Jak sprawdzić liczbę klatek na sekundę w grach na komputerze Mac

Komputery Mac nie służą już tylko do pracy! Dzięki Apple Arcade, Steam i wielu innym źródłom wysokiej jakości gier komputery Mac stały się realną platformą dla graczy. Ale to, że gra jest dostępna na macOS, nie oznacza, że ​​będzie działać płynnie bez ręcznej optymalizacji ustawień graficznych. W tym przewodniku szczegółowo opisano liczbę klatek na sekundę (FPS), co stanowi pierwszy krok w kierunku dostrojenia gier w celu uzyskania idealnego połączenia grafiki i wydajności.

Wbudowany licznik FPS

Wiele gier ma własne, wbudowane liczniki FPS, które można łatwo włączyć. Jest to często najprostszy sposób sprawdzenia liczby klatek na sekundę.

Licznik FPS w vkQuake (prawy dolny róg)

Zajrzyj do grafiki, wyświetlacza lub ustawień zaawansowanych gry i zobacz, czy znajdziesz opcję włączenia licznika FPS. Aby go aktywować, może być konieczne użycie polecenia konsoli, na przykład w różnych portach źródłowych Quake. Szybkie wyszukiwanie w Internecie hasła „[Game Name] Licznik FPS” powinien ujawnić, czy jest to konieczne.

Zaletą korzystania z natywnego licznika FPS gry jest to, że jest on prawdopodobnie dostosowany specjalnie do tego tytułu, co potencjalnie zapewnia dokładniejsze odczyty w porównaniu z rozwiązaniami bardziej ogólnego przeznaczenia.

HUD wydajności systemu macOS

Grając w grę, która nie ma wbudowanego licznika FPS, włącz HUD (Heads-Up Display) wydajności macOS, wpisując następujące polecenie w aplikacji Terminal:

/bin/launchctl setenv MTL_HUD_ENABLED 1 HUD wydajności macOS w Asphalt 9: Legends

Alternatywnie naciśnij Shift + F9 (lub Fn + Shift + F9, jeśli korzystasz z laptopa), aby włączyć lub wyłączyć HUD.

Po włączeniu zobaczysz nakładkę wydajności w lewym górnym rogu gier korzystających z Metal API. Obejmuje to wiele najnowszych gier, kilka portów typu open source, a nawet gry Windows działające za pośrednictwem rozwiązań takich jak Crossover.

Aby wyłączyć HUD w aplikacji Terminal, uruchom następujące polecenie:

  /bin/launchctl setenv MTL_HUD_ENABLED 0

Notatka: jeśli grasz na starszym komputerze Mac, użyj narzędzia Quartz Debug, które jest zawarte w pakiecie Dodatkowe narzędzia dla Xcode pakiet. Można to pobrać z Witryna Apple dla programistów. Niestety, to starożytne narzędzie jest wysoce zawodne w nowszych wersjach systemu macOS.

Nakładka Steam

Steam oferuje wszechstronny licznik FPS w grach, który działa niezawodnie w większości gier, nawet w przypadku tytułów, których nie kupiłeś bezpośrednio w sklepie Steam.

Licznik FPS Steam w lewym górnym rogu

Aby włączyć wyświetlanie FPS przez Steam, zacznij od przejścia do Steam -> Preferencje z paska menu. W ramach Preferencje oknie, kliknij przycisk W grze zakładkę, obróć Licznik FPS w grze opcję włączoną, a następnie zamknij Preferencje okno.

Uruchom grę i naciśnij kombinację klawiszy skrótu nakładki (domyślnie Shift + Tab), aby aktywować nakładkę.

Z menu rozwijanego wybierz opcję lokalizacji ekranu dla licznika FPS. Dodatkowo możesz ustawić kolor licznika, gdy Steam zapisuje zrzut ekranu z rozgrywki, co ułatwia śledzenie wydajności w czasie.

Dzięki tym metodom będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz do śledzenia liczby klatek na sekundę podczas grania na komputerze Mac. Możesz podejmować świadome decyzje dotyczące ustawień w grze, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia na swojej konkretnej maszynie! Jeśli szukasz inspiracji do gier, przejrzyj naszą listę 10 najlepszych gier na komputery Mac, w które warto zagrać w 2024 roku.

Indeks
  1. Wbudowany licznik FPS
  2. HUD wydajności systemu macOS
  3. Nakładka Steam

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up