Raycast vs. Alfred: najlepszy program do uruchamiania aplikacji na komputer Mac

Indeks
  1. Konfigurowanie programów uruchamiających aplikacje Raycast i Alfred
  2. Opcje wyszukiwania
  3. Klawisz skrótu i ​​skróty
  4. Cechy
  5. Rozszerzenia Raycast a przepływy pracy Alfreda
  6. Bezpieczeństwo
  7. Cena
  8. Alfred kontra Raycast: który jest dla Ciebie?

Programy uruchamiające aplikacje to rozwinięcia wbudowanej w komputer Mac funkcji wyszukiwania Spotlight, zaprojektowane tak, aby pomóc Ci uruchamiać aplikacje, uruchamiać polecenia oraz szybciej i wydajniej poruszać się po laptopie przy użyciu samej klawiatury. Alfred od dawna cieszy się ugruntowaną popularnością wśród użytkowników komputerów Mac, oferując wszystkie funkcje Spotlight i dodatkowe funkcje, a niedawno pojawił się Raycast to kolejna alternatywa dla Spotlight i budzący grozę rywal Alfred. Chcesz znaleźć najlepsze narzędzie do uruchamiania aplikacji dla swojego Maca? Ten przewodnik zawiera szczegółowe zestawienie Raycast vs. Alfred.

do Twojej wiadomości: nie jesteś na Macu? Sprawdź najlepsze programy uruchamiające aplikacje dla systemów Windows i Linux.

Konfigurowanie programów uruchamiających aplikacje Raycast i Alfred

Raycast I Alfreda oba można pobrać bezpłatnie z ich oficjalnych stron internetowych i oba wymagają przejścia przez prostą konfigurację przy pierwszym uruchomieniu. Kiedy uruchamiasz Alfreda po raz pierwszy, możesz całkowicie pominąć konfigurację lub dostosować kilka ustawień.

Rozpoczęcie pracy w Raycast jest równie łatwe. Po pobraniu i uruchomieniu tego programu uruchamiającego aplikacje pojawia się okno powitalne i możesz rozpocząć konfigurację. Kiedy uruchamiasz program uruchamiający po raz pierwszy, możesz mieć ochotę przejrzeć jego ustawienia i zobaczyć jego funkcje.

Menu preferencji Alfreda ma rozbudowany i dobrze zorganizowany projekt. Składa się z okna z paskiem bocznym zawierającym różne zakładki, takie jak „Funkcje”. Raycast przyjmuje podejście typu „wszystko w jednym”. Otwarcie zakładki „Rozszerzenia” udostępnia długą listę różnych poleceń, aplikacji i rozszerzeń z opcją filtrowania elementów listy według typu.

W przypadku wyszukiwania Alfred zapewnia użytkownikom większy wybór w porównaniu do Raycast. Gdy otworzysz Alfreda za pomocą niestandardowego skrótu klawiszowego, pojawi się pasek wyszukiwania, w którym możesz wpisać różne polecenia, aby znaleźć i otworzyć pliki, przeszukać określone foldery lub wyszukać określone tagi.

Pasek wyszukiwania Raycasta nie jest tak prosty jak Alfreda i wygląda jak okno z sugestiami i poleceniami, a także menu akcji, które pojawia się po naciśnięciu Command + K.

Rozbudowane menu Action rekompensuje brak konkretnych poleceń wyszukiwania, takich jak Alfred's, oferując opcje takie jak „Uruchom w aplikacji”, „Pokaż w Finderze”, „Dodaj do ulubionych” itp.

Ogólnie rzecz biorąc, prosty pasek wyszukiwania Alfreda może być kojący wizualnie, ale brak menu akcji oznacza, że ​​musisz otwierać Preferencje za każdym razem, gdy chcesz dostosować ustawienie. Okno wyszukiwania Raycast na pierwszy rzut oka wydaje się nieco skomplikowane, ale jego menu Czynności umożliwia uruchamianie różnych funkcji bez konieczności osobnego otwierania menu uruchamiania.

Jeśli chodzi o surfowanie po Internecie, Alfred naprawdę się wyróżnia. Przejdź do opcji Wyszukiwarka internetowa w preferencjach programu uruchamiającego, aby wyświetlić długą listę wstępnie zdefiniowanych słów kluczowych umożliwiających korzystanie z różnych popularnych usług internetowych.

W przeciwieństwie do tego, w Raycast nie ma czegoś takiego jak lista słów kluczowych do wyszukiwania w sieci, ale ten program uruchamiający zawiera różne rozszerzenia, takie jak Google, które mogą konkurować z rozbudowanymi opcjami wyszukiwania w sieci firmy Alfred.

Warto wiedzieć: chcesz przeprowadzić wyszukiwanie z określonej lokalizacji? Dowiedz się, jak przeprowadzić wyszukiwanie w sieci w danym kraju.

Klawisz skrótu i ​​skróty

Zarówno Raycast, jak i Alfred pozwalają użytkownikom przypisywać skróty do aplikacji i poleceń, ale musisz wykonać zupełnie inne kroki w każdym programie uruchamiającym.

Konfigurowanie skrótu klawiszowego w Raycast jest łatwe. Możesz wybrać dowolne polecenie lub aplikację ze stacji dokującej i przypisać jej skrót z menu Czynności. Spowoduje to przejście do zakładki „Rozszerzenia” programu uruchamiającego, gdzie możesz także skonfigurować inne polecenia i rozszerzenia.

Konfigurowanie niestandardowych skrótów w Alfred nie jest tak proste i wymaga Przepływów pracy, funkcji premium, którą można odblokować tylko poprzez zakup Powerpack programu uruchamiającego. Co więcej, przepływy pracy Alfreda dają ci ogromną kontrolę nad twoim systemem i pozwalają projektować i uruchamiać polecenia, które mogą wykonywać zaawansowane zadania, takie jak liczenie słów w eseju, który piszesz i mówienie ci, czy powinieneś pisać więcej.

Choć przepływy pracy wydają się ekscytujące, konieczność przejścia przez złożony proces tylko po to, aby skonfigurować niestandardowy skrót, jest wadą. Co więcej, Raycast ma również podobne narzędzie, które umożliwia tworzenie niestandardowych poleceń skryptowych, ale nie trzeba tego robić w przypadku prostego zadania, takiego jak przypisanie dostosowanego skrótu klawiszowego do aplikacji lub polecenia.

Cechy

Raycast i Alfred mają podobne funkcje, ale działają inaczej w wielu aspektach. Na przykład jedną z cennych funkcji dostępnych w obu programach uruchamiających jest Historia schowka. Jest dokładnie tym, co sugeruje jego nazwa: podsumowaniem wszystkiego, co skopiowałeś do schowka systemowego.

W Alfredzie historia schowka jest prostą, abstrakcyjną listą. Nie daje dodatkowych opcji przypinania ani kategoryzowania elementów.

Raycast zawiera jednak bardziej obszerną listę i zapewnia więcej informacji o każdym elemencie. Możesz także filtrować historię schowka według typu pliku lub przypiąć żądane wpisy.

Kalkulator to kolejna wspólna cecha obu launcherów. Jest jednak znacznie mądrzejszy i obsługuje wiele zaawansowanych funkcji w Raycast. Możesz wykonać wiele obliczeń bez konkretnych poleceń, po prostu wpisując swój naturalny język. Obsługuje również przeliczanie walut i jednostek.

Kolejną funkcją dostępną wyłącznie w Raycast jest zarządzanie oknami. Ludzie zwracali się do Magnet i podobnych aplikacji, które pozwalały im zmieniać rozmiar i położenie okien, a smutną częścią tej historii było to, że te aplikacje nie były darmowe! Raycast jest jednak wyposażony w funkcję zarządzania oknami, dzięki czemu nie potrzebujesz innej aplikacji.

Pamiętaj, że prawie wszystkie funkcje Raycast są dostępne w darmowej wersji, którą możesz pobrać z oficjalnej strony programu uruchamiającego. W przeciwieństwie do tego, wiele funkcji Alfreda można odblokować tylko poprzez zakup Powerpack.

Wskazówka: dowiedz się więcej o aktualizacji Powerpack.

Rozszerzenia Raycast a przepływy pracy Alfreda

Niesamowitą rzeczą w Alfred i Raycast jest to, że oba pozwalają definiować nowe funkcje do wykonywania różnych zadań i każdy robi to na swój unikalny sposób.

Kiedy firma Alfred wprowadziła przepływy pracy, zapewniła programistom i programistom nową platformę, w której mogli wykorzystać swoją kreatywność i rozszerzyć funkcje firmy Alfred na różne sposoby. Możesz stworzyć własny przepływ pracy lub zainstalować interesujące, które napotkasz, zaprojektowane przez innych programistów.

Dobrą rzeczą w Alfred's Workflows jest to, że nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności programistycznych, aby je opracować. Jego platforma jest stosunkowo prosta, a na oficjalnej stronie Alfreda można znaleźć obszerne przewodniki.

Rozszerzenia Raycast działają podobnie do Alfred Workflows, co oznacza, że ​​dodają nowe funkcje do twojego programu uruchamiającego, ale zamiast tworzyć je samodzielnie, możesz otworzyć sklep Raycast i wybierać spośród szerokiej gamy bezpłatnych rozszerzeń open source. Nie jest przesadą stwierdzenie, że możesz znaleźć rozszerzenie na każdą potrzebę.

Nawet jeśli nie możesz znaleźć rozszerzenia, które odpowiada Twoim potrzebom, możesz je utworzyć samodzielnie. Zauważ, że proces ten nie jest tak uproszczony, jak projektowanie przepływu pracy w Alfred, ponieważ wymaga kodowania w terminalu komputera Mac.

Nie zawsze musisz opracowywać nowe rozszerzenie dla funkcji niestandardowej, o której myślisz. W przypadku mniej złożonych zadań Raycast oferuje Polecenia skryptowe, funkcję umożliwiającą pisanie spersonalizowanych poleceń na uproszczonej platformie. Oczywiście możesz też skorzystać ze skryptów napisanych przez innych.

Ogólnie rzecz biorąc, Alfred Workflows i Raycast Extensions mają służyć podobnym celom. Gama rozszerzeń dostępnych w sklepie Raycast jest dość obszerna, ale wciąż istnieje niewielka szansa, że ​​nie znajdziesz tego, czego szukasz. Chociaż opracowanie rozszerzenia nie jest tak proste, jak zaprojektowanie przepływu pracy, Raycast umożliwia tworzenie poleceń skryptowych w celu łatwiejszego dodawania mniej zaawansowanych funkcji do programu uruchamiającego.

Wskazówka: poznaj jedne z najlepszych przepływów pracy firmy Alfred, aby zwiększyć produktywność na komputerze Mac.

Bezpieczeństwo

Oba programy uruchamiające aplikacje opowiadają się za swoimi środkami bezpieczeństwa i polityką prywatności. Alfred jest całkowicie samofinansujący się, więc nie ma inwestorów, którzy zmuszaliby firmę do monitorowania danych użytkowników lub wyszukiwań w jakikolwiek sposób. Ponadto wszystkie przepływy pracy dostępne w Alfred Gallery są sprawdzane przez zespół w celu zapewnienia bezpieczeństwa, więc nie musisz się martwić żadnym złośliwym oprogramowaniem podszywającym się pod przepływ pracy innej firmy.

Raycast nie gromadzi również żadnych wrażliwych danych. Ponadto wszystkie rozszerzenia launchera są dokładnie sprawdzane, zanim pojawią się w sklepie. Co ważniejsze, zarówno Raycast, jak i jego rozszerzenia są automatycznie aktualizowane w celu usunięcia wszelkich błędów lub luk w zabezpieczeniach.

Cena

Raycast oferuje darmową wersję, która zawiera wszystkie podstawowe funkcje, takie jak opcje wyszukiwania, zarządzanie oknami, historię schowka i rozszerzenia. Możesz także kupić jeden z dwóch planów do kupienia, aby dodać ciekawe nowe funkcje do swojego programu uruchamiającego.

Raycast Pro jest dostępny za 10 USD miesięcznie (8 USD miesięcznie przy zakupie rocznym) i dodaje Raycast AI, synchronizację w chmurze, niestandardowe motywy i nieograniczoną historię schowka. Plan Team Pro, dostępny za 15 USD miesięcznie dla każdego użytkownika (12 USD miesięcznie przy zakupie rocznym), jest odpowiedni dla firm i zawiera wszystkie podstawowe i profesjonalne funkcje, a także nieograniczoną liczbę współdzielonych poleceń, szybkich linków, fragmentów i członków zespołu.

Alfred oferuje również bezpłatną wersję, ale większość jej funkcji jest zablokowana, chyba że kupisz Powerpack. Odblokowuje sekcję Przepływy pracy i podstawowe funkcje, takie jak historia schowka i zarządzanie hasłami. Pamiętaj, że darmowa wersja Raycast zawiera już te funkcje lub ich alternatywy.

Najnowszą wersję licencji Alfred's Powerpack można kupić za 42,60 USD. Opłata zostanie jednak ponownie naliczona za przyszłe uaktualnienia. Aby otrzymywać bezpłatne aktualizacje dożywotnie, musisz kupić pakiet Mega Supporter Powerpack za 74 USD.

Alfred kontra Raycast: który jest dla Ciebie?

Alfred to dobrze znany program do uruchamiania aplikacji dla komputerów Mac. Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem z licencją Powerpack i znasz się na tym programie uruchamiającym, nie zalecamy przełączania się na Raycast. Oszczędzisz sobie kłopotów z przyzwyczajeniem się do nowego programu uruchamiającego.

Ponadto, mając włączony Powerpack, funkcje Alfreda są równoległe do Raycasta, a przepływy pracy mogą być doskonałą alternatywą dla rozszerzeń i skryptów poleceń.

Jednak nowym użytkownikom zalecamy Raycast zamiast Alfreda. Jest pełen innowacyjnych funkcji i łatwy do opanowania.

Po pierwsze, możesz uzyskać dostęp do wszystkich podstawowych funkcji Raycast za darmo. Ponadto przewyższa Alfreda w kilku funkcjach, takich jak dostosowywanie skrótów klawiszowych, historia schowka i zarządzanie oknami. Wreszcie, plany premium Raycast są bardziej przystępne cenowo i dodają ekscytujące nowe funkcje, takie jak sztuczna inteligencja i synchronizacja z chmurą do darmowej wersji.

Jeśli ani Raycast, ani Alfred nie są dla Ciebie, sprawdź, jak zdobyć najlepszych menedżerów schowka na Maca i jak sobie z tym poradzić, gdy miejsce na iCloud jest pełne.

Obrazy i zrzuty ekranu autorstwa Farhada Pashaei.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up