5 sposobów odzyskiwania usuniętych plików na komputerze Mac

Indeks
  1. 1. Opcja odłożenia
  2. 2. Cofnij ostatnią akcję
  3. 3. Kopia zapasowa wehikułu czasu
  4. 4. Skorzystaj z Terminalu
  5. 5. Ostatnio usunięte zdjęcia
  6. Zapobiegaj przyszłej utracie danych

Każdy z nas to przeżył: usuwanie pliku tylko po to, by zdać sobie sprawę, że zawierał on ważne informacje lub cenne zdjęcie rodzinne. Wbrew powszechnemu przekonaniu pliki nie muszą zostać utracone na zawsze, gdy trafią do Kosza. W tym przewodniku dowiesz się, jak odzyskać usunięte pliki na komputerze Mac.

1. Opcja odłożenia

Jeśli jeszcze nie opróżniłeś Kosza, możesz odzyskać usunięte pliki na komputerze Mac, korzystając z opcji „Odłóż”, wykonując poniższe czynności:

Kliknij na Śmieci ikona w Docku.

Kliknij prawym przyciskiem myszy przypadkowo usunięty plik i wybierz Położyć z powrotem.

Plik pojawi się teraz w lokalizacji, w której był ostatnio zapisany, zanim został usunięty. Jeśli nie pamiętasz, gdzie został zapisany, zawsze możesz skorzystać z funkcji wyszukiwania w Finderze, aby zlokalizować plik.

2. Cofnij ostatnią akcję

Drugim sposobem na przywrócenie ostatnio usuniętych plików na komputerze Mac jest użycie funkcji Cofnij. Ta metoda działa najlepiej, jeśli przypadkowo coś usunąłeś i od tego czasu nie wykonałeś żadnych innych czynności.

Aby skorzystać z tej funkcji, kliknij Edytować na górnym pasku menu, a następnie wybierz Cofnij ruch.

Notatka: Ta technika może cofnąć tylko jedną akcję. Jeśli więc po usunięciu pliku wykonałeś jakiekolwiek inne czynności, funkcja Cofnij nie pomoże w odzyskaniu usuniętych plików na komputerze Mac.

3. Kopia zapasowa wehikułu czasu

Jeśli opróżniłeś Kosz, dwie pierwsze metody nie pomogą w przywróceniu plików. Możesz jednak nadal odzyskać usunięte pliki na komputerze Mac, korzystając z kopii zapasowej Time Machine, pod warunkiem, że masz już włączoną funkcję Time Machine. Wykonaj poniższe kroki:

otwarty Znalazca i szukać Wehikuł czasu, a następnie kliknij, aby go otworzyć. Przeglądaj kopie zapasowe Time Machine, aby znaleźć taką, która jest nadal dostępna. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i kliknij Przywrócić. Wybrany element powróci do swojej poprzedniej lokalizacji, zanim został usunięty.

4. Skorzystaj z Terminalu

Bardziej znające się na technologii osoby mogą uruchomić Terminal, aby odzyskać usunięte pliki na komputerze Mac. Ta metoda nie wymaga żadnego prawnie zastrzeżonego oprogramowania, ale wymaga podstawowej znajomości poleceń terminala.

otwarty Terminalwpisz cd .Trash i naciśnij Enter, aby przejść do katalogu Kosz.

Wpisz ls -al ~/.Trash, aby wyświetlić listę wszystkich plików w folderze Kosz, nawet tych ukrytych. Znajdź plik, który chcesz przywrócić.

Po znalezieniu pliku wpisz

To polecenie wygodnie przenosi odzyskane pliki z powrotem na pulpit lub do początkowego miejsca, z którego zostały usunięte.

5. Ostatnio usunięte zdjęcia

Jeśli masz aplikację (np. Zdjęcia), w której utrzymuje ona plik Ostatnio usunięte folderze, może to być świetny sposób na odzyskanie utraconych plików/zdjęć.

Otwórz aplikację (np. aplikację Zdjęcia) i kliknij Ostatnio usunięte patka.

Kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz przywrócić, a następnie wybierz Odzyskiwać.

Należy pamiętać, że w przypadku aplikacji Zdjęcia zdjęcia pozostają tam przechowywane przez 30 dni po usunięciu, co oznacza, że ​​jeśli minęło więcej niż 30 dni, nie będzie można skorzystać z tej metody.

Zapobiegaj przyszłej utracie danych

Apple udostępnia wiele wbudowanych funkcji, które pomagają odzyskać usunięte pliki na komputerze Mac bez konieczności pobierania oprogramowania innych firm lub utraty innych danych.

Jednak zapobieganie jest zawsze najlepszym sposobem uniknięcia utraty ważnych plików. Spróbuj skorzystać z bezpłatnych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów Mac lub zainwestuj w najlepszą kopię zapasową w chmurze.

Wszystkie obrazy i zrzuty ekranu są autorstwa Joela Lima.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up