6 sposobów uruchamiania oprogramowania Linux na komputerze Mac

Indeks
 1. 1. Użyj Menedżera pakietów MacPorts
 2. 2. Skonfiguruj Homebrew na komputerze Mac
 3. 3. Zwirtualizuj Linuksa za pomocą Parallels Desktop
 4. 4. Uruchom dowolną dystrybucję Linuksa z UTM
 5. 5. Zainstaluj Asahi Linux wraz z systemem macOS
 6. 6. Zbudowane oprogramowanie Linux od podstaw
 7. Często Zadawane Pytania
  1. Czy wszystkie aplikacje dla systemu Linux działają w systemie macOS?
  2. Czy mogę zastąpić system macOS systemem Linux na komputerze Mac?
  3. Czy aplikacje Linuksa działają wolniej w systemie macOS?

Jeśli kiedykolwiek chciałeś zanurzyć palce w rozległym oceanie oprogramowania Linux, ale lubisz wygodę komputera Mac, to jesteś we właściwym miejscu. Dzisiaj podzielimy się sześcioma metodami uruchamiania oprogramowania Linux na komputerze Mac – ułatwiając korzystanie z mocy oprogramowania open source i jednoczesne turbodoładowanie komputera Mac.

Wskazówka: Czy wiesz, że wszystkie wersje systemu macOS, w tym macOS Ventura, to systemy operacyjne oparte na systemie UNIX? Dowiedz się więcej o systemach UNIX i Linux oraz o różnicach między nimi, przeglądając nasz przewodnik.

1. Użyj Menedżera pakietów MacPorts

MacPorty to zarządzany przez społeczność menedżer pakietów zaprojektowany w celu uproszczenia procesu kompilowania, instalowania i aktualizowania oprogramowania typu open source na komputerze Mac. Zapewnia dostęp do tysięcy gotowych portów oprogramowania Linux i możesz zacząć z nim korzystać w kilku prostych krokach:

 1. Narzędzia linii poleceń Xcode firmy Apple są warunkiem wstępnym korzystania z MacPorts. Możesz zainstalować Xcode, otwierając Terminal na komputerze Mac i uruchamiając polecenie: xcode-select --install
 2. The Skrócona instrukcja obsługi zawiera przydatne pakiety dla wszystkich najnowszych wersji systemu macOS, a także łącza do starszych wersji dla systemu Mac OS X.
 3. Uruchom pobrany instalator i zakończ proces instalacji krok po kroku.
 1. Znajdź port oprogramowania Linux, które chcesz zainstalować. Wszystkie dostępne porty są dogodnie zlokalizowane na strona internetowa projektu MacPorts. Po znalezieniu tego, czego szukasz, skopiuj podane polecenie.
 2. Uruchom aplikację Terminal i wklej polecenie instalacji skopiowane w poprzednim kroku. Naciśnij Return i wprowadź hasło administratora.

Dobrze wiedzieć: Aby uzyskać więcej informacji na temat tego menedżera pakietów, zapoznaj się z naszym obszernym samouczkiem dotyczącym MacPorts.

2. Skonfiguruj Homebrew na komputerze Mac

Innym menedżerem pakietów, którego można użyć do zainstalowania oprogramowania Linux na komputerze Mac, jest Homebrew. Podobnie jak MacPorts, Homebrew nie ma graficznego interfejsu użytkownika, ale można go zainstalować za pomocą jednego polecenia. Wystarczy jeszcze jedno polecenie, aby zainstalować z nim jedną lub więcej aplikacji dla systemu Linux:

 1. Skopiuj i wklej następujące polecenie do Terminala, aby zainstalować Homebrew:
/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)"

 1. Poczekaj na uruchomienie skryptu. Skrypt poinformuje Cię, co planuje zrobić, i zatrzyma się przed wykonaniem. Po prostu potwierdź to, naciskając Return, i pozwól mu działać magicznie.
 1. Aby zainstalować nowe oprogramowanie, użyj polecenia brew install, po którym następuje nazwa oprogramowania. Używać Internetowa przeglądarka pakietów Homebrew aby znaleźć to, czego szukasz.

Wskazówka: Oprócz macOS, Homebrew może być również używany do instalowania Linuksa w systemie Windows.

3. Zwirtualizuj Linuksa za pomocą Parallels Desktop

Załóżmy, że szukasz doświadczenia, które jest trochę bardziej wciągające niż uruchamianie pojedynczych aplikacji dla systemu Linux. W takim przypadku możesz rozważyć utworzenie w pełni funkcjonalnej maszyny wirtualnej z systemem Linux na komputerze Mac Pulpit Parallels, oprogramowanie do wirtualizacji dla komputerów Apple z układami krzemowymi i komputerami Mac z procesorami Intel. Chociaż Parallels Desktop jest dość drogim produktem komercyjnym, istnieje bezpłatna wersja próbna, którą można pobrać, aby zobaczyć, co ma do zaoferowania:

 1. Pobierz bezpłatna wersja próbna ze strony Parallels. Kliknij dwukrotnie, aby zainstalować, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
 2. Uruchom Parallels Desktop, kliknij przycisk „+”, aby utworzyć nową maszynę wirtualną i wybierz z listy dystrybucję Linuksa (w skrócie „distro”), którą chcesz zainstalować.

Możesz teraz uruchomić maszynę wirtualną bez ponownego uruchamiania komputera Mac i zainstalować na niej dowolne oprogramowanie Linux.

Wskazówka: Jeśli masz krzemowego Maca firmy Apple, będziesz mógł instalować tylko dystrybucje ARM Linux i uruchamiać aplikacje oprogramowania ARM Linux. Dowiedz się więcej o tym, które aplikacje obsługują krzem firmy Apple, czytając nasz przewodnik.

4. Uruchom dowolną dystrybucję Linuksa z UTM

Jeśli uważasz, że Parallels jest zbyt drogi, powinieneś to rozważyć UTM. To oprogramowanie typu open source opiera się na obu QEMU oraz platforma wirtualizacji Apple Hypervisor do emulacji i wirtualizacji niemal dowolnego systemu operacyjnego. Możesz go używać do uruchamiania oprogramowania Linux x86/x64 na krzemowych komputerach Mac firmy Apple i oprogramowania ARM Linux na komputerach Mac z procesorami Intel. Chociaż nie ma wszystkich dzwonków i gwizdów, jakie ma Parallels, jego użyteczność jest zaskakująco świetna:

 1. Pobierz najnowszą wersję z oficjalnej strony UTM lub z Mac App Store za 9,99 USD za pośrednictwem zakupu Apple ID.
 2. Kliknij przycisk „+” w UTM i wybierz między wirtualizacją a emulacją. Wybierz system operacyjny, który chcesz emulować, i powiedz UTM, gdzie znajduje się plik obrazu ISO twojej dystrybucji Linuksa.

Po utworzeniu maszyny wirtualnej możesz teraz uruchomić system Linux i zainstalować dowolne oprogramowanie, tak jakbyś uruchamiał dystrybucję na prawdziwym sprzęcie.

Wskazówka: UTM udostępnia szereg wstępnie skonfigurowanych obrazów systemu Linux, które można pobrać bezpośrednio z witryny sekcja galerii z oficjalnej strony internetowej. Koniecznie sprawdź nasze typy dla 6 najlepszych dystrybucji Linuksa dla użytkowników komputerów Mac.

5. Zainstaluj Asahi Linux wraz z systemem macOS

Dla tych, którzy nie boją się trochę pobrudzić sobie rąk, jest Linuksa Asahi. Ten projekt ma na celu przeniesienie Linuksa na komputery Apple Silicon Mac i dopracowanie go do tego stopnia, że ​​może być używany jako codzienny sterownik.

Ponieważ złożoność tej metody znacznie przekracza poprzednie opcje, zalecamy ją tylko najbardziej zaawansowanym użytkownikom. Jeśli czujesz, że masz to, czego potrzeba, możesz postępować zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem, który sprowadza się do następujących głównych kroków:

 1. Pobierz i uruchom instalator Asahi Linux w terminalu macOS.
 2. Użyj instalatora, aby zmienić rozmiar partycji macOS, aby zrobić miejsce dla systemu Linux.
 3. Użyj nowo utworzonego wolnego miejsca, aby zainstalować Asahi Linux.
 4. Uruchom ponownie komputer Mac i dokończ konfigurację Asahi Linux, ustawiając język, region, strefę czasową i układ klawiatury.
 5. Zaloguj się do systemu Asahi Linux i zainstaluj wybrane oprogramowanie Linux.

Notatka: Asahi Linux jest oparty na Arch Linux i używa tego samego menedżera pakietów, zwanego pacman. Brzmi jak język obcy? Zacznij od nauczenia się, jak opanować Narzędzie dyskowe na komputerze Mac.

6. Zbudowane oprogramowanie Linux od podstaw

Jeśli wszystko inne zawiedzie lub po prostu lubisz dobre wyzwania, zawsze możesz zdecydować się na zbudowanie oprogramowania Linux od podstaw na komputerze Mac. Ta metoda działa najlepiej w przypadku prostych narzędzi wiersza polecenia, które nie mają zbyt wielu zewnętrznych zależności. W niektórych przypadkach programiści udostępniają szczegółowe instrukcje lub „Makefile” (narzędzie lub język programowania), który upraszcza proces tworzenia oprogramowania poprzez automatyzację niektórych kroków.

Warto jednak zauważyć, że takie podejście wymaga sporej wiedzy technicznej, ponieważ trzeba będzie nawigować w potencjalnych błędach kompilacji, rozumieć, jak zarządzać bibliotekami i ogólnie czuć się komfortowo pracując w środowisku terminalowym. Oto, co musisz zrobić:

 1. Zlokalizuj kod źródłowy oprogramowania Linux, które chcesz zainstalować – większość programów typu open source ma go łatwo dostępny na swojej stronie internetowej lub w repozytorium GitHub.
 1. Upewnij się, że na komputerze Mac są zainstalowane narzędzia wiersza poleceń. Możesz także potrzebować innych bibliotek lub narzędzi, w zależności od oprogramowania, które chcesz zbudować.
 2. Wyodrębnij kod źródłowy.
 3. Przeczytaj dokumentację. Większość pakietów z kodem źródłowym jest dostarczana z plikiem „README” lub „INSTALL”. Ten dokument zazwyczaj zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące tworzenia i instalowania oprogramowania.
 4. Uruchom polecenie ./configure, a następnie make, a następnie sudo make install. Te polecenia odpowiednio konfigurują, kompilują i instalują oprogramowanie.

Chociaż proces ten może być skomplikowany i nieco zniechęcający, jest to fantastyczny sposób, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak oprogramowanie jest tworzone i instalowane.

Dobrze wiedzieć: Uważasz, że terminal macOS jest nieco sterylny lub zagmatwany? Dowiedz się, jak dostosować terminal komputera Mac, aby zwiększyć produktywność.

Często Zadawane Pytania

Czy wszystkie aplikacje dla systemu Linux działają w systemie macOS?

Nie wszystkie aplikacje dla systemu Linux działają bezpośrednio w systemie macOS ze względu na różnice w podstawowych architekturach systemu. Jednak wiele aplikacji Linuksa ma wersje macOS lub możesz użyć wirtualizacji do uruchamiania oprogramowania Linux na komputerze Mac.

Czy mogę zastąpić system macOS systemem Linux na komputerze Mac?

Tak, można zastąpić macOS systemem Linux na komputerze Mac. Pamiętaj, że te metody zmieniają dysk twardy komputera Mac. Możesz zainstalować Linuksa jako system podwójnego rozruchu. Oznacza to, że na komputerze Mac będzie zainstalowany zarówno system macOS, jak i Linux, i możesz wybrać, z którego systemu chcesz się uruchomić podczas uruchamiania komputera Mac. Możesz także całkowicie zastąpić macOS Linuksem. Oznacza to, że będziesz musiał usunąć system macOS z komputera Mac i zainstalować Linuksa jako główny system operacyjny.

Czy aplikacje Linuksa działają wolniej w systemie macOS?

Wydajność aplikacji systemu Linux w systemie macOS w dużej mierze zależy od sposobu ich uruchamiania. Jeśli używasz maszyny wirtualnej lub emulacji, może wystąpić spadek wydajności ze względu na narzut związany z tymi metodami. Z drugiej strony, jeśli aplikacja ma natywną wersję systemu macOS, wydajność powinna być porównywalna z uruchomieniem aplikacji na komputerze z systemem Linux.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up