Jak skonfigurować RAID w systemie macOS Sierra

Chociaż ta funkcja została usunięta w El Capitan, natywna programowa macierz RAID powróciła w macOS Sierra. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem Narzędzia dyskowego, a interfejs graficzny ułatwia konfigurację RAID 1 lub RAID 0.

Który RAID?

Jak zapewne wiesz, RAID oznacza nadmiarową tablicę niezależnych dysków. Jest to protokół umożliwiający użytkownikom łączenie wielu dysków fizycznych w jedną logiczną strukturę przechowywania danych. Chociaż istnieje wiele różnych schematów, macOS zapewnia natywną obsługę oprogramowania dla RAID 1 i RAID 0.

RAID 1, powszechnie nazywany „mirroringiem”, obejmuje dwa lub więcej dysków twardych zawierających dokładnie te same dane. To nie jest kopia zapasowa – wszelkie błędy użytkownika lub uszkodzenia zostaną natychmiast przeniesione na oba dyski. Jednak RAID 1 zapewnia ochronę przed awarią dysku fizycznego.

RAID 0, powszechnie nazywany „stripingiem”, udostępnia dane na obu dyskach bez duplikacji. Może to prowadzić do znacznego wzrostu wydajności, ponieważ oba dyski mogą współpracować w celu dostarczania danych. RAID 0 nie obejmuje duplikacji, a jeśli jeden dysk w macierzy RAID 0 ulegnie awarii, cała sprawa zostanie przerwana. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku aplikacji wymagających dużej wydajności dysku, ale tolerujących niższy poziom integralności danych, takich jak obliczenia naukowe lub przetwarzanie AV.

macOS oferuje także JBOD, co oznacza „Tylko kilka dysków”. To tak prozaiczne, jak się wydaje. System operacyjny łączy dwa lub więcej dysków pod jedną nazwą dysku i ikoną, tworząc jeden dysk „logiczny” z wielu dysków fizycznych. Nie uzyskasz żadnych funkcji ani korzyści macierzy RAID 0 lub 1. JBOD bardzo przypomina katalog zawierający wiele dysków fizycznych i nic więcej.

Konfigurowanie macierzy RAID w Narzędziu dyskowym

1. Otwórz Narzędzie dyskowe. Znajdziesz je w „/Applications/Utilities” lub wpisując „Disk Utility” w Spotlight.

2. Kliknij menu Plik i wybierz opcję menu oznaczoną „RAID Assistant…”

3. W następnym oknie dialogowym wybierz typ macierzy RAID, którą chcesz utworzyć. Kliknij Dalej, kiedy będziesz gotowy.

4. Kliknij pola wyboru obok dysków, które chcesz uwzględnić w nowej macierzy RAID. Niezależnie od rodzaju tablicy, którą wybrałeś w ostatnim kroku, będzie to ten sam ekran.

5. Nadaj swojej macierzy RAID sprytną nazwę. Wszystko inne może pozostać przy ustawieniach domyślnych. Kiedy skończysz, kliknij Dalej.

6. Potwierdź, że wybrałeś właściwe dyski i kliknij „Utwórz”, aby sfinalizować macierz. Należy pamiętać, że spowoduje to automatyczne sformatowanie dysków i zniszczenie wszelkich danych na nich.

7. Poczekaj, aż tablica się rozkręci. Może to zająć kilka minut, w zależności od rozmiaru tablicy i szybkości interfejsu.

8. Brawa! Jesteś skończony.

9. Jeśli wrócisz do głównego okna Narzędzia dyskowego, na pasku bocznym zobaczysz swoją nową macierz RAID. Kliknij na nią, aby zobaczyć więcej informacji o tablicy.

Jeśli wybrałeś RAID 0, wybrane dyski zostaną automatycznie połączone. Jeśli wybrałeś RAID 1, dyski te staną się swoimi kopiami lustrzanymi. A jeśli wybrałeś JBOD, wszystkie te dyski będą teraz wyświetlane pod jedną nazwą i ikoną w systemie operacyjnym, ale nie zostaną wprowadzone żadne inne zmiany.

Usuwanie macierzy RAID

Jeśli chcesz usunąć macierz RAID, jest to również możliwe. Nie zapominaj, że jeśli podzielisz macierz RAID 0, wszystkie Twoje dane zostaną zniszczone. I nie zniszczone w normalny sposób, „który można jeszcze odzyskać” – zniszczone w sposób, który „nieodwołalnie zniknie”.

1. Otwórz Narzędzie dyskowe.

2. Wybierz swoją macierz RAID na pasku bocznym.

3. Kliknij przycisk „Usuń RAID…”

4. Potwierdź swój wybór w następnym oknie dialogowym. Bądź całkowicie pewien, że zamierzasz całkowicie usunąć wszystkie informacje z dysków.

5. Poczekaj, aż tablica sama się wymaże.

6. Kiedy skończysz, tablica zniknie z paska bocznego.

7. Przed ponownym użyciem dysków składowych macierzy konieczne będzie ręczne sformatowanie dysków składowych macierzy. Wybierz jeden z dysków poprzedniej macierzy i kliknij przycisk Wymaż na pasku narzędzi. Jeśli ten przycisk jest wyszarzony, upewnij się, że na pasku bocznym wybrałeś wolumin zaczynający się od „Członek RAID”, a nie sam dysk.

7. W następnym oknie dialogowym wybierz format dysku. Zazwyczaj pole to jest wypełniane automatycznie, ale w tym przypadku należy dokonać wyboru potwierdzającego. Mac OS Extended (Journaled) jest idealny. Kliknij opcję Wymaż.

Wniosek

Zarówno RAID o, jak i RAID 1 można łatwo skonfigurować za pomocą aplikacji Disk Utility w systemie macOS Sierra. Jeśli zależy Ci na wydajności i tolerujesz niską integralność danych, wybierz RAID 0. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed awarią dysku, wypróbuj RAID 1. A jeśli chcesz po prostu połączyć kilka dysków pod jedną ikoną, JBOD jest dla Ciebie .

Indeks
  1. Który RAID?
  2. Konfigurowanie macierzy RAID w Narzędziu dyskowym
  3. Usuwanie macierzy RAID
  4. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up