Jak sprawdzić, czy aplikacja została zoptymalizowana pod kątem Apple Silicon w systemie macOS

Nowoczesne komputery Mac zasilane przez Apple Silicon mają zupełnie inną architekturę chipów w porównaniu z chipami Intel, które Apple stosował w komputerach stacjonarnych i notebookach. Zrozumienie, które aplikacje zostały zoptymalizowane dla Twojego Apple Silicon Mac, pomoże Ci zmaksymalizować wydajność i efektywność.

Przeczytaj także: Chcesz naprawić MacBooka uszkodzonego przez wodę? Dowiedz się, jak to zapisać

Jak rozpoznać architekturę krzemową komputera Mac

 1. Wybierz ikonę Apple znajdującą się w lewym górnym rogu paska menu komputera Mac.
 1. Z menu rozwijanego wybierz „Informacje o tym Macu”.
 1. Znajdź pole „Chip”, o którym możesz znaleźć informacje, a następnie jego nazwę i typ chipa, który zasila komputer Mac. Jeśli Twój komputer PC jest wyposażony w którykolwiek z wymienionych poniżej chipów, oznacza to, że Twój Mac jest zasilany przez Apple Silicon.

Lista aktualnych chipów Apple Silicon

 • Jabłko M1
 • Apple M1Pro
 • Jabłko M1Maks
 • Apple M1 Ultra
 • Jabłko M2

Przeczytaj także: Jak korzystać z Menedżera scen na komputerze Mac i iPadzie

Przegląd typów aplikacji

Wraz z wprowadzeniem na rynek układów Apple Silicon dla komputerów Mac w 2020 r. firma Apple ogłosiła warstwę tłumaczenia oprogramowania o nazwie Rosetta 2. Wbudowana w system macOS Big Sur i nowsze wersje Rosetta 2 automatycznie konwertuje kod zoptymalizowany pod kątem architektury chipów x86-64 firmy Intel, umożliwiając komputerom Mac z chipami Apple opartymi na ARM do emulacji aplikacji Intel.

 • Intel aplikacje: działa natywnie na komputerach Mac z procesorem Intel. Wymagaj oprogramowania Rosetta 2 na komputerach Apple Silicon Mac, co może negatywnie wpłynąć na wydajność i zmniejszyć kompatybilność wtyczek.
 • Jabłkowy silikon aplikacje: pracuj natywnie na komputerach Mac z Apple Silicon, zapewniając maksymalną wydajność i efektywność. Nie jest kompatybilny z komputerami Mac firmy Intel.
 • uniwersalny aplikacje: skrót od „uniwersalny plik binarny”. Działa natywnie na komputerach Mac z procesorami Intel i Apple Silicon i nie wymaga warstwy translacyjnej Rosetta 2.

Sprawdź typ aplikacji za pomocą Findera

 1. Aby sprawdzić typ aplikacji przy użyciu tej metody, musisz najpierw otworzyć okno Findera, klikając ikonę po lewej stronie stacji dokującej, jak podkreślono poniżej.
 1. Z menu na pasku bocznym po lewej stronie okna wybierz „Aplikacje”.
 1. Wybierz aplikację, którą chcesz sprawdzić, i kliknij ją prawym przyciskiem myszy (lub dotknij dwoma palcami touchpada), aby otworzyć menu kontekstowe.
 1. Wybierz „Uzyskaj informacje”.
 1. W nowym wyskakującym oknie znajdź element listy oznaczony jako „Rodzaj”, a następnie typ aplikacji. W poniższym przykładzie aplikacja jest wymieniona jako aplikacja uniwersalna.

Przeczytaj także: 6 sposobów naprawienia problemu z odblokowaniem komputera Mac przez Apple Watch

Sprawdź typ aplikacji za pomocą aplikacji Informacje o systemie

 1. Aby sprawdzić typ aplikacji za pomocą aplikacji „Informacje o systemie”, przejdź do lewej strony paska menu na komputerze Mac i kliknij ikonę lupy, aby aktywować Spotlight.
 1. Wpisz „Informacje o systemie” w polu wyszukiwania.
 1. Naciśnij klawisz Return, aby uruchomić aplikację „Informacje o systemie”.
 1. Z lewego paska bocznego wybierz pozycję menu oznaczoną „Oprogramowanie”.
 1. Na rozwijanej liście pozycji menu kliknij opcję „Aplikacje”.
 1. Kliknij kolumnę „Rodzaj”, aby posortować listę. Wyświetli się lista każdego rodzaju aplikacji: Intel, Apple Silicon lub Universal. W naszym przypadku wszystkie aplikacje pokazane na obrazku poniżej są uniwersalne.

Przeczytaj także: Jak zainstalować macOS w VirtualBox

Sprawdź typ aplikacji za pomocą aplikacji Monitor aktywności

 1. Kliknij ikonę „Launchpad” po prawej stronie „Findera” w doku. (Jeśli usunąłeś tę ikonę, otwórz Launchpad z wyszukiwania Spotlight.)
 1. Kliknij folder zatytułowany „Inne”, aby wyświetlić narzędzia.
 1. Otwórz aplikację oznaczoną „Monitor aktywności”.
 1. W polu wyszukiwania w prawym górnym rogu okna wpisz nazwę aplikacji, którą chcesz sprawdzić. Aby ta metoda działała prawidłowo, aplikacja musi być otwarta i uruchomiona. W tym przykładzie sprawdzimy aplikację Pages.
 1. W kolumnie „Rodzaj” widzimy, że Pages jest sklasyfikowane jako aplikacja „Apple”. Aplikacje uniwersalne i natywne aplikacje Apple Silicon, które nie wymagają Rosetty 2, można oznaczyć jako aplikacje „Apple”, podczas gdy aplikacje oparte na procesorach Intel są po prostu oznaczone jako „Intel”.

Przeczytaj także: Wyświetlacz zewnętrzny nie działa? Wypróbuj te 15 poprawek dla systemu macOS

Często Zadawane Pytania

Co to znaczy, że rodzaj aplikacji jest wymieniony jako „iOS” w aplikacji Informacje o systemie?

Jeśli aplikacja jest wyświetlana w aplikacji „Informacje o systemie” jako „iOS”, oznacza to, że jest to aplikacja Apple Silicon. Kategoryzacja „iOS” służy do oznaczania i identyfikowania aplikacji na iPhone'a i iPada, które będą działać natywnie na Apple Silicon. Chociaż te aplikacje są kompatybilne z komputerami Mac, są przeznaczone do interfejsów dotykowych i mogą nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Czy aplikacje Intel są z natury wolniejsze na komputerach Mac Apple Silicon?

Chociaż entuzjaści technologii mogą wzdrygnąć się, gdy usłyszą, że aplikacje Intel muszą być „emulowane” na komputerach Mac z technologią Apple Silicon, należy pamiętać, że architektura zestawu instrukcji ARM w chipach Apple z serii M zapewnia ultraszybką wydajność w szerokim zakresie aplikacji, niezależnie od optymalizacji. W rzeczywistości większość aplikacji Intela działa szybciej na Apple Silicon niż natywnie na komputerach z procesorami Intel – pomimo wymagań emulacji.

Czy mogę wymusić otwarcie aplikacji Universal jako aplikacji Intel na moim komputerze Mac Apple Silicon?

Niektórzy użytkownicy Apple Silicon Mac mogą chcieć wymusić ciągłe otwieranie aplikacji Universal, ponieważ ich wersja Intel ma na celu usunięcie nieoczekiwanych blokad na drodze do zgodności i rozwiązywanie problemów z niszowymi przepływami pracy. Aby to zrobić, zaznacz pole „Otwórz za pomocą Rosetty” w oknie metadanych aplikacji omówionym powyżej. Możesz także dowiedzieć się, jak uruchomić aplikację M1 Mac jako aplikację Intel, aby dowiedzieć się więcej o emulacji Rosetta 2 na komputerach Mac Apple Silicon.

Indeks
 1. Jak rozpoznać architekturę krzemową komputera Mac
  1. Lista aktualnych chipów Apple Silicon
 2. Przegląd typów aplikacji
 3. Sprawdź typ aplikacji za pomocą Findera
 4. Sprawdź typ aplikacji za pomocą aplikacji Informacje o systemie
 5. Sprawdź typ aplikacji za pomocą aplikacji Monitor aktywności
 6. Często Zadawane Pytania
  1. Co to znaczy, że rodzaj aplikacji jest wymieniony jako „iOS” w aplikacji Informacje o systemie?
  2. Czy aplikacje Intel są z natury wolniejsze na komputerach Mac Apple Silicon?
  3. Czy mogę wymusić otwarcie aplikacji Universal jako aplikacji Intel na moim komputerze Mac Apple Silicon?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up