć jakość sygnału radiowego, aż całkowicie zniknie w „środku” radia, co zderza się z fale elektromagnetyczne przesyłane przez nasze urządzenia, sieci Wi-Fi sąsiadów i różne anteny radiowe w pobliżu naszego domu.

8) Telefon z problemami z odbiorem

Problemy z sygnałem może być również spowodowane przez sam telefon, który zamiast pozostawać w kontakcie z następną komórką, odbiera fale radiowe z bardziej odległej komórki, powodując nagłe zawalenie się nacięć odbiorczych. To wyjaśnia dlaczego dwa telefony, które wyglądają tak samo i u tego samego operatora telefonicznego Możesz osiągnąć zupełnie inny poziom krycia, nawet do punktu ogromnych różnic (jeden telefon, który nie odbiera sygnału, a drugi, który zamiast tego odbiera pełny sygnał).

W takich przypadkach, gdy mówimy o smartfonach z Androidem, możemy wypróbować kilka przydatnych aplikacji dla zoptymalizować odbiór sygnału telefonicznego,.

dyplom

Sygnał telefoniczny jest również bardzo skomplikowany do wyjaśnienia, zwłaszcza gdy mówimy o częstotliwościach radiowych, które celowo zignorowaliśmy tutaj. Jest tak wiele czynników, które zakłócają sygnał telefonu Więc nie zdziw się, jeśli jakiś zakątek Twojego domu nie działa (martwe centrum), nawet jeśli przejdziesz kilka metrów, możesz dzwonić lub surfować po Internecie. Jeśli sygnał jest stabilny, ale słaby, możemy też? Rozważ zakup wzmacniacza telefonicznego, aby poprawić odbiór, jakWzmacniacz sygnału komórkowego ANTLENT 4G.

Możemy również przeczytać nasze poradniki, aby dowiedzieć się więcej Jak korzystać ze smartfona bez danych SIM lub sygnału komórkowego oraz Jak zobaczyć siłę sygnału komórkowego na Androidzie i iPhonie?.

Indeks
 1. Powody, dla których telefon nie odpowiada
  1. 1) Odległość od anteny do operatora
  2. 2) przeszkody i bariery dla sygnału (morfologia terenu)
  3. 3) Różny zasięg między operatorami
  4. 4) warunki pogodowe
  5. 5) Użytkownicy zalogowani w tym samym czasie
  6. 6) ruch użytkownika
  7. 7) Zakłócenia środowiskowe
  8. 8) Telefon z problemami z odbiorem
  9. dyplom

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up