Dlaczego i jak szyfrować pliki w systemie macOS

Szyfrowanie plików może wydawać się czymś, z czego skorzystają tylko szpiedzy i cudzołożnicy, ale jest to coś, co powinien robić każdy z nas.

Po co szyfrować cokolwiek?

Jeśli nie masz nic do ukrycia, po co miałbyś się martwić o swoją prywatność? Faktem jest, że wszyscy mamy coś, o czym wolelibyśmy, żeby cały świat nie wiedział. Może to nie jest wielka sprawa, ale jeśli nie przeszkadzałoby ci, że każdy szczegół twojego życia jest publicznie znany, byłbyś dość rzadkim ptakiem. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy przestępcami – czekaj, nigdy nie przekraczasz prędkości podczas jazdy? – wszyscy mamy coś do ukrycia.

Oprócz prywatności osobistej należy wziąć pod uwagę szyfrowanie. Jeśli przechowujesz zastrzeżone informacje na laptopie, głupotą byłoby chronić je jedynie hasłem logowania.

Co to jest szyfrowanie?

Szyfrowanie to proces ukrywania danych, aby osoby nieupoważnione nie mogły ich odczytać. Ta sama zasada obowiązuje przy pisaniu wiadomości do kolegi z klasy w kodzie.

W swoim nowoczesnym wcieleniu szyfrowanie obliczeniowe opiera się na operacjach matematycznych, które można wykonać szybko w jednym kierunku, ale bardzo trudno jest je wykonać wstecz. Jeśli obliczenia można wykonać szybko w kierunku „do przodu” podczas szyfrowania plików, algorytm będzie szybki. Jeśli wykonanie obliczeń „wstecz” w celu odszyfrowania plików bez klucza wymaga ogromnych skal czasowych, szyfrowanie będzie trudne do złamania.

FileVault

FileVault jest częścią każdego komputera Mac. Od Yosemite jest ona domyślnie włączona przy każdej nowej instalacji. FileVault działa poprzez szyfrowanie całego dysku twardego. Kluczem do odblokowania tego szyfrowania jest Twoje hasło. Oznacza to, że bez hasła Twoje dane będą nieczytelne. Będziesz także mieć kod odzyskiwania i będziesz mógł zalogować się na swoje konto iCloud. Jeśli to wszystko stracisz, Twoje dane zostaną na zawsze zaszyfrowane.

Aby sprawdzić, czy masz włączoną funkcję FileVault, odwiedź panel „Bezpieczeństwo i prywatność” w Preferencjach systemowych. Następnie kliknij kartę FileVault. Jeśli przycisk po prawej stronie wyświetla komunikat „Włącz FileVault”, oznacza to, że jest on wyłączony. Odblokuj panel i kliknij ten przycisk, aby rozpocząć proces szyfrowania.

VeraCrypt

VeraCrypt to program typu open source, który tworzy zaszyfrowane woluminy. Może to być dowolny nieuruchamiający się wolumin fizyczny, taki jak dysk USB lub partycja dysku, ale może to być również wolumin logiczny, na przykład obraz dysku (DMG). Możesz wybierać spośród szerokiej gamy standardów szyfrowania, w tym AES, który jest obecnie metodą zatwierdzoną przez rząd USA. Jest solidny i szanowany, ale wymaga pewnej konfiguracji. Sam program opiera się na innym narzędziu, MacFUSE, do uruchomienia, który należy zainstalować osobno. Kiedy już utworzysz wolumin w VeraCrypt, będziesz musiał zamontować go w VeraCrypt, aby móc przeglądać pliki.

Korektor

Podstawową funkcją Korektor jest podobny do VeraCrypt. Tworzy zaszyfrowane woluminy logiczne, do których można dodawać pliki. Jest trochę bardziej przyjazny dla użytkownika niż VeraCrypt, ale oferuje znacznie mniej opcji. Podobnie jak większość programów szyfrujących, po utworzeniu zaszyfrowanego woluminu za pomocą narzędzia Concealer zawsze będziesz musiał uzyskać do niego dostęp za pomocą narzędzia Concealer.

Concealer oferuje również dodatkową funkcjonalność jako menedżer haseł/informacji o płatnościach. Zapewnia łatwy sposób zapisywania haseł i szyfrowania numerów kart kredytowych lub kont bankowych.

Szyfrowanie

Szyfrowanie to najbardziej przyjazne dla użytkownika oprogramowanie szyfrujące, jakiego kiedykolwiek używałem. Szyfruje pojedyncze pliki hasłem – to wszystko. Przeciągasz i upuszczasz plik do okna Encrypto, a plik ten zostanie zaszyfrowany wybranym hasłem. Aby odszyfrować, przeciągnij plik z powrotem do Encrypto i wprowadź swoje hasło. Pod maską Encrypto wykorzystuje AES-256, który jest zarówno mocny, jak i standardowy. Nie ma opcji, aby cokolwiek zmienić, ale usprawniony charakter procesu sprawia, że ​​jest łatwy w użyciu. A najlepsze szyfrowanie to szyfrowanie, którego faktycznie używasz.

Keka/7Zip

Znasz pliki ZIP i być może wiesz, że możesz do nich dodawać hasła. Rzecz w tym, że jest w zasadzie bezużyteczny jako zabezpieczenie. Osoby atakujące mogą przeglądać nazwy i metadane powiązane z plikami w standardowym archiwum ZIP chronionym hasłem. 7zip tryb szyfrowania pomaga rozwiązać ten problem, szyfrując nazwy plików składników archiwum wraz z samymi plikami.

Domyślne narzędzie do kompresji na komputerze Mac nie obsługuje programu 7zip, dlatego do jego wdrożenia potrzebny będzie osobny program. Najlepsza dostępna obecnie opcja nazywa się Kekai jest niezwykle prosty w użyciu. Wstępnie konfigurujesz ustawienia zabezpieczeń, które chcesz zastosować, przeciągasz pliki do okna i bum: obok oryginalnych plików otrzymujesz zaszyfrowane archiwum 7zip. Aby odszyfrować plik, otwórz go w Finderze i wprowadź hasło w małym oknie Keka, które się pojawi.

Wniosek

Jak zawsze powtarzał mi tata: „Zamki są dla uczciwych ludzi”. Prawdopodobnie niemożliwe jest całkowite zabezpieczenie się przed oddanym, wykwalifikowanym napastnikiem. Jeśli jednak próbujesz wznieść barierę między swoimi danymi a resztą świata, szyfrowanie jest łatwym sposobem na uzyskanie spokoju ducha.

Indeks
  1. Po co szyfrować cokolwiek?
  2. Co to jest szyfrowanie?
  3. FileVault
  4. VeraCrypt
  5. Korektor
  6. Szyfrowanie
  7. Keka/7Zip
  8. Wniosek

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up